به فعالیت‌های بین‌المللی سازمان زمین‌شناسی کشور افتخار می‌کنم

۲۹ بهمن ۱۳۸۶ | ۱۰:۰۲ کد : ۱۶۷۸۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۱
برای من افتخار داشت که پس از حضور در هیأت دولت کشور ونزوئلا شاهد ارائه....

برای من افتخار داشت که پس از حضور در هیأت دولت کشور ونزوئلا شاهد ارائه بخش اعظم طرح توسعه‌ای تدوین شده برای این کشور توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بودم.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاحیه بیست‌وششمین گردهمایی علوم‌زمین با بیان اینکه زمین‌شناسی برای کشور یک علم پایه‌ای محسوب می‌شود و گسترش صنایع و خصوصا" صنایع معدنی در گرو توسعه علوم‌زمین است، تصریح کرد: با توجه به آمار و ارقام موجود، طی سالیان گذشته به علم زمین‌شناسی و همچنین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان یک مرکز مهم و توسعه‌ای در کشور توجهات لازم نشده که با توجه به ظرفیت‌های بسیار مناسب در بخش علوم‌زمین، این سازمان باید به عنوان یک مرکز توسعه‌ای و پیشتاز ارتقاء یافته و اعتبارات و نیروی متخصص جوان و مجهز به علوم روز به آن اختصاص یابد.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت‌گرفته در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یادآور شد: طی سالهای اخیر توجه ویژه‌ای به بخش اکتشافات معادن کشور شده و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز اقدامات بسیار مناسبی در این زمینه انجام داده که گزارشات آن قابل مشاهده است.

محرابیان با اشاره به بازدید خود از مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ایام دهه فجر یادآور شد: این مرکز مدرن و به‌روز با بهترین متخصصان و دانشمندان جوان در حال اداره شدن است که امیدوارم فعالیت‌های صورت گرفته در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و گردهمایی برگزار شده کشور و علوم‌زمین را یک گام به جلو سوق دهد.

وزیر صنایع و معادن با اشاره به طرح ریاست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌کشور مبنی بر برگزاری گردهمایی علوم زمین به صورت بین‌المللی طی‌ سالهای آینده، گفت: معتقدم از این ایده باید دفاع کرد و اینجانب شخصا" موضوع برگزاری گردهمایی علوم زمین به صورت بین‌المللی را پی‌گیری خواهم کرد.

وی با بیان اینکه ایران به عنوان یک نقطه مطلوب موادمعدنی در دنیا شناخته شده، تصریح کرد: متخصصان بسیار خوبی در کشورمان وجود دارند و اگر بخواهیم محققان کشور را از نظر میزان علوم موجود در کشور اولویت‌بندی کنیم، علوم‌زمین بدون اغراق یکی از اولویت‌های بالا خواهد بود.

محرابیان با اشاره به حضور گسترده ایران در مطالعه پروژه‌های مختلف کشورها، یادآور شد: برای من افتخار داشت که پس از حضور در هیأت دولت کشور ونزوئلا شاهد ارائه بخش اعظم طرح توسعه‌ای تدوین شده برای این کشور توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بودم.

محرابیان در ادامه گفت: نگاهی به آمار اکتشاف و پی‌جویی‌های صورت گرفته نشان از عقب ماندن این بخش در عرصه بین‌المللی دارد و این در حالیست که 8/1 از مواد معدنی کل دنیا در ایران قرار دارد و حدود 104 میلیارد تن ذخایر معدنی که حدود 55 میلیارد تن آن قابل استحصال و 35 میلیارد تن آن، براساس مطالعات اکتشافی ابتدایی به عنوان ذخیره قطعی شناخته‌ می‌شود.

وی افزود: براساس آمار در حال حاضر تنها 210 میلیون تن برداشت سالیانه از معادن کشور صورت می‌گیرد که نشانه فقر در این زمینه است و این در حالی‌ست که بسیاری از کشورهای دنیا فاکتورهای توسعه‌ای را در این حوزه مدنظر گرفته‌اند و میزان اکتشاف و پی‌جویی معادن آنها بیشتر از ایران است.

وزیر صنایع و معادن با بیان اینکه طی چهل سال گذشته میزان تولید در بخش فولاد خام 5/10 میلیون تن در سال است، تصریح کرد: ظرفیت تولید محصولات فولادی حدود 17 الی 18 میلیون تن تخمین زده می‌شود که به علت نرسیدن به ظرفیت واقعی، ارقام موجود با ابهام مواجه هستند.

محرابیان در خصوص طرح‌های بخش معدن کشور یادآور شد: در بخش‌های استخراج، کنسانتره، سنگ‌آهن و تولید فولاد خام در بخش دولتی تا سال 1390 به تولید حدود 32 میلیون تن دست ‌خواهیم یافت که امیدواریم طرح‌های موجود در این بخش‌ها از ماه آینده به مرحله افتتاح برسند.

وی با بیان اینکه ارقام موجود در بخش فولاد بدون در نظر گرفتن میزان تولید توسط بخش خصوصی است، گفت: امیدواریم بخش خصوصی به تولید حدود 8 میلیون تن در حوزه فولاد خام دست‌ یابد که در صورت محقق شدن این امر طی سال 1390 از رتبه بیستم تولید کننده فولاد دنیا به رتبه چهاردهم ارتقا خواهیم یافت.

محرابیان با اشاره به تولید حدود 210 هزار تن فلز آلومینیوم در کشور یادآور شد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید به تولید 5/1 میلیون تن آلومینیوم در کشور برسیم که طرح‌های مناسبی در این زمینه آغاز شده و امیدواریم به 800 تا 850 هزار تن تولید سالیانه دست یابیم.

وزیر صنایع و معادن به اشاره به ذخایر بسیار پایین بوکسیت در کشور به عنوان خاک لازم برای تولید آلومینیوم تصریح کرد: بیشتر بوکسیت مورد نیاز برای طرح‌های جاری از خارج تامین می‌شود که در حال حاضر وزارت صنایع و معادن برای واردات بیشتر این ماده معدنی جهت عملیاتی کردن طرح‌های آلومینای جدید، اقدام به عقد قرارداد با کشور گینه کرده است.

وی با اشاره به نقشه‌های زمین‌شناسی در حوزه کانی‌های فلزی، تصریح کرد: رگه‌های بزرگ مس موجود در کره‌زمین به‌طور قطری از شمال غرب وارد ایران شده و از جنوب شرقی آن خارج شده و در حال حاضر دو قطب بزرگ برداشت مس در کرمان و شمال‌غرب کشور در حال فعالیت هستند.

محرابیان با اشاره به  تولید 200 هزار تن مس در کشور، خاطرنشان کرد: با آغاز طرح‌های توسعه‌ای جهت شناسایی ذخایر مس در کشور که البته بیشتر آنها در مراحل برگزاری مناقصه هستند، تا سال 1391 به تولیدی بالغ بر 440 هزار تن در سال و 340  هزار تن صادرات دست ‌خواهیم یافت.

وزیر صنایع و معادن با بیان اینکه در بخش معادن طلای موجود در کشور فعالیت چندانی صورت نگرفته است، گفت: غیراقتصادی نبودن معادن کشف شده و همچنین هزینه‌های بالای اکتشاف در این بخش دلایل اصلی فعال عمل نکردن این بخش است اما با این حال فعالیت بخش خصوصی در این عرصه بسیار ضروری است.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اولویت‌های تعیین شده در برنامه‌ریزی‌های کل کشور، سرمایه‌گذاری در حوزه مس و فولاد در اولویت ویژه‌ای قرار دارد که در صورت درست عمل کردن در این بخش‌ها علاوه بر برطرف کردن نیازهای توسعه‌ای کشور ارزش افزوده بالایی را نصیب کشور خواهیم کرد.

محرابیان با اشاره به وضعیت توازن صنعتی و توسعه یافتگی در کشور، یادآور شد: بیشتر منابع معدنی ما در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم است که با برنامه‌ریزی‌های صحیح می‌توان صنایع معدنی را پس از انجام عملیات پی‌جویی و اکتشاف در همان نقاط مستقر کرد و از جابه‌جایی معادن و صرف هزینه‌های بالا جلوگیری بعمل آورد و همچنین با ایجاد ارزش افزوده بالا، توسعه نیافتگی در بسیاری از مناطق را کاهش داد.

وزیر صنایع و معادن با اشاره به آمار موجود مبنی بر انحراف از معیار توسعه نیافتگی در ایران، گفت: طی دو سال گذشته حدود 9درصد از عدم توازن در توسعه یافتگی کشور کاسته شد اما در حال حاضر با حدود 30درصد انحراف معیار در میزان توسعه یافتگی کشور روبه‌رو هستیم که بهترین روش در جبران این مساله، توسعه صنایع معدنی در نقاط مختلف کشور خواهد بود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :