اولین دوره آموزشی کارشناسان علوم‌زمین اکو در ایران

۲۹ بهمن ۱۳۸۶ | ۱۱:۵۴ کد : ۱۶۷۸۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۳۳
بدنبال توافقات صورت گرفته فی‌ما‌بین روسای سازمان‌های زمین‌شناسی کشورهای...

بدنبال توافقات صورت گرفته فی‌ما‌بین روسای سازمان‌های زمین‌شناسی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های منطقه‌ای اکو، اولین دوره آموزشی بانک داده‌های علوم‌زمین کشورهای عضو اکو در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در این دوره آموزشی که از 29 بهمن ماه به مدت 15 روز در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار می‌شود، کارشناسان و نمایندگان علوم‌زمین کشورهای ترکیه، پاکستان، آذربایجان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، ازبکستان و قزاقستان جهت آموزش چگونگی ایجاد و راه‌اندازی بانک اطلاعات علوم‌زمین حضور خواهند داشت.

در مراسم افتتاح این دوره آموزشی که با حضور اعضای دبیرخانه اکو در تهران و مسوولان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد، آقای خان بوتایف مسوول کمیته انرژی و معدن اکو، ضمن ابراز خشنودی از برگزاری این دوره آموزشی در ایران گفت: با توجه به جایگاه برجسته کارشناسان علوم‌زمین ایران و دستیابی آنان به تکنولوژی و فناوری‌های نوین در خصوص مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی، این دوره آموزشی فرصت مناسبی برای کارشناسان سایر کشورهای عضو اکو خوهد بود تا در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای بتوانند ضمن استفاده از محتوای این دوره آموزشی، توانایی لازم جهت ایجاد یک بانک جامع اطلاعات علوم زمین اکو را بدست آورند.

وی با اشاره به موقعیت برجسته زمین‌شناسی کشورهای اکو گفت: وجود ذخایر متعدد معدن و ضرورت‌ رهایی از اقتصاد تک محصولی و توسعه اقتصادی کشورهای اکو، اهمیت توجه به بخش معدن و زمین‌شناسی را در این کشورها دو چندان می‌کند و امید است تا سران اکو با توجه به این موضوع زمینه‌ها و بسترهای لازم جهت رشد و توسعه علوم زمین در کشورهای خود را فراهم آورند.

خان بوتایف در پایان از مسوولان و کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به خاطر پیشنهاد و اجرای این دوره آموزشی تشکر و قدردانی کرد.

لازم به ذکر است که در این دوره آموزشی مباحث مختلف علوم‌زمین در ایجاد بانک‌های اطلاعاتی از جمله معادن فعال و متروک، زمین‌شناسی زیست‌محیطی، زمین‌شناسی پزشکی، نفت و انرژی، ژئوشیمی، برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی، بانک آزمایشگاه‌های علوم‌زمین، GIS و... به کارشناسان کشورهای عضو اکو آموزش داده خواهد شد و برنامه‌های مختلفی نیز از جمله بازدید از پدیده‌های زمین‌شناسی جاده چالوس، معدن سرچشمه و کارخانه فرآوری مس، کارخانه فولاد مبارکه اصفهان و... جهت آشنایی با فعالیت‌های متعدد معدن‌کاری و اقتصادی در ایران برای آنان به اجرا گذاشته خواهد شد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :