نخستین همایش پیش‌نشانگر‌های زلزله در دانشگاه تهران برگزارشد

۱۹ اسفند ۱۳۸۶ | ۰۷:۳۰ کد : ۱۶۹۲۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۹
نخستین همایش بررسی پیش‌نشانگرهای زلزله به‌منظور کاهش خطرپذیری لرزه‌ای و...

نخستین همایش بررسی پیش‌نشانگرهای زلزله به‌منظور کاهش خطرپذیری لرزه‌ای و توجه به اهمیت ساخت‌وساز مقاوم و مطالعه بیشتر در مورد سیستم‌های پیش‌نشانگر‌ زمین‌لرزه، صبح امروز در دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر علی بیت‌اللهی، دبیر علمی همایش در مراسم افتتاحیه نخستین همایش پیش‌نشانگرهای زلزله که با همت مرکز تحقیقات پیش‌نشانگر‌های زلزله موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران برگزار می‌شود، تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیات دولت در سال 64 مرکز تحقیقات پیش‌نشانگرهای زلزله موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تاسیس شد و مرکز تحقیقات ساختمان‌ و مسکن،  سازمان‌ زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سازمان نقشه‌برداری و سازمان هواشناسی از اعضاء آن هستند.

وی در بیان محور‌های این همایش به الکترومغناطیس، ژئودینامیک، ژئودزی، ژئوشیمی، رفتارشناسی حیوانات، لرزه‌شناسی و یونسفر اشاره کرد و گفت: در بخش داوری مقالات 37 مقاله پذیرش شد که از این تعداد 17 مقاله به صورت شفاهی و 20 مقاله به صورت پوستر ارایه می‌شوند که 17 درصد مقالات درباره رفتارشناسی حیوانات، 16 درصد درباره یونسفر، 17 درصد درباره گاز رادون، 16 درصد درباره لرزه شناسی و 18 درصد مربوط به مباحث متنوع ریاضی و ... است.

دبیر علمی نخستین همایش پیش نشانگر‌های زلزله با بیان اینکه هدف از برگزاری این همایش، کاهش خطرپذیری لرزه‌ای و توجه به دو رویکرد اساسی  ساخت‌وساز مقاوم و مطالعه روی پیش نشانگر‌ها است، خاطر نشان کرد: وضعیت ساخت‌وساز در کشور چندان مناسب نیست و بهبود آن نیز یک شبه اتفاق نمی‌افتد و باید توجه داشت که رویدادهای لرزه‌ا‌ی بزرگ، خسارت‌های جانی فراوانی را در کشور برجای می‌گذارند.

دکتر بیت‌اللهی افزود: مطالعه بر روی پیش نشانگر‌ها علاوه بر ایجاد آگاهی در عموم جامعه و هشدار دادن به آنها، به رد شایعاتی می‌پردازد که از سوی برخی افراد غیرمتخصص اعلام می‌شود که در صورت هشیاری و شناسایی و ثبت علایم می‌توان اقدام به پیش‌بینی و کاستن از خسارات کرد.

در ادامه دکتر مازیار حسینی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به ضرورت تشکیل شورای ملی پیش‌نشانگرهای زلزله از مسوولان کشور، خواهان تعیین ردیف مستقل بودجه‌ای برای این امر شد و افزود: پیش‌نشانگرهای زلزله در شناسایی و پیش‌بینی زلزله در اولویت توجه قرار دارند و برای گام نهادن در شناسایی و ثبت این علائم در گام اول باید مراکز علمی و پژوهشی کشور را تقویت کنیم تا به صورت نظام‌مند عمل کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه انسانی مهمترین سرمایه ملی است و توجه ویژه به این سرمایه و تجهیز وارتقای دانش آن نتایج مثمرثمری را در بر خواهد داشت، تصریح کرد: به منظور تدوین سیاست‌های یکپارچه و کلی به شورای ملی پیش نشانگرهای زلزله نیاز داریم تا فعالیت‌ها سامان بخشیده شود که با توجه به وقوع زمین‌لرزه‌های متوالی به صورت هفتگی و حتی روزانه در کشور تشکیل کمیته ارزیابی پیش‌بینی زمین لرزه ضرورت دارد و در کنار آن تعیین ردیف بودجه مستقل برای این کمیته با توجه به اهمیت ویژه آن احساس می‌شود.

همچنین دکتر موسوی موحدی، معاون پژوهشی دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه خداوند برای رخداد هر نوع بلایی، درمانش را نیز در اختیار بشر گذاشته و برای دستیابی به این درمان باید به دانش آن مسلح شویم، خاطر نشان کرد: زلزله نیز پیش‌نشانگرهایی دارد که برای کنترل این پدیده باید  نشانه‌های آن را شناخت.  

وی افزود: آمار مربوط به سال گذشته نشان می‌دهد نزدیک به 80 درصد بلایای طبیعی در آسیا رخ داده است و دانشمندان آسیایی به این نتیجه رسیده‌اند که علت عدم کنترل آنها عدم دانش است، زیرا همین بلایا در اروپا وآمریکا نیز رخ می‌دهد اما به کمک دانش آن را کنترل کرده‌اند.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران با بیان اینکه عمل و عکس‌العمل قانون جهان است و شناسایی وحل مساله زلزله و یافتن پیش‌نشانگرهای زلزله کار بنیادی می‌خواهد، تصریح کرد:60 درصد تولید علم جهان مربوط به علوم بنیادی بوده و کسب تخصص در این علوم لازمه پیشرفت در مراحل مختلف زندگی است.

در ادامه دکتر بهروز اسکویی رییس بخش ژئومغناطیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با اشاره به نصب دستگاه‌های الکترومغناطیس ثبت امواج در مناطق غیرشهری، گفت: به منظور استفاده در مطالعات پیش‌بینی زمین‌لرزه یکسری دستگاه‌های الکترومغناطیس در مناطق غیر شهری نصب شده است که مردم باید در حفاظت از این دستگاه‌ها به عنوان سرمایه‌ای ملی تلاش کنند.

وی گفت: این دستگاه دارای آنتنی برای ارسال تقسیم داده‌ها به ایستگاه مرکزی تهران هستند و حصاری دور آنها کشیده می‌شود که برای حفاظت از آنها هیچ کس بهتر از ساکنان مناطقی که این دستگاه‌ها در آنجا نصب شده، نیستند.

اسکویی با بیان این‌که به دلیل عدم اطلاع برخی افراد با کارکردهای این تجهیزات، مشکلاتی برای این تجهیزات ایجاد شده است، اظهار کرد: باید در هنگام نصب این قبیل تجهیزات آموزش‌های لازم به اهالی مناطق اطراف داده شوند و آنها بدانند نصب دستگاه‌های مذکور برای بررسی زلزله بوده و تمامی جامعه و نسل بعد از آن سود خواهند برد.

دکتر اسکویی خاطرنشان کرد: این علم در دنیا پیشرفت خوبی داشته است و ایران نیز دارای متخصصان زیادی است که در موسسه ژئوفیزیک نیز دانشجویان دکتری آموزش داده می‌شوند و آینده این علم در کشور روشن است.


نظر شما :