مسوولان از نهضت علمی و بلوغ فکری ایجاد شده، استفاده کنند

۲۲ اسفند ۱۳۸۶ | ۱۳:۲۹ کد : ۱۶۹۶۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۱
مسوولان باید از نهضت علمی و بلوغ فکری ایجاد شده در همه ابعاد علمی کشور....

  مسوولان باید از نهضت علمی و بلوغ فکری ایجاد شده در همه ابعاد علمی کشور استفاده کنند، در غیر این صورت به خود جفا کرده‌اند.

دکتر محمد حسین بصیری مشاور وزیر صنایع‌ و معادن  در مراسم افتتاحیه ششمین کنفرانس دانشجویی مهندسی معدن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ابراز خرسندی از ایجاد یک نهضت علمی و بلوغ فکری در کشور گفت: بلوغ فکری ایجاد شده در همه ابعاد علمی کشور امری اجتناب‌ناپذیر است و برای ادامه این زنجیره مسوولان ناگزیر به استفاده از آن هستند و در غیر این صورت به خود جفا کرده‌اند.

وی مطالب خود را با بیان سوالات و چالش‌هایی از جمله چرا وزارت صنایع و وزارت معادن و فلزات یک شبه در هم ادغام می‌شوند، ارائه کرد و افزود: تولید صنعت ذوب آهن کشور با 20 هزار نفر کارگر و با سابقه 40 ساله به 10 میلیون تن رسیده، در حالی که چین با همین سابقه 500میلیون تن تولید دارد و از سویی سیمان کشور نیز که قدمت چندین ساله دارد و نزدیک به 70 کارخانه سیمان در کشور موجود است، اما هنوز وابسته هستیم و کم‌کم شروع به صادرات خدمات مهندسی کرده‌ایم.

بصیری ضمن انتقاد از نحوه اجرای اصل 44 قانون‌اساسی و با بیان اینکه بعضی واگذاری‌ها نگران‌کننده است، تصریح کرد: باید در جهت رشد بخش خصوصی تلاش کنیم، نه این که تمام معادن موجود را به آنها واگذار کنیم و باید توجه داشت هر قانون یک دوره‌گذار دارد، اما واگذاری‌ها با اشکال همراه است و نباید کل مس کشور را به عنوان مثال به یک صندوق بازنشستگی واگذار کنیم، چون در آن زمان یک صاحب علمی داشت، اما حالا بی‌صاحب شده است.

مشاور وزیر صنایع و معادن افزود: برای مثال کارخانه فولاد را در استانی می‌سازیم که یک‌هزار و 100 کیلومتر سنگ‌آهن را باید به آنجا حمل کرد تا به فولاد تبدیل شود و این مساله بخاطر این است که متاسفانه بعضی از پروژه‌های ما به درستی تعریف نشده و اقتصادی نیست و دولت‌ها نیز باید مدیران قوی را برای پروژه‌ها انتخاب کنند و با کار کارشناسی مناسب از تلف شدن زمان جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه قانون معدن تدوین شده و در مرحله نظرسنجی قرار دارد، خاطر نشان کرد: بخاطر اینکه هنوز در طراحی معدن با مشکل مواجه هستیم و با وجود گذشت 73 سال از تاسیس دانشکده معدن در کشور، برای طراحی معادن کشور با شرکت‌های خارجی قرارداد بسته ایم.

مشاور وزیر صنایع و معادن افزود: ایران در چند سال گذشته طلا را به ترکیه صادر می‌کرد، اما امروز کارخانه‌های طلای کشور کم‌کم بیکار شده‌اند و علت آن واردات بیش از یک تن طلا به صورت قاچاق از ترکیه به کشورمان است.

بصیری در پایان گفت: تمام این چالشها برای تدوین استراتژی بخش معدن ارائه شده و نباید از نظر دور داشت که معدن زیربنای توسعه است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :