کشورهای فقیر خواستار کمک مالی برای مقابله با تبعات گرمایش زمین شدند

۱۴ فروردین ۱۳۸۷ | ۱۲:۱۶ کد : ۱۶۹۸۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۱
کشورهای فقیر شرکت‌کننده در نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل در بانکوک روز سه شنبه از کشورهای غنی خواستند که سالانه میلیاردها دلار برای کمک ....
 

کشورهای فقیر شرکت‌کننده در نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل در بانکوک روز سه شنبه از کشورهای غنی خواستند که سالانه میلیاردها دلار برای کمک به آنها در زمینه مقابله با تبعات گرمایش زمین و کنار گذاشتن صنایع آلاینده اختصاص دهند.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس ، نمایندگان کشورهای فقیر شرکت کننده در نشست گفتند که در صورت رد خواسته شان، این کشورها از امضای یک پیمان مربوط به گرمایش زمین در سال ۲۰۰۹خودداری خواهند کرد. هدف از پیمان مزبور تثبیت میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در طول یک دهه بعد و به نصف رساندن آن تا سال ۲۰۵۰است.

نمایندگان یاد شده افزودند که کشورهای متبوعشان قادر نیستند بار هزینه های سنگین کنار آمدن با گرمایش زمین را از طریق احداث موانع در برابر پیشروی آب دریا ، جابجایی روستاهای واقع در مناطق پرخطر و یا کمک به کشاورزان در آبیاری مزارع محروم از آب ، به تنهایی به دوش بکشند.

سلوین هارت نماینده باربادوس از جانب ائتلاف کشورهای جزیره‌ای کوچک گفت که اگر توافقی در زمینه این کمک رسانی صورت نگیرد، این ائتلاف هیچ انگیزه و مشوقی برای همراهی با دیگران نخواهد داشت.

جان‌اش رئیس گروه ۷۷و چین ائتلافی متشکل از کشورهای در حال توسعه نیز گفت که اگر مطالبات فوری اعضای این گروه برآورده نشود، آنها نمی‌توانند ذخایر ناچیز خود را صرف کاهش انتشار گازهای آلاینده‌ای همچون دی اکسید کربن کنند که عامل گرمایش زمین محسوب می‌شوند.

نمایندگان ۱۶۳کشور جهان روز دوشنبه کنفرانسی پنج روزه، و روندی ۲۱ماهه را آغاز کردند که هدف از آن دستیابی به توافق اقلیمی جدیدی برای کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای و جایگزینی معاهده موسوم پروتکل کیوتوست که اعتبار آن سال ۲۰۱۲منقضی می‌شود.

براساس این گزارش، موضوع کمک به کشورهای فقیر، مساله‌ای بود که نشست اقلیمی ماه دسامبر در بالی را تقریبا از مسیر خود منحرف ساخت.

در جریان مذاکراتی که در بالی اندونزی صورت گرفت و دولت‌های جهان در پایان آن با آغاز مذاکرات فعلی موافقت کردند، بسیاری از کشورهای فقیر این گونه استدلال کردند که کشورهای صنعتی باید گام نخست را در کاهش انتشار آلاینده‌ها و نیز کمک به کشورهای در حال توسعه برای سازگاری با افزایش فزاینده دما بردارند.

 


نظر شما :