بزرگ‌ترین معدن سولفات سدیم ایران، آماده واگذاری به بخش خصوصی

۲۷ فروردین ۱۳۸۷ | ۰۳:۵۸ کد : ۱۷۱۰۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۷۶
معدن سولفات‌سدیم میقان اراک، با ادامه عملیات اکتشاف توسط سازمان زمین‌شناسی...

معدن سولفات‌سدیم میقان اراک، با ادامه عملیات اکتشاف توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به مرحله گواهی کشف رسیده و آماده واگذاری به بخش خصوصی برای بهره‌برداری است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس ناصر عابدیان معاون اکتشاف معادن این سازمان با اعلام این خبر گفت: ذخیره سولفات سدیم واقع در منطقه میقان اراک توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و طی مراحل مختلف اکتشافی به مرحله تعیین ذخیره قطعی کانسار بالغ بر 140میلیون تن با عیار متوسط 16/33درصد رسید که یکی از منابع‌ معدنی بسیار مهم در صنایع شوینده و به‌عنوان بزرگترین ذخیره سولفات‌سدیم کشورمحسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که ذخیره پتاس منطقه بندرعباس نیز با میزان ذخیره قابل توجهی در مرحله نهایی اکتشاف و دریافت گواهی کشف قرار دارد، خاطر نشان کرد: با راه‌اندازی این ذخایر شاهد تحولاتی در برخی صنایع بویژه صنایع کودسازی خواهیم بود که بدون تردید این معادن نیز جهت استخراج و بهره‌برداری به بخش خصوصی که از نظر توان مالی و فنی جایگاه خاصی در صنایع معدنی کشور دارند، واگذار خواهد شد.

عابدیان از ‌معادن دیگری که در آینده به مرحله گواهی کشف و آمادگی برای واگذاری به بخش خصوصی خواهند رسید، خبر داد و افزود: طبق ضوابط و قوانین معدنی کشور جهت انتقال این معادن به متقاضیان اقدامات لازم به عمل خواهد آمد که با وجود طلا، مس، سرب و روی، پتاس، بوکسیت و سایر کانی‌های موجود در این ذخایر، می‌توان به ایجاد تحول قابل ملاحظه‌ای در صنعت کشور امیدوار بود.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: در سال آینده تعدادی از معادن مس و سرب و روی نیز با اتمام مراحل اکتشاف به مرحله اعطای گواهی کشف خواهد رسید که با‌ توجه به قانون معادن، به بخش خصوصی دارای شرایط واگذار خواهند شد.

عابدیان در پایان ‌تعداد طرح‌های اکتشافی تعریف شده در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال 85 نسبت به سال گذشته را با رشد بیش از 400 برابر توصیف کرد و افزود: امسال علاوه بر پروژه‌های امانی، بیش از 30 پروژه اکتشافی جهت انعقاد قرارداد با مشاوران تعریف شده که تا کنون 12 پروژه به مرحله انعقاد قرارداد رسیده که انتظار می‌رود در چارچوب اعتبارات سال 86 از 40 پروژه نیز تجاوز کند.

کلید واژه ها: مرکزى


نظر شما :