زمین‌شناسی مهندسی، علم راهبردی قرن بیست‌ویکم

۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۷ | ۰۴:۲۷ کد : ۱۷۲۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۴
علم زمین‌شناسی مهندسی به‌عنوان پیونددهنده رشته‌های علوم‌پایه و شاخه‌های...

علم زمین‌شناسی مهندسی به‌عنوان پیونددهنده رشته‌های علوم‌پایه و شاخه‌های مختلف مهندسی و همچنین علم راهبردی قرن بیست ویکم  شناخته می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر سیدمحمود فاطمی‌عقدا رئیس مرکز تحقیقات و مسکن گفت: در بسیاری از مواقع شاهد این مساله هستیم که جامعه در بخش اجرا و تحقیقات از توان علمی موجود استفاده نمی‌کند که این فقدان شاید  به دلیل نبود زبان مشترک بین این دو بخش باشد که باید با کارشناسی اصولی رفع شود.

وی با بیان اینکه علم زمین‌شناسی در ایران در حال شکل‌گیری و رشد روزافزون است، گفت: توجه علمی و اصولی به این علم باعث شکل‌گیری درست و اساسی در میان جامعه علمی کشور خواهد شد که بر همین اساس در مقوله ساخت‌وساز مقاوم، از علم زمین‌شناسی مهندسی می‌توان به عنوان یک رشته پیونددهنده بین رشته‌های علوم‌پایه با رشته‌های مختلف مهندسی نام برد.

فاطمی عقدا در ادامه افزود: با گسترش فعالیت‌های عمرانی و شهرسازی نیاز به زمین‌شناسی مهندسی شهری و منطقه‌ای افزایش یافته است.

رییس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با تاکید بر افزایش تجربه در رشته زمین‌شناسی مهندسی با نگرشی بر کاهش خطرپذیری گفت: اهمیت علم زمین‌شناسی مهندسی آن قدر زیاد است که آن را علم راهبردی قرن بیست‌ویکم شناخته‌اند.

وی با بیان اینکه در علم زمین‌شناسی اطلاعات کاملی از طریق آزمایشات و تحقیقات متعدد از وضعیت زمین به دست می‌آید، تصریح کرد: این اطلاعات از طریق بررسی‌های زمین‌شناسی، ژئوفیزیکی، مکانیک‌خاک و سنگ به دست می‌آید که بکارگیری آن‌ها باعث کم هزینه‌تر و بهتر شدن  عملیات اجرایی می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در پایان تاکید کرد: بدون شک نادیده گرفتن مطالعات زمین‌شناسی مهندسی خسارات جبران‌ناپذیری را به پروژه‌های عمرانی وارد خواهد کرد که باید به این مساله با دید ویژه نگاه شود.


نظر شما :