سیزدهمین همایش ژئوفیزیک ایران آغاز به کار کرد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۷ | ۰۲:۵۷ کد : ۱۷۳۱۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۶
سیزدهمین همایش‌ ژئوفیزیک ایران به همت انجمن زمین‌شناسی ایران، به منظور....

سیزدهمین همایش‌ ژئوفیزیک ایران به همت انجمن زمین‌شناسی ایران، به منظور ارائه آخرین یافته‌ها و چالش‌های ژئوفیزیک با حضور متخصصان، اساتید و دانشجویان این حوزه در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر حمیدرضا سیاهکوهی در مراسم افتتاحیه سیزدهمین همایش ژئوفیزیک ایران در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، گفت: پس از ارسال فراخوان به تمامی مراکز آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی مرتبط، تعداد 195 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از داوری و بررسی آثار 99 مقاله در زمینه ژئوفیزیک و هواشناسی پذیرفته شد که 64 مقاله به صورت شفاهی و 35 مقاله به صورت پوستر ارائه می‌شود.

سیاه‌کوهی در ادامه با اشاره به برپایی نمایشگاه تخصصی با مشارکت سازمان‌ها و شرکت‌های ژئوفیزیکی در حاشیه این همایش گفت: علاوه بر ارائه مقالات، دو سخنران خارجی نیز به سیزدهمین همایش دعوت شده‌اند و دو کارگاه آموزشی نیز در دو زمینه سامانه هشدار در حوزه کارون و آموزش تخصصی در زمینه معرفی سیستم‌های ژئوفیزیک ایران با همکاری سازمان نقشه‌برداری برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی سیزدهمین همایش ژئوفیزیک ایران با اشاره به تقارن آن با یکصدمین سال اکتشاف نفت، گفت: در کنار این همایش نمایشگاه عکس و پوستری با همکاری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران برپاست.

رئیس انجمن ژئوفیزیک ایران خبر داد:

پیگیری ایجاد نظام مهندسی ژئوفیزیک ایران

در ادامه دکتر نوربخش میرزایی، رئیس انجمن ژئوفیزیک ایران نیز یادآور شد: در حال حاضر موضوع ایجاد نظام مهندسی ژئوفیزیک به منظور ساماندهی فعالیت‌های ژئوفیزیکی از سوی انجمن پیشنهاد شده که در حال پیگیری است.

وی همچنین با اعلام راه‌اندازی سایت انجمن و انتشار نخستین شماره مجله ژئوفیزیک ایران از اختصاص جایزه علمی ویژه پژوهشگران ژئوفیزیک خبر داد.

رییس‌سازمان‌هواشناسی:

11سال از12سال اخیر از گرمترین سال‌های تاریخ بود

 در ادامه دکتر علی‌محمد نوریان رئیس سازمان هواشناسی کشور و معاون اول سازمان هواشناسی جهانی در مراسم افتتاحیه سیزدهمین همایش ژئوفیزیک ایران با اشاره به نامگذاری سال 2008 به عنوان سلامت و بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی  گفت: بر اساس مطالعات انجام شده 11 سال از 12 سال اخیر از گرم‌ترین سال‌های تاریخ بوده است.

وی در مورد فعالیت‌های انجام شده در سازمان هواشناسی پیرامون پایش تغییرات اقلیمی در دهه‌های گذشته در ایران گفت: در سازمان هواشناسی مطالعات گسترده‌ای در دو دهه 30 و 50 ساله انجام شده که در 22 فاکتور بیش از 100 نقطه کشور را بررسی کرده و نتایجی چون افزایش شب‌های حاره‌یی و روزهای تابستانی حاصل آن بوده است.

 نوریان با اشاره به ضرورت مطالعات منطقه‌‌ای برای آینده‌نگری گفت: با توجه به نیاز به کلاستر در این مطالعات، دانشگاه صنعتی امیرکبیر یک دستگاه 96 نودی و دانشگاه صنعتی اصفهان یک دستگاه 198 نودی برای سازمان هواشناسی تهیه کرده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه در 13 نقطه کشور هفت‌هزار دستگاه اطلاع‌رسانی به منظور دیده‌بانی نصب شده که باید به 10 هزار دستگاه ارتقاء یابد، خاطرنشان کرد: شبکه VSAT سازمان، اطلاعات 120 نقطه کشور را با پهنای باند و سرعت بالا، با قدرت دریافت و ارسال، مبادله می‌کند و همچنین موازی با آن، یک شبکه VPN فیبر نوری ایجاد شده که اطلاعات کشور در آن به سرعت رد و بدل می‌شود.

وی در بیان دیگر فعالیت‌های سازمان هواشناسی به شبکه راداری جدید هواشناسی اشاره کرد و گفت: این شبکه دارای 6 رادار است که پنج مورد آن در حال فعالیت بوده و آخرین رادار در مرحله عملیات احداث است و به ردیابی طوفان می‌پردازد.

معاون اول سازمان هواشناسی جهانی با بیان اینکه به دلیل نقص علم و کمبودهای داده‌ای احتمال دارد که 30 درصد پیش‌بینی‌های فصلی اتفاق نیافتد، اظهار کرد: در فرایند پیش‌بینی عددی، دیده‌بان‌های متعددی از روی کشتی‌ها و هواپیماها اطلاعات را جمع می‌کنند تا در زمینه پیش‌بینی‌های فصلی ما را یاری دهند.

وی یادآور شد: 97 درصد پیش‌بینی‌های سازمان صحیح بوده و تنها 10 روز در سال ممکن است اشتباه کنیم و البته همین 10 روز همواره در نظر مردم وجود دارد در صورتی که باید نگاه مردم و مدیران را تغییر داده و از مدیریت بحران به سمت مدیریت ریسک حرکت کنیم و تحقق این امر نیازمند توسعه موزون در تمامی ابعاد است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در بخش دیگری از سخنان خود افزود: سال گذشته سالی پر پدیده در جهان بود که مهمترین رخداد آن طوفان گونو به علت فعالیت یکی از سیکلون‌های حاره‌‌ای در شبه قاره هند بود، به طوری که در خط استوا زمانی که دمای آب به حد بالایی برسد، بخار آب به صورت گردباد به هوا می‌رود و این پدیده هر 9 تا 10 سال در اقیانوس هند مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه با شروع گرما، هفت شهر صنعتی کشور با آلودگی هوا روبرو شد، تصریح کرد: همچنین بر اثر سرمای دی ماه گذشته، دمای هوا بین 2 تا 20 روز زیر صفر بود که اثر گسترده‌ای بر فعالیت‌های اجتماعی گذاشت و علاوه بر اختلال در حمل و نقل، منجر به نارسایی در سوخت، خسارت بر زمین‌های زراعی،‌ دامداری، مرتع و جنگل‌داری و ترکیدگی و یخ‌زدگی شبکه‌های آبرسانی شد.

نوریان با اشاره به وقوع طوفان شن و گرد و خاک در بخش‌های جنوب شرقی و غربی سیستان و بلوچستان و خوزستان اشاره کرد، افزود: با بررسی توزیع زمان شروع بارش در سال زراعی جاری نسبت به پنج سال گذشته مشخص شد که بارش در منطقه مرکزی کشور حدود 60 روز دیرتر از زمان مقرر آغاز شد و این شرایط اقلیمی باعث کاهش قدرت ناحیه یا جوانه‌زنی گندم شده و در نتیجه به تعجیل گیاه در مرحله خوشه‌دهی منجر شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در بیان پیامدهای تغییرات اقلیمی به افزایش شیب منحنی کنش تابش خورشید با جو زمین و نیز چرخه آب اشاره کرد و گفت: چالش عمده در دهه‌های آینده تغییرات آب و هوایی نظیر اثر گلخانه‌ای است که منجر به افزایش بارندگی و سیل در برخی مناطق و یا کاهش بارندگی در سایر مناطق شده است.

معاون وزیر راه و ترابری در پایان از مدیریت پایدار زمین، انرژی پایدار، امنیت غذایی، جنگل و مرتع، آب پاک و سالم، صنعت شیلات، حفاظت و بهره‌برداری از تنوع زیستی به عنوان چالش‌های موجود در رابطه با تغییرات آب‌وهوایی نام برد.

رییس پژوهشکده علوم زمین خبر داد:

صدور خدمات فنی و مهندسی ایران به کشورهای جهان

دکتر منوچهر قرشی رئیس پژوهشکده علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در مراسم افتتاحیه سیزدهمین همایش انجمن ژئوفیزیک از ایجاد مرکز پژوهش‌های کاربردی و پایگاه داده‌های علوم‌زمین کشورهای عضو اکو برای صدور خدمات فنی و مهندسی ایران در زمینه علوم‌زمین به 17 کشور جهان در واحد کرج سازمان خبر داد و گفت: فعالیت‌های مشترک ایران در آمریکای لاتین نیز بسیار فعال است، به طوری که قراردادی با ونزوئلا برای بررسی‌های زمین‌شناسی، ژئوفیزیک شیمی و ژئوفیزیک هوایی انعقاد کرده و پروژه‌های مشترک تحقیقاتی و مبادله دانشجو و کارشناس با بسیاری از دانشگاهها و مراکز علمی معتبر دنیا دارد.

وی افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های کاربردی  علوم‌زمین در ابتدای سال 86 و ایجاد آزمایشگاه‌های مدرن در نظر دارد تا فعالیت‌های اکتشافی و آنالیز نمونه‌های معدنی خود را توسعه بخشد.

قرشی با اشاره به فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در زمینه بررسی مخاطرات زمین‌شناختی، یادآور شد: در زمینه زمین‌لرزه‌های تاریخی با هدف تخمین زمان بازگشت زمین‌لرزه، مطالعاتی برای اولین بار بر روی گسل‌های شمال تهران، ری و طالقان صورت گرفته و از سویی دستگاه‌های پیش‌نشانگر الکترومغناطیسی زمین‌لرزه که به همت متخصصان کشور جهت مطالعه و دیرینه لرزه‌نگاری در منطقه تهران و پیش‌بینی زمین‌لرزه در آینده ساخته شده، در دو منطقه ولنجک و حصارک نصب شده است.

وی افزود: با همکاری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و سازمان نقشه‌برداری ایران و با توجه به تاریخچه زمین‌لرزه‌های تاریخی در کشور اقدام به ایجاد ترانشه روی گسل‌های پیرامون تهران در شعاع 100 کیلومتری کرده‌ایم تا سناریویی برای زلزله‌خیزی تهران به نمایش درآوریم.

رئیس‌ پژوهشکده علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یادآور شد: در حال حاضر این ترانشه روی گسل شمال تهران،کرج واقع شده که از مناسب‌ترین ترانشه‌های جهان است و این طرح برای 5 تا 6 گسل از فیروزکوه تا طالقان اجرا می‌شود و با ترانشه‌هایی که از دو سال پییش در راستای گسل دهشیر ایجاد شده اطلاعات قابل توجهی به دست آمده است.

وی در ادامه با اشاره به بروز پدیده فرونشست در بسیاری از دشت‌های کشور گفت: از دیگر بلایای کشور،‌ مشکل فرونشست‌ دشت‌هاست که از شهرهای یزد، کرمان و رفسنجان آغاز شد و در حال تسری به سراسر کشور است و حتی در مشهد و دشت‌های جنوب و جنوب‌شرقی تهران به صورت چشمگیری قابل مشاهده است که بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طرح بررسی این فرونشست‌ها را تصویب کرده است.

دکتر قرشی گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با توجه به وجود سه هزار کیلومتر ساحل در کشور و اهمیت مطالعات زمین‌شناسی دریایی، با ایجاد مدیریت زمین‌شناسی دریایی در خصوص تعیین رژیم حقوقی دریاها به ویژه دریای خزر فعالیت‌های خود را آغاز کرده است.

وی افزود: همچنین در خصوص زمین‌شناسی پزشکی نیز به تجهیز و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های گیاه‌پزشکی، مطالعات آب (هیدروژئوشیمی) و خاک اقدام کرده و مطالعاتی در زمینه کمبود یا افزایش ید و علل شیوع سرطان در بخش‌های شمالی کشور و میزان غلظت رادون در آبهای تهران در حال انجام است.

قرشی در ادامه با اشاره به تجهیز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به رادارهای زمینی و سامانه تعویض چندکاناله، گفت: از این رادارهای برای شناسایی قنات‌های زیرزمینی تهران بهره گرفته شده که به افزایش سرعت عمل در فعالیت‌های زمینی منجر شده است و در پروژه همکاری با سازمان انرژی اتمی اقدام به کشف ذخایر اورانیوم در مواد رسوبی کرده‌ایم.

رئیس پوهشکده علو‌م‌زمین کشور در بیان دیگر فعالیت‌های سازمان به تهیه هلی‌کوپتر سنجش هوابرد (ژئوفیزیک هوایی)، مکانیزه کردن سیستم ثبت محدوده‌های معدنی برای حذف رانت و سوء استفاده‌ها و رشد فعالیت‌های اکتشافی مواد معدنی به ویژه طلا اشاره کرد و گفت: از سوی سازمان جهانی یونسکو ماموریت تهیه نقشه‌هایی چون نقشه زمین‌ساخت خاورمیانه، نقشه الکترونیک خاورمیانه و نقشه متالورژنی خاورمیانه به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور واگذار شده است.

گفتنی است، سیزدهمین همایش و نمایشگاه ژئوفیزیک ایران در روزهای 17 تا 19 اردیبهشت ماه در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان هواشناسی کشور برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :