تهیه نخستین اطلس زمین‌شناسی پزشکی به همت سازمان زمین‌شناسی کشور

۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۷ | ۰۴:۰۱ کد : ۱۷۳۴۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۴
نخستین اطلس زمین‌شناسی پزشکی به منظور بررسی ارتباط بین پراکندگی پتانسیل‌های...

نخستین اطلس زمین‌شناسی پزشکی به منظور بررسی ارتباط بین پراکندگی پتانسیل‌های معدنی و بروز بیماری سرطان در کشور، به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس فرح رحمانی مجری طرح زمین‌شناسی پزشکی این سازمان از تهیه اطلس زمین‌شناسی پزشکی برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: در این اطلس که در نوع خود در دنیا بی‌نظیر و نوین است، به بررسی ارتباط بین بیماری‌های مزمن از جمله بسیاری از سرطان‌ها با پراکندگی عناصر و پتانسیل‌های معدنی در کشور پرداخته شده است.

وی یادآور شد: در این اطلس با ارائه تصاویر پزشکی از بیماری سرطان در اندام‌های مختلف بدن و توضیح کامل در خصوص عناصر و پراکندگی بیماری در سطح کشور، ارتباط بین عناصر معدنی و بیماری‌ها بررسی شده است.

رحمانی از تهیه اطلس‌ زمین‌شناسی برای همه بیماری‌های دارای منشاء محیطی به عنوان برنامه‌های آتی این طرح یاد کرد و افزود: در حال حاضر پیش‌نویس دو اطلس  زمین‌‌دامپزشکی و  زمین‌گیاه‌پزشکی نیز تهیه شده که پس از بررسی از سوی کارشناسان سازمان دام‌پزشکی کشور و وزارت جهاد کشاورزی به چاپ خواهند رسید.

مجری طرح زمین‌شناسی پزشکی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن و انگلی با منشاء زمین‌شناسی در دنیا به عنوان امری ثابت شده یاد کرد و گفت: اطلس زمین‌شناسی پزشکی قادر به ارائه نگرشی کلان به متخصصان خواهد بود تا بتوانند چشم‌انداز جدیدی از ارتباط توزیع بیماری‌ها و عوامل زمین‌شناسی در سطح کشور به دست آورند.

رحمانی در پایان گفت: اطلس زمین‌شناسی پزشکی با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به چاپ اولیه رسیده و تحت بررسی جهت چاپ نهایی است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :