همکاری چین و ایران در اکتشاف معادن و فرآوری مواد معدنی اجرایی می‌شود

۰۶ خرداد ۱۳۸۷ | ۰۳:۳۰ کد : ۱۷۴۴۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۷
با حضور روسا و مدیران سازمان زمین‌شناسی ایالت جیانگ‌سی چین در ایران، مفاد موجود....

با حضور روسا و مدیران سازمان زمین‌شناسی ایالت جیانگ‌سی چین در ایران، مفاد موجود در تفاهم‌نامه همکاری ایران و چین در زمینه اکتشاف ذخایر معدنی، کانه‌‌آرایی و فرآوری موادمعدنی اجرایی خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به دنبال سفر اخیر هیات ایرانی به چین و عقد تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه برای توسعه مناسبات علمی و تحقیقاتی دو کشور در زمینه اکتشاف ذخایر معدنی و کانه‌‌آرایی و فرآوری مواد معدنی، هیات عالی ‌رتبه‌ای متشکل از روسا و مدیران سازمان زمین‌شناسی ایالت جیانگ‌سی چین ضمن بازدید از بخش‌های مختلف زمین‌شناسی و اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، راهکارهای مناسب برای چگونگی اجرایی شدن همکاری‌های فنی توافق شده را بررسی کردند.

بر اساس این گزارش با توجه به سابقه طولانی سازمان زمین‌شناسی استان جیانگ‌سی در امر اکتشاف معادن چین و ایران، دو طرف پس از انجام مذاکرات رسمی اقدام به عقد تفاهم‌نامه‌ همکاری بر پایه سه موضوع کلی کانه‌آرائی و فرآوری مواد‌معدنی، اکتشاف در زمینه‌های مختلف مواد‌معدنی و تبادل کارشناس جهت آموزش کرده بودند که با سفر این هیات بسیاری از مفاد این تفاهم‌نامه اجرایی خواهند شد.

گفتنی‌ست به لحاظ شباهت قابل ملاحظه ذخایر فسفات رسوبی موجود در ایران با معادن فسفات چین و با توجه به عیار نسبتا" پائین ذخایر فسفات ایران، موضوع بررسی ذخایر فسفات ایران جهت انجام عملیات کانه‌آرائی در مقیاس آزمایشگاهی و پس از آن در مقیاس نیمه صنعتی مورد توجه دو

طرف قرار گرفته بود که با بازدید رئیس اداره زمین‌شناسی جیانگ‌سی از این ذخایر، زمینه‌های اجرایی شدن فعالیت کارشناسان چینی در ایران محقق خواهد شد.

از سویی با توجه به ویژگی‌ها و شباهت‌های زمین‌شناسی معادن تنگستن چین با ذخیره تنگستن چاه‌پلنگ  ایران مرکزی می‌توان از دانش فنی چین جهت ادامه عملیات اکتشاف، بهره‌برداری و استحصال فلز تنگستن که یکی از فلزات استراتژیک و حائز اهمیت است، استفاده کرد.

یاد آور می‌شود بر اساس مفاد موجود در یادداشت تفاهم به امضاء رسیده فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی مربوط به فرآوری و کانه‌آرایی در خصوص موادمعدنی از جمله ذخایر فسفات‌های رسوبی موجود در البرز، زاگرس و ایران مرکزی، پتاس موجود در منطقه بندرعباس، تیتان و منیتیت منطقه قره‌آقاج در آذربایجان‌غربی و در نهایت ذخایر آلونیت موجود در منطقه قزوین به عنوان ماده اولیه در تولید آلومینیوم و سایر موارد از جمله سولفات‌ پتاسیم به عنوان ماده اولیه در صنایع کودسازی و سایر صنایع پیگیری خواهد شد.

توسعه عملیات اکتشافی برای ذخایر طلا در مناطق سقز و مهاباد  تا رسیدن به مرحله بهره‌برداری وهمچنین کشف ذخایر پنهان مس پروفیری در کمربند ارومیه دختر و دیگر ذخایر مس و طلا در شرق ایران، از جمله مواردی است که دو طرف جهت توسعه مناسبات اکتشاف ذخایر خود به نقطه‌نظر واحد دست یافته بودند.

گفتنی‌ست بازدید از معادن مس سرچشمه، گل‌گهر سیرجان و پتاس بندرعباس از دیگر برنامه‌های این هیات جهت آشنایی با فعالیت‌های صورت گرفته در بخش اکتشاف، بهره‌برداری و فرآوری مواد معدنی در ایران است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :