نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی یک‌پنجاه‌هزارم بخشی از شمال کشور تهیه شد

۱۹ خرداد ۱۳۸۷ | ۱۰:۳۲ کد : ۱۷۵۰۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۳۸
به‌منظور ارائه داده‌های فنی مورد نیاز برنامه‌ریزان پروژه‌های عمرانی، نقشه‌های...

به‌منظور ارائه داده‌های فنی مورد نیاز برنامه‌ریزان پروژه‌های عمرانی، نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی یک‌پنجاه‌هزارم بخشی از مناطق شمالی کشور به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس فرهاد انصاری مدیر زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی این سازمان از تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی یک‌پنجاه‌هزارم برخی از مناطق شمالی کشور توسط کارشناسان گروه زمین‌شناسی مهندسی خبر داد و گفت: طی سال‌های گذشته در مجموع21 برگ نقشه و راهنمای نقشه مربوط به مناطق ساری، نکا، بهشهر، بندرگز، زاغ‌مرز و خزرآباد با سه لایه اطلاعاتی زمین‌شناسی مهندسی، زمین ریخت‌شناسی مهندسی، آب‌ زمین‌شناسی و زمین‌شناسی زیست‌محیطی و در قالب دو آلبوم تهیه شده بود که در حال حاضر به مرحله چاپ رسیده است.

وی با بیان اینکه همه مراحل تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی یک‌پنجاه‌هزارم در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور صورت گرفته است، یادآور شد: 4سال فعالیت صحرایی و دفتری، منجر به تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی مناطق باختر ساری تا خاور بندرگز ‌شد که با چاپ این نقشه‌ها، منطقه شمال خاوری استان مازندران به طور کامل تحت پوشش این نقشه‌ها قرار خواهد گرفت.

انصاری با بیان اینکه نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی در انجام بهینه فعالیت‌های عمرانی نقش بسزایی دارند، یادآور شد: برنامه‌ریزان و مجریان طرح‌های بزرگ عمرانی و توسعه‌ای کشور

می‌توانند برای ساخت، نگهداری و برطرف کردن مشکلات احتمالی سازه‌های خود از اطلاعات فنی موجود در نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی استفاده نمایند.

مدیر  زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: این نقشه‌ها به‌عنوان ابزاری کمکی و راهبردی، قادر به جلوگیری از  صرف هزینه‌های اضافی و هدر رفتن وقت خواهند بود و نقش قابل توجهی در پیشرفت سریعتر و ایمن تر پروژه‌های عمرانی دارند.

وی با بیان این‌که تاکنون نقشه‌های زمین‌شناسی بسیاری از مراکز استان‌ و شهرهای بزرگ تهیه شده، تصریح کرد: در حال حاضر تعدادی از این نقشه‌ها به مراحل تهیه و تولید نهایی رسیده و بقیه نیز در مراحل مختلف آماده‌سازی قرار دارند.

مدیر زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی یادآور شد: نقشه‌های مورد نظر بیشتر اطلاعات زمین‌شناسی مهندسی محیط پیرامون شهرها را در بر دارند که این ویژگی قادر است توسعه شهری را به‌طور مناسبی به سمت خارج از شهر هدایت کند.

انصاری در پایان تصریح کرد: پیش از این بر اساس شرایط موجود در کشور و نیازهای فنی شهرها، مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم به عنوان مقیاس میانه و مناسب در نظر گرفته شده بود و که در حال حاضر این نقشه‌ها توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و با کمک بخش خصوصی در مقیاس یک‌یست‌وپنج‌هزارم نیز تهیه می‌شوند.


نظر شما :