ایران و چین یاداشت تفاهم همکاری‌های زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی امضاء کردند

۲۱ خرداد ۱۳۸۷ | ۰۳:۱۶ کد : ۱۷۵۲۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۷۵
یادداشت تفاهم‌ همکاری به منظور توسعه مناسبات دوجانبه در زمینه مطالعات..

یادداشت تفاهم‌ همکاری به منظور توسعه مناسبات دوجانبه در زمینه مطالعات زمین‌شناسی و اکتشاف منابع معدنی، بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جمهوری اسلامی ایران و اداره اکتشاف و توسعه زمین‌شناسی و منابع معدنی ایالت جیانگسی جمهوری خلق چین منعقد شد. 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این یاداشت تفاهم که به امضاء مهندس محمدتقی کره‌ای رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و آقای وانگ شیااولی رئیس اداره اکتشاف و توسعه زمین‌شناسی و منابع معدنی ایالت جیانگسی چین رسیده،  هر دو طرف توافق کردند تا در امور اکتشاف منابع معدنی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک، آزمایش‌های فرآوری کانی‌ها، نانوتکنولوژی، پایگاه داده‌ها، زمین‌شناسی پزشکی و آنالیزهای آزمایشگاهی در جمهوری اسلامی ایران مشارکت استراتژیک طولانی‌مدت داشته باشند.

بر اساس این گزارش طرف چینی موظف به انجام پروژه‌های کانه‌آرایی  و تولید در فسفات رسوبی زاگرس، البرز و ایران مرکزی، پتاس بندرعباس، تیتانیوم و منگنز قره‌آقاج، آلونیت قزوین و مطالعه و کانه‌آرایی عناصر نادرخاکی که از سوی طرف ایرانی به آنها سپرده شده‌، خواهد بود.

همچنین اداره اکتشاف و توسعه زمین‌شناسی و منابع معدنی ایالت جیانگسی چین شش ورقه نقشه مناطق امید‌بخش ژئوشیمیایی را در مقیاس یکصدهزارم که از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران پیشنهاد شده تهیه خواهد کرد.

پی‌جویی‌های زمین‌شناسی و معدنی ذخائر تنگستن در چاه‌پلنگ، ذخائر پنهان مس پورفیری در زون ارومیه‌دختر، اجرای پی‌جویی‌های زمین‌شناسی و معدنی طلا، مس‌، سرب‌وروی در معادن کوچک مقیاس پیشنهاد شده از سوی ایران و همچنین تفسیر داده‌های ژئوفیزیک هوایی ایران از دیگر مفاد موجود در این یادداشت تفاهم همکاری است.

گفتنی‌ست به دلیل دستاوردهای متنوع ایران در زمینه زمین‌شناسی پزشکی، نانوتکنولوژی زمین‌شناسی و اکتشاف و پایگاه داده‌های علوم‌زمین طرف چینی نسبت به اعزام کارشناسان ایرانی برای سخنرانی درزمینه‌های ذکر شده و استفاده از تجارب و یافته‌های موجود و همچنین انجام سفر تحقیقاتی و تبادلات آکادمیک در زمینه معادن فسفات، تنگستن، طلا و اکتشافات ژئوشیمیایی در چین و کمک در خرید تعدادی از تجهیزات زمین‌شناسی و دستگاه‌های آنالیز آزمایشگاهی و در نهایت انجام خدمات آموزشی  برای متخصصان ایرانی ابراز تمایل کرده است. 

بر اساس یادداشت تفاهم یاد شده هر دو طرف برای اکتشاف و تولید  ذخائر طلا در ناحیه سقز و ذخائر پتاس در بندرعباس همکاری خواهند داشت و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پس از دریافت پروانه اکتشاف با شرکت سرمایه‌گذار چینی  برای دریافت پروانه استخراج از وزارت صنایع و معادن ایران همکاری خواهد کرد. 

همکاری مشترک در زمینه سایزموتکتونیک (زمین‌شناسی زلزله) و مطالعات پالئوسایزمولوژی از دیگر توافقات صورت گرفته بین دو طرف اعلام شده است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :