سیزدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های علمی، فنی و اقتصادی ایران و کوبا برگزار شد

۲۸ خرداد ۱۳۸۷ | ۰۴:۴۵ کد : ۱۷۵۷۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۸۶
سیزدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های علمی، فنی و اقتصادی ایران و کوبا به...

سیزدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های علمی، فنی و اقتصادی ایران و کوبا به منظور توسعه روابط دو جانبه و تعمیق مناسبات دو طرف برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور علی‌اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاحیه این اجلاس با اشاره به روند مستحکم و صعودی روابط دو کشور در سه دهه اخیر بر توسعه و تعمیق این روابط در زمینه‌های مختلف و به صورت چند جانبه تاکید کرد.

وی گفت: مواضع مشترک ایران و کوبا در صحنه‌های مختلف جهانی و دیدگاه‌های سیاسی یکسان زمینه لازم را برای توسعه بیشتر همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و صنعتی فراهم می‌کند.

وی افزود: تاکنون با برگزاری 12 کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور قدم‌های بلند و سازنده‌ای برداشته شده و دولت و ملت ایران برای ارتقاء مناسبات آمادگی کامل دارند.

محرابیان با اشاره به روند رشد کوبا در زمینه‌های صنعتی و اقتصادی، گفت :  همه این موفقیت‌ها با وجود تحریم‌های آمریکا طی چند دهه اخیر حاصل شده و حاکی از آن است که مقاومت در برابر این فشارها بسیار کارساز است همانطور که در ایران نیز با همه تحریم‌هایی که علیه ما شکل گرفته است، رشد شاخص‌های اقتصادی طی چند سال اخیر رضایت‌بخش بوده است.

ریکاردو کابریساس روئیس وزیر دولت کوبا نیز در این اجلاس  با اشاره به وضع اقتصادی و صنعتی کشور متبوعش و پیشرفت‌های این کشور گفت: در جایی که قدرت‌های بزرگ فشارهای زیادی را برای ممانعت از زندگی بشر در جهان وارد می‌کنند و استفاده نادرست از وضع آب و هوایی که منابع طبیعی را به خطر انداخته و نابودی انسان‌ها را در پی دارد، افزایش همکاری‌ها‌  کشورهای دوست بسیار ضروری است.

وی با بیان اینکه تهران و هاوانا علاوه بر گسترش روابط دو جانبه باید برای توسعه همکاری‌ها در خصوص بهبود وضع جهان مناسبات خود را توسعه دهند، تصریح کرد: زمینه‌های مشترک فراوانی وجود دارد که منافع دو کشور را فراهم می‌کند که باید برای اقدام در این زمینه‌ها برای رفع مشکلات موجود تلاش کنیم تا روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را به سطح روابط سیاسی دوجانبه برسانیم.

یادآور می‌شود؛ در این مراسم اهداف استراتژی توسعه صنعتی ایران تا سال 2025 از سوی مقامات ایرانی برای مقامات کوبایی تشریح و عنوان شد که براساس آن، ایران باید در بخش صنایع با تکنولوژی بالا، تا سال 2025 به رشد 19.9 درصدی برسد، در بخش ماشین‌آلات و تجهیزات این رشد باید 12.9 درصد، صنایع خودروسازی 11.4 درصد، صنایع انرژی‌بر 11.3 درصد، صنایع کشاورزی 11.2 درصد، صنایع فلزی 18 درصد و غیرفلزی 14 درصد باشد.

گفتنی است؛ هم اکنون میان ایران و کوبا قراردادهایی در زمینه صادرات واگن، شیرآلات، کابل، سیستم‌های آبیاری، قرارداد احداث 6 تصفیه‌خانه، بازسازی کارخانه یخچال‌سازی، صادرات خودرو، پوشاک و منسوجات، مصالح ساختمانی و احداث کارخانجات سیمان در جریان است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :