ژئوفیزیک هوایی نقاط پرامیدی را در شهر دامغان معرفی می کند

۰۵ آبان ۱۳۸۳ | ۱۲:۵۷ کد : ۱۷۵۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۳۳
براساس نتایج بدست آمده ازبرداشت های ژئوفیزیک هوایی نقاط پر امیدی در زمینه اکتشاف طلا ومس در شهر دامغان بدست آمده است.
براساس نتایج بدست آمده ازبرداشت های ژئوفیزیک هوایی نقاط پر امیدی در زمینه اکتشاف طلا ومس در شهر دامغان بدست آمده است.
مهندس اخوان کارشناس گروه ژئوفیزیک هوایی سازمان زمین شناسی واکتشافات در گفت وگو با بخش خبری این سازمان با بیان مطلب فوق افزود: براساس برداشت های بدست آمده سی‌و هشت نقطه پر امید در این شهر شناسایی شده است که پنج نقطه آن به عنوان نقاط پر اهمیت  در اولویت اول قرار گرفته اند. اکثر این مناطق در شمال غرب وشرق معدن گندی و جنوب معدن کلوت قراردارد وبا بررسی های صورت گرفته مشخص شده است این مستندات بسیار دقیق و نزدیک به یافته های زمین شناسان است.
وی خاطر نشان کرد: در این پروژه که با حضورکارشناسان خارجی صورت گرفته است تلاش شده است یافته های به دست آمده با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشد.
اخوان در مورد مشکلات این بخش گفت:بزرگترین معضل موجود، مربوط به پرواز هلی کوپترهاست که به شرایط اقلیمی ایران باز می گردد.به عنوان مثال وجود ارتفاعات بلند و بادهای بسیار شدید عملیات پروازی را دچار مشکلات زیادی می کند.
این کارشناس هم چنین از عملیاتی دیگر در جنوب خراسان خبر داد و گفت: فاز اول این پروژه که از جنوب شهرستان خوسف تا شمال روستای مختاران در محدوده ای به وسعت 1800کیلومتر مربع برای برداشت طراحی شده بود، از سی‌ام تیر هشتادوسه آغاز وبه اتمام رسیده است.
وی سپس افزود: ‌فاز دوم این پروژه که از جنوب روستای بصیران تا شمال قلعه زری در محدوده ای به وسعت 1470 کیلومتر مربع طراحی شده بود، مراحل پایانی خود را طی می کند.
اخوان در پایان مزایای استفاده از تکنیک ژئوفیزیک هوایی را علاوه بر اکتشاف معدنی، تهیه نقشه های زمین شناسی اولیه یک منطقه بدون حضور زمین شناسان دانست وگفت: با استفاده از این روش می‌توان نقشه خط واره گسلهای ویا توده‌های نفوذی مدفونی را که نقش بسیار زیادی  درایجاد آلتراسیون هیدروترمال دارند و عملا زمین شناس قادر به تشخیص آن نیست، تهیه کرد.
 

کلید واژه ها: سمنان


نظر شما :