لایحه قانون جدید معدن 2 ماه دیگر تقدیم مجلس می شود

۱۰ تیر ۱۳۸۷ | ۱۳:۲۸ کد : ۱۷۶۴۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۷۳
لایحه قانون جدید معدن با مشارکت تشکل‌های بخش خصوصی در وزارت صنایع و معادن...

لایحه قانون جدید معدن با مشارکت تشکل‌های بخش خصوصی در وزارت صنایع و معادن در حال تدوین است که طی ماه‌های آینده تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس علی‌اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاحیه بزرگداشت روز صنعت و معدن که صبح امروز در محل سالن اجلاس سران اسلامی برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی ازعملکرد بخش صنعت و معدن در سال‌های اخیر، گفت: در سه سال اول برنامه چهارم در مقایسه با مدت مشابه در برنامه سوم، پروانه‌های بهره‌برداری رشد 54 درصدی داشت و میزان رشد سرمایه‌گذاری نیز در همین مدت از رشد 172 درصدی برخوردار شد و سرمایه‌گذاری در معادن نیز در این مدت 36 درصد رشد داشت.

وی با اشاره به این‌ که در طول دوره یاد شده برای 446طرح در مجموع 6 میلیارد و 150 میلیون دلار از حساب ذخیره ارزی تامین مالی شد، افزود: طی همین مدت حدود 15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شد.

محرابیان با بیان این‌ که حجم واگذاری‌های انجام شده از سوی وزارت صنایع و معادن طی سه سال اخیر رشد 400 درصدی داشته، یادآور شد: امسال نیز اهداف دستیابی به رشد دو رقمی افزوده ارزش بخش صنعت و معدن، طرح آمایش صنعت و معدن، پایش تولید، جلوگیری از خام فروشی و بالا بردن سهم صادرات در بخش صنعت را دنبال می‌کنیم.

وزیر صنایع و معادن تصریح کرد:در طول فصل گذشته میزان تولید محصولات عمده صنعتی رشد داشته و فقط تعدادی از محصولات مانند تراکتور به دلایل مختلف با کاهش تولید مواجه شده و دیروز نیز در کمسیسیون اقتصادی دولت طرح معافیت مالیاتی واحدهای موجود در شعاع 30 کیلومتری استان‌ها تصویب شد.

وی با بیان این که بخش معدن از ضعف قانون رنج می‌برد و قانون فعلی مطابق سیاستهای اصل 44 قانون اساسی نیست، خاطر نشان کرد: در این سه سال فولاد خام 22 درصد، محصولات فولادی 38 درصد، آلومینیوم 13درصد، مس 13درصد، سیمان 15 درصد، شیشه 34 درصد، لاستیک هفت درصد، پودر شوینده 30 درصد و دارو 27 درصد رشد تولید داشته‌اند.

محرابیان با اشاره به اینکه براساس آمار سرشماری عمومی سال 1385 بیش از سه میلیون نفر در واحدهای صنعت و معدن اشتغال داشتند، افزود: در سه سال اخیر 9/13 درصد رشد اشتغال در حوزه صنعت و معدن به وجود آمده و در دوره اول سفرهای استانی رئیس‌جمهوری 319 مصوبه در زمینه طرح‌های صنعت ومعدن داشتیم که 61 درصد آنها انجام شده و بقیه در مرحله اجرا است.

وزیر صنایع و معادن با اشاره به این که صادرات صنعتی و معدنی در سه سال اخیر به 30 میلیارد دلار رسیده، افزود:  این میزان 154 درصد نسبت به سال آخر برنامه سوم توسعه رشد دارد و در طول سه ماه گذشته میزان تولید محصولات صنعتی و معدنی در کشور نیز رشد چشمگیری داشته است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :