حمایت مجلس هشتم از برنامه‌های دولت برای پیشبرد اهداف بخش معدن

۱۷ تیر ۱۳۸۷ | ۱۱:۳۲ کد : ۱۷۶۸۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۶۱
کمیسیون صنایع و معادن مجلس هشتم شورای اسلامی آماده هر گونه همکاری و حمایت...

کمیسیون صنایع و معادن مجلس هشتم شورای اسلامی آماده هر گونه همکاری و حمایت از برنامه‌های دولت برای پیشبرد اهداف بخش معدن است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،مهندس محمدرضا سجادیان رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه نخستین همایش گوهر ایرانی با بیان این که بخش اکتشاف کشور دارای یک برنامه 20 ساله است که باید تا پایان آن به مقام اول اقتصادی و فرهنگی منطقه دست‌یابیم، خاطر نشان کرد: برای دستیابی به این رتبه باید بخش‌های صنعتی و معدنی کشور را فعال کنیم که بر همین اساس اعضاء کمیسیون صنایع و معادن مجلس هشتم شورای اسلامی آماده هر گونه همکاری و حمایت از دولت برای توسعه و ارتقاء معادن و دستیابی به اهداف این بخش است.

وی با بیان این که باید به سوی صادرات غیرنفتی برای ایجاد توسعه اقتصادی پایدار در کشور گام برداریم، یادآور شد: علاقه‌مندان بخش خصوصی باید وارد عرصه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن کشور شوند که این مساله با توجه به ذخایر بالای معدنی موجود در کشور که رقمی معادل 55میلیارد تن اعلام شده، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

سجادیان با بیان این که در صورت ادامه اکتشافات میزان ذخایر موجود در کشور نسبت به میزان اعلام شده فعلی گسترش بیشتری خواهد یافت، افزود:خوشبختانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در زمینه توسعه فعالیت‌های اکتشافی عملکرد مناسبی داشته و مطابق برنامه سوم، نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف برای شناسایی معادن کشور که به طور عمده در مناطق محروم و مرزی قرار دارد، تهیه کرده است.

رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در مجلس هفتم به منظور توسعه و حمایت از بخش معدن کشور، خاطر نشان کرد: تصویب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصلی 44 قانون اساسی جهت ورود بخش خصوصی به عرصه فعالیت‌های زمین‌شناسی و معدنی کشور یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مجلس گذشته برای هموار کردن زمینه برای حضور علاقه‌مندان در این بخش بود.

وی افزود:اصلاح قانون معادن مطابق با موازین اصل 44قانون اساسی برای پیشبرد اهداف تدوین شده بخش معدن کشور نیز یکی از دستاوردهای مهم مجلس هفتم است.

سجادیان در پایان با اشاره به مناسبات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در بخش معادن با کشورهای خارجی، تصریح کرد:برای مثال افغانستان دارای معادن بسیار ارزشمند سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است که سرمایه‌گذاران ایرانی بخش خصوصی با وارد شدن به این عرصه علاوه به کمک به کشورهای همسایه باعث سودآوری فراوان برای کشور خواهند شد.


نظر شما :