رشد اکتشاف معادن به کمک دستگاه‌های نوین ژئوفیزیک

۱۲ مرداد ۱۳۸۷ | ۰۵:۰۷ کد : ۱۷۸۲۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۷۷
زمان انجام فعالیت‌های اکتشافی معادن با روش ژئوفیزیک، با طراحی و ساخت دستگاه تعویض....

زمان انجام فعالیت‌های اکتشافی معادن با روش ژئوفیزیک، با طراحی و ساخت دستگاه تعویض الکترودها(سوئیچ باکس) از سوی گروه ژئوفیزیک معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کاهش می‌یابد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس ابراهیم شاهین مدیر پشتیبانی معاونت اکتشاف این سازمان با اشاره به نامگذاری امسال تحت عنوان شکوفایی و نوآوری از سوی مقام‌معظم رهبری تصریح کرد: گروه ژئوفیزیک معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با طراحی و ساخت دستگاهی جدید که قادر به تعویض الکترودهای مورد نیاز برای سهولت و سرعت در انجام مطالعات ژئوفیزیک، مقاومت‌سنجی وIP است، موفق به کاهش زمان انجام فعالیت‌های ژئوفیزیک اکتشافی برای اندیس‌های فلزی و غیزفلزی شده است.

وی هدف گروه ژئوفیزیک را اکتشاف معادن فلزی و غیزفلزی در مناطق مختلف عنوان کرد و گفت: ژئوفیزیک، اکتشاف‌گر را به سوی مناطق دارای پتانسیل معدنی بالا هدایت می‌کند که این عملیات به کمک روش‌های مختلف از جمله مقاومت‌سنجی الکتریکی، گرانی‌سنجی(ثقل‌سنجی) و مغناطیس‌سنجی انجام می‌شود.

مدیر پشتیبانی معاونت اکتشاف افزود: دستگاه موردنظر قادر به اکتشاف منابع آب‌های زیرزمینی، بررسی مسائل زمین‌شناسی مهندسی و ژئوتکتونیکی مناطق مختلف و شناسایی محل گسل‌های ناشی از زلزله یا شکستگی سنگ‌ها نیز خواهد بود.

شاهین با بیان این که دستگاه‌های خارجی مشابه دارای کارکرد سخت و محدود برای انجام امور اکتشافی هستند، تصریح کرد: با توجه به این که ژئوفیزیک در عملیات اکتشافی به عنوان یک ابزار مهم عمل می‌کند، وجود دستگاه‌های کاربردی بسیار ضروری احساس می‌شود که بر همین اساس ساخت دستگاه سوئیچ باکس کمک قابل توجهی به تسهیل روند فعالیت‌های اکتشافی خواهد کرد.

وی افزود: تمامی مراحل تهیه ابزار مورد نیاز و ساخت این دستگاه توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور صورت گرفت که امید است با توسعه و تولید انبوه آن گام بلندی جهت تسریع عملیات ژئوفیزیک اکتشافی معادن کشور برداریم.


نظر شما :