اولین پرتال جستجوی زمین‌شناسی با همکاری 80 کشور راه‌اندازی شد

۰۲ شهریور ۱۳۸۷ | ۰۵:۵۷ کد : ۱۷۹۲۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۸۵
اولین پرتال جستجوی زمین‌شناسی دنیا همزمان با کنگره بین‌المللی زمین‌شناسی....

اولین پرتال جستجوی زمین شناسی دنیا  همزمان با کنگره بین‌المللی زمین‌شناسی در نروژ،  به همت یونسکو با همکاری سازمان‌های زمین‌شناسی 80 کشور دنیا راه‌اندازی شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،  این پروژه به طور رسمی از 14 آگوست، همزمان با برگزاری کنگره بین‌المللی زمین‌شناسی در اسلو پایتخت نروژ و با بودجه اولیه 500 هزار پوند راه‌اندازی شد که کشورهای حاضر در این پروژه بین‌المللی بیش از 102 میلیون کیلومتر مربع، یعنی  حدود 69 درصد از سطح زمین را پوشش می‌دهند.

بر اساس این گزارش این پروژه که با حمایت مالی سازمان علمی آموزشی ملل متحد(یونسکو) و به مناسبت سال بین‌المللی سیاره زمین و با همکاری سازمان‌های زمین‌شناسی 80 کشور دنیا راه‌اندازی شده در لندن در مقر سرویس زمین‌شناسی انگلیس با عنوان وان ژئولوژی (OneGeology) معرفی شد و می‌تواند اطلاعات مربوط به اعماق زمین را تصویر نمایی کند.

این گزارش می‌افزاید عملکرد این پرتال جستجوی اعماق زمین شبیه به عملکرد سرویس‌های Google Earth و Google Maps است به طوری که کشورهای شرکت‌کننده در این پروژه از طریق 50 سرور اینترنت اطلاعات مربوط به مناطق زیرزمینی کشورهای خود را در این پرتال وارد کرده و مرتب آنها را به روز می‌کنند.

در این پرتال، سازمان‌های زمین‌شناسی کشورهای عضو به صورت رایگان اطلاعات زمین‌شناسی خود را به طور آنلاین به اشتراک می‌گذارند و قادر است پیشرفت غیرمنتظره‌ای را در زمینه همکاری‌های بین‌المللی در بین سازمان‌ها و انجمن‌های زمین‌شناسی ایجاد کند.

گفتنی‌ست OneGeolog در حال ایجاد یک پایگاه داده‌ اینترنتی پویا و فعال شامل داده‌های نقشه‌های زمین‌شناسی رقومی است که از تلفیق داده‌های موجود در هر کشور و به کمک کشورهای عضو به دست آمده است.

گرچه سازمان‌های زمین‌شناسی ساراسر دنیا همیشه نقش ارزشمندی را در کشور‌های خود بازی کرده‌اند و برای ارزیابی همدیگر نیز کارهای فراوانی انجام داده‌اند، اما هرگز در تجارب و مهارت‌های بی‌مانند و پایگاه اطلاعاتی داده‌های خود برای ایجاد چیزی متفاوت در سطح جهانی، با یکدیگر تشریک مساعی نداشته‌اند. بر همین اساس کاربران می‌توانند به کمک OneGeology به لینک‌های دیگر از جمله Google Earth و با استفاده از یک مرورگر دسترسی و داده‌های مورد نیاز برای یک منطقه دلخواه راه پیدا کنند و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، لینک‌های ارتباطی برای ارتباط با مالکان داده‌های موجود را نیز مشاهده کنند.


نظر شما :