ساخت دستگاه برداشت داده‌های مغناطیس زمین توسط کارشناسان ایرانی

۱۶ شهریور ۱۳۸۷ | ۰۶:۱۷ کد : ۱۷۹۹۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۳۱
با ساخت دستگاه برداشت‌ داده‌های مغناطیس زمین به همت گروه ژئومتیکس سازمان....

با ساخت دستگاه برداشت‌ داده‌های مغناطیس زمین به همت گروه ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، فعالیت‌های ژئوفیزیک در امر اکتشاف معادن توسعه می‌یابد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمدرضا پورفرشچیان کارشناس مدیریت ژئومتیکس این سازمان از طراحی و ساخت دستگاه ثَبّات مغناطیس خبر داد و گفت: مطالعات ژئوفیزیک به کمک سه روش داده الکترومغناطیس، مغناطیس و رادیومتری به انجام مطالعات اکتشاف معادن بر روی سطح زمین می‌پردازد.

وی افزود: دستگاه‌هایی که تاکنون برای برداشت‌های ژئوفیزیک استفاده می‌شد ساخت کشور کانادا بوده و مشکلاتی از جمله نیاز به دریافت سالیانه گواهینامه از سوی سازنده و همچنین محدودیت کاربرد آن در خارج از مرزهای جغرافیایی ایران، کارشناسان را بر آن داشت تا نسبت به طراحی و ساخت بخشی از این دستگاه به منظور برداشت داده به روش مغناطیس در هوا و زمین اقدام کنند.

پورفرشچیان با بیان این که تمامی قطعات و وسایل به کار رفته در این دستگاه از بازار داخلی تهیه شده و قیمتی پائین‌تر از نمونه خارجی آن دارد، تصریح کرد: طراحی نرم‌افزار این دستگاه توسط کارشناسان داخلی، محدودیت‌های جغرافیایی آن را از میان برداشته و با ثبت هم‌زمان داده‌های GPS و مغناطیس، می‌تواند در پروژه‌های زمینی به عنوان دستگاه برداشت پرتابل هم مورد استفاده قرار گیرد.

کارشناس مدیریت ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان آزمایش موفقیت‌آمیز دستگاه ثَبّات مغناطیس ساخته شده، در پروژه‌های زمینی سازمان افزود: پس از آزمایش دستگاه موردنظر در پروژه‌های ژئوفیزیک هوایی نیز نسبت به قابلیت‌های فنی آن اطمینان حاصل خواهد شد، که بر همین اساس امکان تولید بیشتر و ارسال آن به کشورهای همسایه نیز وجود دارد.


نظر شما :