نقشه‌های زمین‌شناسی بیست‌و‌پنج‌هزارم مناطق مختلف کشور در دست تهیه است

۱۸ شهریور ۱۳۸۷ | ۰۵:۱۵ کد : ۱۸۰۱۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۲
به منظور ارائه اطلاعات مورد نیاز مهندسان بخش‌های اجرایی و عمرانی کشور....

به منظور ارائه اطلاعات مورد نیاز مهندسان بخش‌های اجرایی و عمرانی کشور، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نقشه‌های زمین‌شناسی بیست‌وپنج‌هزارم مناطق مختلف را تهیه می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر جلیل قلمقاش، مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای این سازمان از تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی با مقیاس بیست‌وپنج هزارم مناطق مختلف کشور خبر داد و افزود: امور زمین‌شناسی منطقه‌ای تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی بیست‌و‌پنج‌هزارم بیش از 200 منطقه از ایران را در دستور کار خود قرار داده که تا پایان سال 87 مراحل برداشت آنها، نهایی و آماده چاپ خواهد شد.

قلمقاش، هدف از تهیه این نقشه‌ها را کاربردی کردن نقشه‌های زمین‌شناسی ذکر کرد  و اظهار داشت: نقشه‌های زمین‌شناسی بیست‌و‌پنج‌هزارم دارای 6 لایه موضوعی زمین‌شناسی ناحیه‌ای، زمین‌شناسی اقتصادی، زمین‌شناسی مهندسی، زمین‌ریخت‌شناسی مهندسی، مخاطرات زمین شناسی و زمین‌شناسی زیست محیطی است که از این تعداد 70 درصد از سوی سازمان زمین‌شناسی و 30درصد از طریق بخش خصوصی و خرید خدمات کارشناسی تهیه می‌شود.

وی از تهیه کتابی برای تعیین اولویت‌های تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی بیست‌و‌پنج‌هزارم کشور خبر داد و تصریح‌ کرد: تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی بیست‌و‌پنج‌هزارم مناطق شهری در اولویت قرار دارد و اکنون نقشه‌های زمین‌شناسی شهرهای تبریز، ایلام، مشهد، بجنورد، ارومیه، اهر، سمنان، یاسوج، اهواز، شیراز،‌ کرمان و چند شهر مهم دیگر در دست تهیه است که تا پنج سال آینده همه مراکز استا‌ن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرد.

مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: تهیه نقشه‌زمین‌شناسی بیست‌و‌پنج‌هزارم مناطق مهم اکتشافی و معدنی (معادن بزرگ مانند گل‌گهر و

چغارت) و همچنین مناطق دارای مخاطرات زمین‌شناسی و آتشفشان‌های فعال مانند تفتان، سبلان و دماوند نیز در اولویت‌ قرار دارند.

وی با اعلام دریافت گواهینامه ISO 9001 در مدیریت تهیه نقشه‌های بیست‌وپنج‌هزارم توسط این سازمان، فعالیت‌های خود را در جهت ارتقای سطح کیفی نقشه‌ها تشریح کرد: با مدیریت صحیح در تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی می‌توان کیفیت آن را ارتقا بخشید که به همین منظور از دو سال پیش جلسات منظمی با مدیران مناطق پنج‌گانه کشور و روسای گروه‌های زمین‌شناسی دست‌اندرکار تهیه نقشه‌ها به صورت ماهیانه برگزار می‌شود.

قلمقاش هدف از برگزاری این جلسات را پی‌گیری منظم و تهیه گزارش از پیشرفت نقشه‌های زمین‌شناسی اعلام کرد و گفت: ارتقای کیفی نقشه‌ها، با برگزاری دوره‌های آموزشی، تهیه استانداردهای لازم، استفاده از تجربیات گروه‌های زمین‌شناسی کشورهای دیگر مانند جمهوری چک و ایجاد تعامل سه طرفه میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،‌ دانشگاه‌ها و بخش خصوصی به حد مطلوب خواهد رسید.


نظر شما :