تمایل کشورهای آفریقایی در توسعه مناسبات معدنی با ایران

۲۳ شهریور ۱۳۸۷ | ۰۴:۴۶ کد : ۱۸۰۳۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۸۵
به دلیل عملکرد مناسب جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های اقتصادی و معدنی....

به دلیل عملکرد مناسب جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های اقتصادی و معدنی آفریقا، تمایل زیادی در این کشورها به خصوص کنگو برای همکاری با ایران وجود دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حمیدرضا قمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری دموکراتیک کنگو  از تمایل این کشور به منظور توسعه مناسبات علمی و تحقیقاتی خود در بخش‌‌‌های زمین‌شناسی و اکتشاف معادن با ایران خبر داد و گفت: به دنبال سفر اخیر وزاری کابینه کنگو به ایران زمینه امضای چند تفاهم‌نامه همکاری با محوریت معادن فراهم شد که بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران در ازاء انجام پروژه‌های زیرساختی و عمرانی در کنگو، نسبت به برداشت از معادن موجود در این کشور به منظور تامین مواد اولیه در صنایع، اقدام خواهد کرد.

وی با اشاره به فعالیت بسیاری از کشورهای غربی در بخش معادن این کشور و تمایل شدید آنها در توسعه همکاری‌های خود با کشورهای آسیایی و به خصوص ایران، خاطر نشان کرد: بیشتر کشورهای آفریقایی به عنوان مستعمرات غربی‌ها محسوب می‌شود که به دلیل عملکرد مناسب ایران در بخش‌های اقتصادی و خصوصا" معدنی، تمایل زیادی در این کشورها به خصوص کنگو برای همکاری با ایران وجود دارد.

قمی افزود: در صورتی که ایران بتواند الگوی ارتباطی بهتر و سازنده‌تری را نسبت به کشورهای غربی در آفریقا پیاده کند، 35 کشور آفریقایی عضو عدم تعهد که بسیاری از آنها  در سازمان کنفرانس اسلامی و اعضاء غیردائم شورای امنیت نیز حضور دارند را با خود همراه خواهد کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنگو ضمن ابراز خرسندی از فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه مطالعات زمین‌شناسی و مخاطرات و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف، یادآور شد: به لحاظ نیاز ایران به بسیاری مواد معدنی مورد نیاز در صنایع و وجود پتانسیل‌های بالای معدنی در بیشتر کشورهای آفریقایی، زمینه مناسبی جهت گسترش روابط دوجانبه پیش‌بینی می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اطلاعات دقیق و به‌روزی را در مورد پتانسیل‌های معدنی موجود در کشورهای دنیا و امکان حضور ایران در آنها و توسعه مبادلات علمی و تحقیقاتی زمین‌شناسی و مناسبات اقتصادی و معدنی به فعالان و علاقه‌مندان این عرصه ارائه می‌کند.

قمی با اشاره به اهمیت توسعه روابط‌ سیاسی و اقتصادی ایران و کنگو، تصریح کرد: با توجه به مشترکات دو کشور در بخش‌های مختلف، روابط دوجانبه بسیار قدیمی در جریان است که وجود ذخایر معدنی روزمینی و زیرزمینی و وسعت زیاد دو کشور و مناسبات گسترده سیاسی و فرهنگی مستحکم، انگیزه بیشتری را در مسوولان دو طرف به منظور توسعه همکاری‌های زمین‌شناسی و معدنی ایجاد می‌کند.


نظر شما :