شناسایی پتانسیل معدنی سواحل دریای خزر با آغاز مطالعات زمین‌شناسی دریایی

۱۶ مهر ۱۳۸۷ | ۰۴:۵۱ کد : ۱۸۱۴۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۶۲
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مطالعات زمین‌شناسی دریای.....

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مطالعات زمین‌شناسی دریای خزر را به منظور شناسایی پتانسیل‌های معدنی در سواحل شمالی کشور و تهیه نقشه‌های پایه از بستر دریا آغاز کرده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس ناصر سعدالدین مدیر زمین‌شناسی دریایی این سازمان از آغاز به کار گشت دریایی تحقیقاتی در سواحل دریای خزر خبر داد و گفت: مدیریت زمین‌شناسی دریایی به منظور تهیه اطلس نقشه‌‌های زمین‌شناسی، پتانسیل‌های معدنی، آلودگی‌های زیست‌محیطی،‌ ویژگی‌ بستر دریا،‌ تعیین آب و هوای قدیمی، نوسانات سطح آب دریا و پیش‌بینی تغییرات زمین‌شناسی بستر دریای خزر در محدوده آب‌های ساحلی ایران اقدام به انجام یک گشت دریایی با استفاده از شناور تحقیقاتی متعلق به پژوهشکده اکولوژی دریای‌خزر  کرده است.

وی افزود: با بهره‌گیری از اطلاعات به دست آمده وضعیت آب‌وهوای گذشته، تغییرات سطح آب دریا و دیگر رویدادهای مهم زمین‌شناسی معرفی و نقشه‌هایی با موضوعات ویژگی‌های رسوب‌شناسی و ژئوشیمی رسوبی آب دریای‌خزر تهیه خواهد شد.

 سعدالدین با بیان این که در مدت 18روز فعالیت تحقیقاتی شبانه‌روزی بر روی دریا، 124 نمونه از نهشته‌های سطحی دریا و 16 عدد مغزه با طول 100تا180 سانتی‌متر برداشت شده، یادآور شد: نمونه‌برداری از مناطق ساحلی در عمق صفر تا 40 متر و رودخانه‌ها به همراه برداشت نمونه آب از دریای خزر نیز از دیگر پروژه‌های در دست اقدام این گروه است.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در پایان یادآور شد: در این گشت دریایی، ناحیه‌ای با وسعت50 هزار کیلومتر مربع در عمق حدود 860 متری و با استفاده از دستگاه نمونه‌گیری سطحی و مغزه‌گیر وزنی مورد نمونه‌برداری قرار گرفته است.


نظر شما :