فروش مواد معدنی خام ضربه به منابع ملی کشور است

۲۲ مهر ۱۳۸۷ | ۱۱:۰۸ کد : ۱۸۱۷۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۱۱
با توجه به نقش فرآوری در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال کشور، فروش مواد‌معدنی یه صورت خام....

         

 

با توجه به نقش فرآوری در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال کشور، فروش مواد‌معدنی یه صورت خام ضربه به منابع ملی کشور است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان‌زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمدرضا سجادیان رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع ‌و‌معادن مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه همایش نقش معدن در اقتصاد ایران با بیان این‌ که معدن به عنوان بخشی از درآمدهای غیرنفتی بهترین جایگزین نفت در اقتصاد کشور خواهد بود، گفت: ذخایر معدنی شناخته شده احتمالی کشورحدود 57 میلیارد تن با بیش از 64 نوع ماده معدنی و 5000 پروانه صادره برآورد شده که این حاکی از پتانسیل بالقوه معدنی ایران است.

وی با بیان این‌که بودجه اکتشاف کشور 1/0 تا 15/0 درصد بودجه اکتشافی جهان است، تصریح کرد: بیشترین بودجه مربوط به آفریقای جنوبی با حدود 26 درصد و پس از آن آفریقا و استرالیا است که بر همین اساس دولت باید به بودجه اکتشاف معادن و دسترسی به تکنولوژی پیشرفته اکتشاف و توسعه و فعالیت صندوق بیمه معادن برای کاهش ریسک بخش معدن که در فعال شدن صنعت و ایجاد اشتغال نقش مهمی دارد، اهتمام ورزد.

سجادیان با اشاره به اینکه اگر به بخش اکتشاف توجه بیشتری شود ذخایر معدنی کشور بیشتر از میزان یاد شده خواهد بود، خاطر نشان کرد: طبق استاندارد جهانی 1 درصد ذخایر معدنی هر کشور باید سالانه استخراج شود که با توجه به ذخیره معدنی کشورمان، باید سالانه 500 میلیون تن استخراج داشته باشیم و این در حالی‌ست که در سال‌های اخیر حدود 220 میلیون تن از معادن استخراج شده است.

سجادیان فرآوری معادن را به عنوان یک عامل تأثیر‌گذار در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال کشور، یاد کرد، گفت: فروش موادمعدنی به صورت خام ضربه به منافع و منابع ملی کشور است که با توجه به ذخایر موجود، بخش خصوصی در این بخش باید مورد حمایت جدی‌تری قرار گیرد.

رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی اصلاح قانون معادن را گام مهمی در توسعه معدن در اقتصاد ملی کشور، ذکر کرد و افزود: در واگذاری معادن دولتی باید دقت و اطلاع‌رسانی کامل صورت گیرد که تضمین فرآوری معادن در جوار هر معدن اخذ شود.

وی با بیان این‌که سهم بخش معدن در تولید ناخالص داخلی کشور پایین است که باید به درصد قابل قبولی افزایش یابد، خاطر نشان کرد: صدا و سیما به عنوان رسانه ملی باید نسبت به ارتقا جایگاه بخش معدن توجه بیشتری داشته باشد و از سویی تأمین زیربناها در مناطق معدن‌خیز و اجرای دقیق طرح آمایش سرزمین در اولویت قرار گیرد.

سجادیان تسریع در تدوین استراتژی بخش معدن را به عنوان راهگشایی برای توسعه این بخش ذکر کرد و گفت: استفاده از نیروهای تحصیل کرده در بخش معدن کشور می‌تواند بازوی نظارتی مؤثری برای وزارت صنایع و معادن باشد که نیاز به حمایت همه جانبه دارد.

وی در پایان ضمن اعلام آمادگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیته معدن در حمایت از بخش معدن کشور، یادآور شد: این کمیته از هر گونه همکاری در صورت ارائه لایحه از سوی دولت در جهت وضع و یا اصلاح قوانین برای اجرایی شدن مطالب مورد نظر دریغ نخواهد کرد.

 

 

             


نظر شما :