مطالعات زمین شناسی مهم‌ترین برنامه جوامع پیشرفته در تدوین استراتژی صنعتی

۲۲ مهر ۱۳۸۷ | ۱۱:۰۸ کد : ۱۸۱۷۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۱۸
انجام مطالعات در علوم زمین‌شناسی به ویژه در حوضه معدن از مهم‌ترین برنامه‌های...

انجام مطالعات در علوم زمین‌شناسی به ویژه در حوضه معدن از مهم‌ترین برنامه‌های جوامع پیشرفته در تدوین استراتژی توسعه صنعتی است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی‌کشور، محمدرضا بهرامن دبیر همایش نقش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد ایران در مراسم افتتاحیه این همایش با اشاره به نقشه ایران که حدود 283 سال پیش به دستور پادشاه فرانسه تهیه شد و توسط دکتر اشتکلین، زمین‌شناس و معدن‌کار اتریشی در اختیار سازمان زمین‌شناسی کشور قرار داده شد، تصریح کرد: نام خلیج‌فارس به صورت Persian gulf  در این نقشه نوشته شده که تاییدی دیگر به حقانیت میهن عزیزمان است و آن را به نمایندگی از جامعه معدن به همه دوست‌داران ایران سرافراز تقدیم می‌کنم.

وی با بیان این که بهره‌برداری از منابع زمینی گامی اساسی در توسعه پایدار صنعتی و اقتصادی به شمار می‌رود، تصریح کرد: انجام پژوهش‌ها و مطالعات در علوم زمین‌شناسی به ویژه در حوضه معدن از زمره مهم‌ترین برنامه‌های جوامع پیشرفته در تدوین استراژی توسعه صنعتی قرار گرفته است.

بهرامن با بیان این که معدن و صنایع معدنی در لایه‌های مختلف ساختار اقتصادی جوامع نقشی تاثیرگذار و بنیادین بر عهده دارند، یادآور شد: در مسیر دستیابی به اهداف تعریف شده در بخش معدن بایستی به دغدغه همیشگی حفاظت منابع طبیعی و محیط‌زیست  نیز توجه کرد.

رییس خانه معدن افزود: تولید مواد معدنی برای بسیاری از کشورها منبع مهم درآمد و راهی برای نیل به توسعه است که با رشد اقتصادی و خصوصی شدن آن بخش اعظم سرمایه‌گذاری در اکتشاف معادن و تولید مواد معدنی متوجه کشورهای در حال توسعه یا در حال گذار شده است.

دبیر همایش نقش معدن در اقتصاد ایران با اشاره به این که وجود منابع فراوان و ذخایر بسیار با ارزش در سراسر ایران موهبتی الهی است، خاطر نشان کرد: افزایش تقاضای بازارهای جهانی برای موادمعنی و وابستگی روزافزون و غیرقابل انکار تمامی صنایع معدنی به معدن توجه عمیق و نگاه همه جانبه به این حوضه را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر کرده است.

وی نخستین گام در تبیین و معرفی قابلیت‌ها و مزیت‌های فراوان و ارزشمند بخش معدن را آگاهی بخشیدن و ارائه تصویر و تعریف روشن از قابلیت‌های این حوضه ذکر کرد و گفت: وزارت صنایع و معادن با مشارکت خانه معدن ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی همایش مذکور را با رویکرد تبیین قابلیت‌ها و مزیت‌های معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور و بررسی مسائل خصوصی‌سازی و قانون معادن و اکتشاف فولاد، سرب و روی، مس و آلمینیوم را برگزار کرده است.


نظر شما :