پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در مصلی تهران آغاز به کار کرد

۲۹ آبان ۱۳۸۷ | ۰۲:۲۹ کد : ۱۸۳۵۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۳۶
پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها صبح امروز با حضور وزیر فرهنگ ...

پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها صبح امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی این وزارتخانه و تعدادی از مدیران مسوول خبرگزاری‌ها و مطبوعات، کارشناسان و اصحاب رسانه در مصلای تهران گشایش یافت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین شناسی واکتشافات‌معدنی کشور، در مراسم افتتاحیه‌ نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها علیرضا ملکیان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدواریم همکاران مطبوعاتی و خبرگزاری‌ها با جدیت به دنبال آن باشند که بر کمیت خود از نظر تعداد مخاطبان و همچنین محتوا از لحاظ جذب مخاطب و ارتقای مطالب پیش ببرند. ضمن این که ما هم در معاونت مطبوعاتی ارشاد در کنار آن‌ها بوده و به آن‌ها کمک می‌کنیم.

وی با بیان این که امسال برای دومین بار است که نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به صورت مستقل و جدا از نمایشگاه کتاب برگزار و همچنین دومین سالی است که نمایشگاه به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود، یادآور شد: سال گذشته 15 کشور که به طور عمده از کشورهای منطقه و همسایه بودند در نمایشگاه حضور داشتند اما امسال نشریات و خبرگزاری‌هایی از 27 کشور جهان که سعی شده است از پنج قاره انتخاب شوند در نمایشگاه حضور دارند.

ملکیان افزود: خوشبختانه تصوراتی که سال گذشته بعضا دست‌اندرکاران مطبوعات داشتند مبنی بر این که جدایی نمایشگاه کتاب و مطبوعات باعث کم شدن تعداد بازدید‌کنندگان می‌شود تصور نادرستی بود و استقبال پرشور بازدید‌کنندگان در سال گذشته ما را وادار کرد که امسال مکان وسیع‌تری را برای نمایشگاه پانزدهم در نظر بگیریم.

معاون مطبوعاتی ارشاد با بیان این که امسال بیش از560 غرفه که تا به حال این تعداد در نمایشگاه مطبوعات سابقه نداشته است علاوه بر نشریات استانی و خارجی نشان از فضای پرنشاط و پرشور مطبوعات کشور دارد تصریح کرد: چنین استقبالی از نمایشگاه مطبوعات نشان می‌دهد مطبوعات و خبرگزاری‌های ما علاقه‌مندند خود را در معرض ارزیابی و سنجش افکار عمومی قرار دهند.

وی با بیان این که هدف از برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها بررسی کارنامه یکساله آن‌هاست که در واقع خودشان را محک بزنند و نقاط ضعف و قوت خود را دریابند تا از ضعف‌ها و کاستی‌ها بکاهند و بر نقاط قوت خود بیفزایند، خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم در دنیای کنونی پیام انقلاب اسلامی و ملت ایران را که پیام حق، عدالت، استقلال، آزادی، مقابله با تبعیض و نابرابری و همچنین صلح و دوستی است به جهانیان برسانیم چاره‌ای نداریم جز این که مطبوعات و خبرگزاری‌ها را که حاملان این پیام‌ها هستند از نظر کیفی و کمی تقویت کنیم.

ملکیان در ادامه گفت: در جهانی که رسانه‌ها به صورت یک سویه در دست سلطه‌گران جهانی است اگر بخواهیم پیام خود را در این هیاهو رسانه‌ا‌یی به گوش جهانیان برسانیم باید از مطبوعات و خبرگزاری‌ها کمک بگیریم و بر همین اساس شعار محوری نمایشگاه و جشنواره امسال را ارتقای محتوا و تقویت روزنامه‌نگاری حرفه‌یی قرار دادیم.

در ادامه این مراسم اتومانف اسکندر، رییس کنفدراسیون خبرنگاران آسه‌آن با بیان این که روزنامه‌ها قادر هستند مسائل مهمی را ارزش‌گذاری کرده و به سرعت به مردم انعکاس دهند، گفت: تحقق تمامی این موارد تنها در صورت حمایت از دست‌اندرکاران عرصه‌ی خبر و افرادی که از تخصص‌های لازم برخوردار باشند با موفقیت توام خواهد بود.

وی با بیان این که وضعیت مالی نامناسب خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و همچنین کاهش تسهیلات ارایه شده به آن‌ها می‌تواند در روند تولید اخبار و چاپ روزنامه‌ها تاثیرگذار باشد، خاطر نشان کرد: دست‌اندرکاران رسانه‌یی نیز باید اخبار خود را با سود جستن از بهترین تکنولوژی‌های روز در جامعه منعکس کنند. گرچه ممکن است این فن‌آوری‌ها در تمامی کشور موجود نباشد اما فضاهای عرصه‌ی رسانه‌‌ایی می‌تواند بهانه‌ مناسبی برای استفاده از تکنولوژی‌های مذکور باشد.

رییس کنفدراسیون خبرنگاران آسه‌آن با بیان این که برگزاری جشنواره‌هایی مانند مطبوعات تهران می‌تواند در افزایش تعاملات رسانه ا‌یی تاثیرگذار باشد تصریح کرد: افزایش همکاری‌های رسانه‌یی می‌تواند در برگزاری موفقیت‌آمیز جشنواره‌هایی از این دست موثر باشد.

محمدحسین صفارهرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مراسم افتتاحیه این مراسم گفت: به‌عنوان عضوی از خانواده‌ مطبوعات در دوران پیش از مسوولیتم و امروز آسیب اصلی مطبوعات را در این نقطه یافتم که مخاطبان احساس کنند گردانندگان روزنامه اصل انصاف را رعایت نمی‌کنند؛ بنابراین برای جست‌وجوی اطلاعات راه‌های دیگری را انتخاب می‌کنند تا به واقعیت نزدیکشان کنند.

وی افزود: برای یادآوری به ذهن‌هایی که ممکن است از خاطر برده باشند و برای تذکر به آن‌هایی که توفیق حضور در شرایط دیگری را که در این کشور گذشته است نداشته‌اند لازم است یادآور شویم که گذشته‌های دور ما در عرصه‌ مطبوعات و اطلاع‌رسانی چگونه بوده و امروز در چه جایگاهی قرار داریم.

صفارهرندی با بیان این که پیش از این که در این کشور انقلابی به عظمت انقلاب اسلامی رخ دهد و نظام جمهوری اسلامی ایران مستقر شود کشوری با جمعیت نصف امروز بوده و سه تا چهار روزنامه داشتیم و کمتر از 200 عنوان نشریه، ماهنامه، هفته‌نامه و فصلنامه وجود داشت، تصریح کرد: کسانی مثل من و افراد هم سال من که روزگار پیش از انقلاب را درک کرده‌اند، می‌دانند فضای حاکم بر مطبوعات چگونه بود و درواقع مطالب جدی در روزنامه‌ها به ندرت یافت می‌شد و تصویری که در روزنامه‌های آن در ذهن‌ها وجود دارد تصویر صفحاتی است که عمده‌ آن را آگهی‌های روزمره و معمولی پر کرده بود و مطالبی صرفا بازتاب داده می‌شد که به حکومت و اشخاص ریز و درشت حکومتی مربوط بود و کمتر نشانی از اطلاع‌رسانی و انتقالی معرفتی به مخاطب داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با باین این که این مرز در مجلات و هفته‌نامه از روزنامه‌ها مشهودتر بود و برای کسی که امروز مطبوعات کشور را مشاهده می‌کند مقایسه شرایط دیروز و امروز به افتخار و غرور برای ما ایرانیان منتهی می‌شود، خاطر نشان کرد: امروز حداقل 150 عنوان روزنامه به صورت سراسری، استانی و محلی در حال انتشار است و بیش از 3500 عنوان روزنامه، نشریه و مجله در سراسر کشور برای فعالیت اعلام حضور کردند و حداقل 2900 مورد از آن‌ها امروز منتشر می‌شوند و باید بگویم از افتخارات دوره‌ی سه ساله‌ اخیر این است که از 2 هزار و 900 و اندی روزنامه‌ی منتشر شده، 1060 عنوان مربوط به این دوره‌ی سه ساله است.

وی با بیان این که این جشنواره فرصت خوبی برای بازنگری است و فرصت بازدید عامه‌ مردم از نمایشگاه برای گفت‌وگو میان اهالی مطبوعات و مخاطبان خود بسیار مناسب است، تصریح کرد: معتقدم بخش قابل توجهی از بی‌مهری مردم نسبت به رسانه‌های مکتوب در این نهفته است که ما به قدر کافی از مخاطبان خود پیام دریافت نمی‌کنیم و پیام‌های ما یک سویه صادر می‌شود بنابراین از آن‌ها بازخورد اطلاعاتی که منتقل می‌کنیم دریافت نمی‌کنیم.

لازم به یادآوری است پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها با شعار محوری "ارتقاء محتوا و تقویت روزنامه‌نگاری حرفه‌یی" که در محل مصلی تهران برگزار می‌شود تا دوم آذر‌ماه، از ساعت 9 تا 19 پذیرای اصحاب رسانه و علاقه‌مندان به عرصه‌ اطلاع‌رسانی است.

 

          

  

   


نظر شما :