نخستین آزمایشگاه زمین‌شناسی کواترنری کشور راه‌اندازی شد

۰۵ آذر ۱۳۸۷ | ۰۵:۳۵ کد : ۱۸۳۷۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۴۳
نخستین آزمایشگاه کواترنری کشور به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی...

نخستین آزمایشگاه کواترنری کشور به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور انجام مطالعات و آزمایش‌های ویژه علوم‌زمین در دوره زمین‌شناسی کواترنری و بررسی تاریخچه آغاز زندگی بشر بر روی زمین راه‌اندازی شد. 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پریناز رسولی کارشناس مسؤل این آزمایشگاه گفت: این آزمایشگاه با هدف بررسی پدیده‌های زمین‌شناسی و ایجاد دیدگاهی جدید نسبت به دوره کواترنری به عنوان زمان آغاز زندگی بشر بر روی کره زمین گشایش یافته است.

وی با بیان این که از اتفاقات رخ داده در دوره کواترنری مساله تکامل در حیات جانوری است، یادآور شد: مثالی بارز از این تکامل در بین پستانداران بزرگ مانند فیل‌ها، اسب‌ها و کرگدن‌ها قابل مشاهده است که به صورت کند صورت گرفته و در ارتباط با شرایط آب‌وهوایی و محیط‌زیست نیز می‌توان به تکامل سریع بین پستانداران کوچک و جوندگانی نظیر موش‌ها پی برد.

رسولی افزود: از دیگر مسائل می‌توان به تغییرات جوی این زمان اشاره کرد که عوامل بسیاری از جمله پیشرفت یا عقب‌نشینی یخچال‌ها، تغییرات سطح اساس دریاها، تغییر در شرایط رسوب‌گذاری و فرسایش در خشکی‌ها این تغییرات را به اثبات رسانده است.

کارشناس مسؤل آزمایشگاه زمین‌شناسی کواترنری حفظ طبیعت در کنار حیات انسانی را به عنوان موضوعی مهم در این دوره ذکر کرد و تصریح کرد: اهمیت مطالعه دوره کواترنری برای جانداران از نظر حفظ حیات انسان‌ها است و می‌توان گفت آغاز زندگی انسان بر روی کره زمین به عنوان اشرف مخلوقات دلیل اصلی برای بررسی پدیده‌های زمین‌شناسی کواترنری است.

وی با بیان این که این آزمایشگاه در زمینه‌های مختلف زمین‌شناسی از جمله فسیل‌شناسی فعالیت می‌کند، یادآور می‌شود: مطالعات فسیل‌شناسی مهره‌داران منطقه شمالغرب کشور در این مرکز انجام شده که در آن به معرفی جنس و گونه‌های مختلفی از مهره‌داران و بررسی شرایط آب‌وهوایی گذشته، شرایط تغذیه حیوانات در آن زمان و به طور کلی شرایط زمین در دوره کواترنری پرداخته شده است.

رسولی با اشاره به این که نوآوری در علم فسیل‌شناسی ایران یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های جاری در این آزمایشگاه است، تصریح کرد: در این آزمایشگاه برای نخستین بار در خاورمیانه تعیین سن مطلق نمونه‌های برداشت شده،  به روش استفاده از ایزوتوپ‌های رادیواکتیو انجام می‌شود.

کارشناس مسؤل آزمایشگاه زمین‌شناسی کواترنری در پایان گفت: برای رسیدن به سن مطلق نیازمند انجام آزمایش‌های اولیه هستیم که این کار با استفاده از روش‌های نوین آزمایشگاهی در این مجموعه انجام می‌شود.

گفتنی‌ست دوره کواترنری آخرین دوره زمین‌‌شناسی است که در انتهای دوران سوم زمین‌شناسی قرار گرفته و از حدود دو میلیون سال پیش تاکنون را در بر می‌گیرد.


نظر شما :