عملیات اکتشافات ژئوفیزیک هوایی منطقه مهاباد و سقز آغاز شد

۱۷ آبان ۱۳۸۳ | ۱۴:۰۸ کد : ۱۸۳۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۶۱
رییس گروه ژئوفیزیک هوایی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از آغاز عملیات اجرایی اکتشافات ژئوفیزیک هوایی به منظور ظرفیت یابی مواد معدنی در منطقه مهاباد و سقز با همکاری یک شرکت کانادایی خبر داد

رییس گروه ژئوفیزیک هوایی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از آغاز عملیات اجرایی اکتشافات ژئوفیزیک هوایی به منظور ظرفیت یابی مواد معدنی در منطقه مهاباد و سقز با همکاری یک شرکت کانادایی خبر داد. مژگان علوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : این طرح قسمتی از حوزه اکتشافی مریوان مهاباد، یکی از حوزه های اکتشافی بیست گانه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور میباشد. وی یادآور شد : برای اجرای این عملیات اکتشافی،10میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است . علوی گفت : اجرای عملیات ژئوفیزیک هوایی در این حوزه به دنبال عملیات اکتشافی ژئوشیمیایی و بررسیهای زمین شناسی کارشناسان سازمان زمین شناسی باتوجه به ظرفیت های بالای معدنی بخصوص طلا برای این امر پیشنهاد و انتخاب شده است . وی افزود : عملیات مذکور برروی سنگهایدگرگونی "پرکامبرین " و " ولکانیک های کرتاسه " محور سقز مهاباد با اندازه گیری خواص فیزیکی سنگ ها به روش های مغناطیس سنجی، الکترو مغناطیس و رادیومتری جهات شناسایی مواد معدنی در سطح زمین انجام میگیرد. علوی گفت : این اکتشافات در سه مرحله برداشت ، پردازش و تعبیر و تفسیر اطلاعات انجام میگیرد که در زمان حاضر مرحله مقدماتی آن که شامل برداشت اطلاعات است با نصب دستگاه های سنجش بر روی یک فروند بالگرد و پرواز برروی منطقه مهاباد جریان دارد. وی یادآور شد : با اجرای مراحل مختلف اکتشافات ، مناطق امید بخش و پتانسیل دار این منطقه شناسایی و برای اکتشاف و بهره برداری آماده خواهد شد.
   علوی گفت : این طرح تاکنون با موفقیت در دامغان و جنوب خراسان انجام و به پایان رسیده است و با آموزش کارشناسان ایرانی و انتقال تکنولوژی آن ، این بررسیها در دیگر مناطق امید بخش معدنی کشور نیز انجام خواهد گردید. آذربایجان غربی سومین استان کشور از لحاظ مواد معدنی و دومین منطقه کشور از20 منطقه پتانسیل دار معدنی است . این استان با داشتن دو معدن طلای غنی در تکاب و اندیس های با ارزش تیتان ،مس ، جیوه ، تنگستن ، سیلیس ، میکا، آهن و انواع سنگ های تزیینی یکی از مناطق آینده دار برای فعالیت های معدنی است .

کلید واژه ها: آذربایجان غربى


نظر شما :