انعقاد قرارداد همکاری سازمان زمین‌شناسی کشور با 6 کشور آمریکای لاتین

۰۱ بهمن ۱۳۸۷ | ۰۵:۳۸ کد : ۱۸۵۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۴۲
در بازدید هیات کارشناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از...

در بازدید هیات کارشناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از شش کشورآمریکای لاتین، قرارداد همکاری متقابل با این کشورها امضا شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس میرمحمد میگونی، مدیر امور بین‌الملل این سازمان ضمن بیان این مطلب افزود: در طول پنج هفته گذشته تیم کارشناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در کشورهای ونزوئلا، برزیل، پرو، کلمبیا، ‌بولیوی و اکوادور حضور یافته و ضمن انجام مذاکرات از سازمان‌های زمین‌شناسی و معدنی این کشورها بازدید کردند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به این‌که کشورهای آمریکایی لاتین در مجموع 40 درصد مواد معدنی دنیا را تامین می‌کنند، حضور ایران در بخش معدن این کشورها اهمیت قابل توجهی دارد که بر همین اساس در بازدید از کشور ونزوئلا با توجه به قرارداد امضا شده در گذشته، پیشنهاد انعقاد قراردادی در فاز بعدی اکتشاف ارائه شد که به زودی اجرایی خواهد شد.

مدیر امور بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به مذاکرات انجام شده برای اولین بار با برزیل به‌منظور امضای تفاهمنامه‌ همکاری در زمینه اکتشاف و معدن، تصریح کرد: قراردادهای مشابه دیگری نیز با کشورهای پرو، کلمبیا، بولیوی و اکوادور نیز به امضا رسید.

وی افزود: نکته قابل توجه در این سفر بازدید از سازمان‌های زمین‌شناسی و معدنی این کشورها و مقایسه آن با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بود؛ که مشخص شد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی خود بسیار پیشرفته‌تر و به‌روزتر است.

میگونی با اشاره به واگذاری سازمان‌های زمین‌شناسی و معدنی این کشورها به بخش خصوصی و نظارت اندک دولت مرکزی بر نحوه عملکرد آن‌ها، خاطرنشان کرد: این مساله باعث شده که بخش خصوصی در این کشورها تمایلی به ارایه اطلاعات به دولت مرکزی نداشته و در نتیجه سازمان‌های مربوطه اطلاعات مدونی در زمینه فعالیت‌های زمین‌شناسی و معدنی خود در اختیار ندارند.


نظر شما :