سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از اکتشاف گسترده طلا خبر داد

۰۷ بهمن ۱۳۸۷ | ۰۳:۵۲ کد : ۱۸۶۱۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۶
پس از اختصاص بودجه اکتشاف معادن از سوی دولت، سازمان زمین‌شناسی و....

پس از اختصاص بودجه اکتشاف معادن از سوی دولت، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از اکتشاف گسترده طلا، همزمان با سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی‌ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس بهروز برنا مدیر امور اکتشاف این سازمان با اشاره به اختصاص بودجه اکتشافی سال گذشته دولت از محل صرفه‌جویی بنزین و تعریف 145پروژه پیمانی و 50 پروژه امانی اکتشافی کشور، گفت: خوشبختانه بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی در پروژه‌ها به دست آمد و دستاوردهای اکتشافی متعددی برای استان‌‌های کشور همزمان با سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بخش طلا حاصل شد.

وی افزود: در منطقه لاطلا واقع در کرمان اکتشافات سطحی عمقی به صورت سیستماتیک جمعا به میزان 1500متربرای شناسایی طلا به اتمام رسیده و وجود 5 تن طلا، 250کیلو نقره و 10هزار تن مس برای کارشناسان محرز شده است.

برنا با اشاره به اکتشافات سطحی به منظور شناسایی ذخایر طلا و روی در منطقه ندوشن واقع در یزد، خاطر‌نشان کرد: در نبی‌جان آذربایجان‌شرقی حفاری‌ها تا عمق 25متری برای شناسایی ذخایر طلا  انجام شد و500 کیلو ذخیره قطعی و 2 تن ذخیره احتمالی این کانسار مشخص شد که متأسفانه ادامه کار بستگی به کسب مجوز از سازمان حفاظت محیط‌زیست دارد.

مدیر امور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در ادامه از کشف ذخایر طلا در مناطق مسجدداغی، انیق، نبی‌جان و ساریلار آذربایجان‌شرقی خبر داد و گفت: در حال حاضر اکتشافات در 5 محدوده واقع در کردستان به پایان رسیده و وجود یکصد و دوازده کیلو طلا، 750 نقره و حدود صد هزار تن کانسنگ مس در منطقه خراپه واقع در محور سقز- پیرانشهر محرز شده است.

وی اکتشافات 5 تن طلا در محدوده بزمان، ذخایر مناسبی در محدوه سیاه‌جنگل واقع در استان سیستان و بلوچستان، ذخیره قابل توجه تنگستن طلادار در محدوده چاه‌پلنگ اردکان با عیار اقتصادی 15 درصد، یکصد‌و‌بیست کیلوگرم طلا در منطقه هیرد شماره یک و حداقل 4 تن طلا برای هیرد شماره 3 و مقادیری در منطقه شورآب به کمک اکتشافات سطحی و عمقی واقع در خراسان‌جنوبی و در نهایت شناسایی یک زون طلادار به ضخامت 8متر در منطقه خونیک را از دیگر دستاوردهای اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش اکتشافات طلا عنوان کرد.

برنا در پایان تاکید کرد: در مجموع در دولت نهم و از محل بودجه‌های تخصیص داده شده و از 56 پروژه اکتشافی طلا حداقل میزان 20 تن طلا به ذخایر قبلی کشف شده افزوده شده است.


نظر شما :