ششمین سالگرد درگذشت دکتر عبدالکریم قریب

۱۶ بهمن ۱۳۸۷ | ۱۲:۴۶ کد : ۱۸۶۷۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۳۳
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ششمین سالگرد درگذشت دکتر عبدالکریم قریب، پدر علم زمین‌شناسی ایران را گرامی می‌دارد.
 

استاد عبدالکریم قریب گرکانی فرزند میرزا مصطفی‌خان مستوفی در سال 1291 ه.ش در تهران دیده به جهان گشود. دو ساله بود که پدرش بازنشسته شد و پس از آن به اتفاق خانواده به گرکان بازگشت و در سال 1307 پس از اتمام دوره ابتدایی در مدرسه صفوی، برای ادامه تحصیل در دبیرستان علمیه ثبت نام کرد. استاد قریب در سال 1314 با اخذ دیپلم علمی از دبیرستان علمیه تهران فارغ‌التحصیل شد و پس از آن با ورود به دانشکده علوم در رشته علوم طبیعی به تحصیل پرداخت. به دلیل علاقه فراوان ایشان به زمین‌شناسی، مطالعات خود را در این رشته توسعه داد و در نهایت در سال 1317 در رشته علوم طبیعی فارغ‌التحصیل شد. ایشان پس از اتمام دوره سربازی به طور همزمان در دانشگاه و آموزش‌و‌پرورش به تدریس پرداخت و جامعه زمین شناسی ایران را مدیون خدمات و مطالاعات ارزنده خود کرد. از ایشان به عنوان مشاور سازمان انرژی اتمی، بنیانگذار دانشگاه اراک، موسس و رئیس کمیته غارشناسی ایران و مدرس دانشگاه آزاد آشتیان یاد می‌شود.

از دکتر قریب کتاب‌ها و تالیفات زیر به جا مانده است:

بلورشناسی، چاپخانه علمی، ۱۳۲۹،کانی شناسی، درباره کانیهای جزیره هرمز، دانشگاه تهران، ۱۳۳۶، اصول علم کانیها، چاپخانه علمی، ۱۳۳۸، شناختن کانیها به وسیله معرفهای شیمیایی، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۴چگونه کانیها را می‌توان شناخت، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۴،مقالاتی چند درباره زمین، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۵،سنگ شناسی، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۶، یک دوره ۱۷ جلدی کتابهای طبیعی برای دبیرستانها، ۱۳۴۶-۱۳۴۴، گرکان، نشر آفتاب، ۱۳۶۳، زمین در فضا، نشر آفتاب، ۱۳۶۳، مبارزه با عوارض پیری، چاپخانه رامین، ۱۳۷۱،فرهنگ زمین شناسی، انتشا رات انزلی، ۱۳۶۶،جلد اول شنااخت سنگها با نگاهی ویژه به سنگهای ایران، انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی، ۱۳۷۲، جلد دوم شناخت سنگها با نگاهی ویژه به سنگهای ایران، انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی ،واژه‌های زمین شناسی، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۷۷،تولید خاک از نظر کشاورزی (ترجمه)، چاپخانه علمی، ۱۳۲۸، زلزله و آتشفشان (ترجمه)، چاپخانه علمی، ۱۳۲۹، بلور (ترجمه)، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۵، مبانی زمین شناسی (ترجمه)، انتشارات خوارزمی، چاپ اول و دوم، ۱۳۴۸ و ۱۳۵۸. رازهای درون زمین (ترجمه)، انتشارات نیل، ۱۳۴۹، پدیده‌های شگفت انگیز در آسمان و زمین (ترجمه)، انتشارات آفتاب، ۱۳۶۰، انسان در نبرد با طبیعت (ترجمه ر تألیف)، نشر آفتاب، ۱۳۶۱،۵۷ درس برای تقویت حافظه (ترجمه و تألیف)، نشر آفتاب، ۱۳۶۱، اسرار سه اقیانوس (ترجمه)، نشر آفتاب، ۱۳۶۲ غارشناسی (ترجمه)، نشر کوهستان، ۱۳۷۱، غارها و موارد استفاده از آنها.

به یاد داشته باشیم زمین‌شناسان با چکش‌زدن‌های پی‌در‌پی خود، آرامش سنگ‌ها را که به خواب ابدی فرو رفته‌‌اند، به هم‌‌ ‌می‌زنند.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، ششمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر عبدالکریم قریب استاد فرهیخته و پدر علم زمین‌شناسی ایران را به جامعه زمین‌شناسان تسلیت عرض می‌کند.

روحش شاد و یادش گرامی

 

       

 


نظر شما :