ایجاد 3 پایگاه مطالعاتی در راستای ارتقای دانش فنی زمین‌شناسی دریایی کشور

۰۴ اسفند ۱۳۸۷ | ۰۸:۴۹ کد : ۱۸۷۵۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۹
مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سه پایگاه تحقیقات زمین‌شناسی...
   

مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  سه پایگاه تحقیقات زمین‌شناسی دریایی_ساحلی مجهز را برای ارتقای دانش فنی زمین‌شناسی دریایی کشور در سواحل ایجاد می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس ناصر سعدالدین مدیر زمین‌شناسی دریایی این سازمان از ایجاد سه پایگاه تحقیقات زمین‌شناسی دریایی_ساحلی مجهز در سواحل کشور خبر داد و گفت: ویژگی پهنه‌های آبی شمال و جنوب کشور و شناسایی و انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی باید جدی گرفته شود که بر همین اساس به‌منظور انجام مطالعات دریایی به‌زودی سه پایگاه تحقیقات زمین‌شناسی دریایی، ساحلی مجهز در کشور ایجاد خواهد شد.

وی با بیان این‌که نتایج مطالعات دریایی می‌تواند در امور غیرنظامی مانند محیط‌زیست، شیلات، کشتیرانی، ساخت‌و‌ساز دریایی و راهبرد امنیتی دفاعی کشور استفاده شود، خاطر نشان کرد: کشف منابع غیر زنده اقتصادی بستر و زیربستر دریاها، شناسایی وضعیت زمین‌شناسی مهندسی بستر و زیر بستر دریا، انجام بررسی‌های باستان‌شناسی و کشف اشیای گم شده و مدفون در بستر به عنوان مهم‌ترین کاربردهای علمی زمین‌شناسی دریایی یاد می‌شود.

سعدالدین همچنین از پایان مطالعات زمین‌شناسی دریایی دریای خزر به‌منظور شناسایی توانمندی‌های معدنی در سواحل جنوبی و تهیه نقشه‌های پایه از بستر این دریا خبر داد و گفت: بالا و پایین آمدن سطح دریای خزر، عوارض منفی بر جای می‌گذارد که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به کمک نقشه‌هایی با مقیاس بزرگ از استان‌های ساحلی و بررسی نوسان‌های موجود، قادر به کاهش عوارض ناشی از آن خواهد بود.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تهیه اطلس نقشه‌های زمین‌شناسی، بررسی توانمندی‌های معدنی، چگونگی‌ آلوگی‌های زیست‌محیطی و بررسی ویژگی‌های بستر دریای خزر، بررسی نوسانات سطح آب دریا و پیش‌بینی تغییرات زمین‌شناسی را به‌عنوان مهم‌ترین اهداف طرح‌های مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان متبوع خود یاد کرد.

سعدالدین ارتقای کمی و کیفی دانش فنی و ارایه الگوهای تحقیقاتی را از مهم‌ترین دستاوردهای مطالعات زمین‌شناسی دریایی یاد کرد و گفت: فناوری‌ها، مدل‌سازی و بهره‌مندی از ذخایر آبی و زیرآبی از دیگر دستاوردهای این مدیریت است که در زندگی بشر آثار محسوس و غیرمحسوس خواهند داشت.

وی با اشاره به تجهیزات و امکاناتی که برای این منظور در کشورهای جهان وجود دارد، تصریح کرد: این در حالی‌ست که در ایران با وجود داشتن دریای‌خزر، خلیج‌فارس و قسمتی از دریای عمان، اطلاعات در مورد بستر دریاها، رسوبات، جریان‌های دریایی، تغییرات ژئومورفولوژیکی، شیمی آب و زمین‌شناسی مهندسی سواحل بسیار ناچیز است.

سعدالدین افزود: به همین دلیل و با توجه به اهمیت مطالعات و بررسی‌ها در تعیین قلمرو آبی کشور و اهمیت نقش دریاها و مناطق ساحلی کشور در توسعه پایدار ملی نیاز به گام‌های بزرگی برای مطالعات زمین‌شناسی دریایی است.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به گشت تحقیقاتی دریایی با هدف شناسایی ظرفیت‌های معدنی در سواحل شمالی کشور، خاطرنشان کرد: تهیه نقشه‌های پایه از بستر دریای خزر یکی از اهداف مهم این گشت دریایی است و از اطلاعات این گشت تحقیقاتی دریایی برای تهیه اطلس نقشه‌های زمین شناسی، ظرفیت‌های معدنی، آلودگی‌های زیست‌محیطی، ویژگی‌های بستر دریا، تعیین آب‌وهوای قدیمی، نوسانات سطح آب دریا و پیش‌بینی تغییرات زمین‌شناسی بستر دریای‌خزر در محدوده آب‌های ساحلی ایران بهره برد.

وی در پایان یادآور شد: از اطلاعات به‌دست آمده می‌توان برای شناخت وضعیت آب‌وهوای گذشته، تغییرات سطح آب دریا و دیگر رویدادهای مهم زمین‌شناسی و تهیه نقشه‌هایی با موضوعات ویژگی‌های رسوب‌شناسی و ژئوشیمی رسوبی آب دریای‌خزر بهره برد.

 


نظر شما :