زمین شناسی دریایی مناطق پتانسیل‌دار آبی در کشور را شناسایی می‌کند

۲۷ آبان ۱۳۸۳ | ۰۵:۰۵ کد : ۱۸۷۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۳۸
هدف زمین‌شناسی دریایی مطالعه سیستماتیک پهنه‌های آبی در مقیاس یکصدهزارم به منظور پوشش سراسری کل سواحل شمالی و جنوبی و دریاچه‌های ایران و ..

هدف زمین‌شناسی دریایی مطالعه سیستماتیک پهنه‌های آبی در مقیاس یکصدهزارم به منظور پوشش سراسری کل سواحل شمالی و جنوبی و دریاچه‌های ایران و همچنین مهندسی مناطق که دارای پتانسیل‌های معدنی و شناسایی مناطق مناسب جهت احداث سازه‌های دریایی است.
راضیه لک رئیس گروه ژئوفیزیک دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن بیان این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار گروه خبری این سازمان، تصریح کرد : اولین حرکت در مورد زمین شناسی دریایی با اعزام یک کارشناس به کشور سریلانکا در سال 1367 برای آموزش زمین‌شناسی دریایی صورت گرفت و عملا به لحاظ اینکه این رشته کاملا شناخته شده نبود،‌فعالیتی در این رابطه در سازمان صورت نگرفت.
وی در ادامه گفت‌: در سال 1370 اولین برداشتهای زمین‌شناسی دریایی در محدوده بندر انزلی وتهیه نقشه با مقیاس یکصدهزارم که بیشتر مربوط به رسوب‌شناسی بندرانزلی بود تهیه شد و بعد از آن شرق و غرب دلتای سفید نیز نمونه گیری به عمل آمد که در نهایت دو اطلس زمین‌شناسی دریایی در زمینه رسوب‌شناسی ایجاد شد.
راضیه لک کارشناس مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به ایجاد کمیته‌ای در این سازمان به نام کمیته زمین‌شناسی دریایی، تصریح کرد : این کمیته متشکل از نمایندگانی از کلیه گروه‌های سازمان بود که جلساتی را به مدت یکسال دنبال میکردند و نتیجه فعالیت و توسعه کاری آنها خصوصا درچابهار و انجام فعالیت‌های دورسنجی و اکتشافی در دیگر مناطق منجر به ایجاد مدیریت زمین‌شناسی دریایی در سازمان زمین‌شناسی شد که در نهایت در سال 1379 مدیریت زمین‌شناسی دریایی این سازمان با تعریف اهداف و وظایف انجام شد.
وی گروه‌های مختلف این مدیریت را شیمی دریا، رسوب‌شناسی، فیزیک دریا و مدیریت سواحل نام برد و افزود : مدیریت جدید با چارت قدیمی موافق نبود که در نتیجه این مدیریت با گروه‌های زمین‌شناسی دریایی ژئوفیزیک دریایی، مهندسی و ژئومورفولوژی  سواحل و گروه رسوب‌شناسی خشکی تعریف شد.
رئیس گروه ژئوفیزیک دریایی درادامه تصریح کرد : تا امروز تیپ کاری و وظایف هر یک از کارشناسان این مدیریت در همین چارچوب تعریف شده و باید گفت هدف از زمین‌شناسی دریایی مطالعه سیستماتیک پهنه‌های آبی در مقیاس یکصدهزارم به منظور پوشش سراسری کل سواحل شمالی و جنوبی و دریاچه‌های ایران و همچنین مهندسی مناطقی که دارای پتانسیل معدنی و شناسایی مناطق مناسب جهت احداث سازه‌های دریایی، می‌باشد.
وی از ورقه ایجاد شده بهشهر در شمال و چابهار در جنوب کشور به عنوان اولین فعالیت‌های این مدیریت نام برد و افزود : ورقه بهشهر به بررسی رسوبات آن منطقه می‌پردازد که اطلس‌ گزارشات آن تقریبا به اتمام رسیده که نتایج کلی آن در آینده مشخص خواهد شد.
این کارشناس مدیریت زمین‌شناسی دریایی با اشاره به نیاز این مدیریت به تجهیزات و اعتبارات لازم تصریح کرد : وسایل و تجهیزات این مدیریت در حال تهیه است و با تجهیز این مدیریت به یک شناور 15 متری در چابهار، امیدوارم به نتایج مطلوب و قابل قبولی دست یابیم.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :