علم زمین‌شناسی اساس توسعه صنعت نفت کشور است

۰۵ اسفند ۱۳۸۷ | ۰۶:۴۸ کد : ۱۸۷۶۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۱
علم زمین‌شناسی اساس توسعه صنعت نفت کشور است و مطالعات اخیر انجام شده...

علم زمین‌شناسی اساس توسعه صنعت نفت کشور است و مطالعات اخیر انجام شده از سوی کارشناسان زمین‌شناسی، آینده روشنی را برای توسعه صنعت نفت کشور به همراه دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر حسن شکرا..زاده معاون امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، علم زمین‌شناسی را اساس توسعه صنعت نفت کشور توصیف کرد و گفت: مطالعات اخیر انجام شده از سوی کارشناسان و متخصصان زمین‌شناسی، آینده روشنی را برای توسعه صنعت نفت کشور به همراه دارد.

وی افزود: مطالعات اخیر انجام شده از سوی کارشناسان و متخصصان زمین‌شناسی نوید آینده روشنی را برای توسعه صنعت نفت کشور می‌دهد به گونه‌ای که می‌توان با استفاده از این مطالعات، در برداشت و تولید صیانتی به نقطه مناسب‌تر دست یافت.

شکرا..زاده با اشاره به تاثیر برگزاری این گونه همایش‌ها در توسعه صنعت نفت تصریح کرد: صنعت نفت به عنوان اساس و پایه توسعه کشور، تجربیات بسیار ارزشمندی را از طریق علم زمین‌شناسی از میدان‌های نفتی به‌دست آورده است.

معاون امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به پتانسیل‌های زمین‌شناسی مناطق نفت‌خیز جنوب اشاره کرد و گفت: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با تولید روزانه سه میلیون و 200 هزار بشکه نفت از حدود دو هزار چاه فعال و تزریق روزانه 100 میلیون متر مکعب گاز به میدان‌های نفتی، بهره‌برداری از مهم‌ترین مخازن هیدروکربوری کشور را بر عهده دارد، از این رو به دلیل وجود تنوع و گستردگی میدان‌های نفت و گاز، پتانسیل‌های مهمی در زمینه مطالعات زمین‌شناسی دارد  که برای کارشناسان و متخصصان امر بسیار کارآمد و مفید است.

وی ضمن ابراز امیدواری از این که  در دوازدهمین همایش انجمن زمین شناسی ایران تبادل علمی گسترده‌ای میان متخصصان علم زمین‌شناسی کشور و کارشناسان صنعت نفت ایجاد شود، خاطرنشان کرد: زمین‌شناسی کاربرد بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف در سطح کشور دارد و با توجه به این‌که در کشور بیشتر ذخایر هیدروکربوری در مخازن کربناته به‌خصوص از نوع شکاف‌دار است، باید در پروژه‌های علمی در بخش زمین‌شناسی، مخازن‌ شکافدار مورد توجه ویژه قرار گیرد. در ادامه فرخ ناصری کریموند دبیر اجرایی دوازدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران از ارسال 940 مقاله تخصصی به این دبیرخانه خبر داد و گفت: پس از انجام مراحل داوری، 228 مقاله از این تعداد در قالب سخنرانی و 417 مقاله در قالب پوستر تایید شده است. وی افزود: به مناسبت یکصد سالگی صنعت نفت و با هماهنگی‌های انجام شده با انجمن زمین‌شناسی ایران، میزبانی دوزادهمین همایش این انجمن که به مدت سه روز از سی‌ام بهمن تا دوم اسفند در اهواز برگزار می‌شود به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب واگذار شده است.

ناصری از انجمن زمین‌شناسی ایران به عنوان انجمن مادر علوم‌زمین کشور یاد کرد و افزود: این مجموعه از سال نخست تاسیس در سال1374 ، با استفاده از جایگاه علمی خود اقدام به برپایی همایش‌های سالانه به‌منظور تبادل‌نظر میان محققان زمین‌شناسی و علوم وابسته کرده، به گونه‌ای که این همایش‌ها بزرگ‌ترین هم‌آورد زمین‌شناسی کشور تلقی می‌شد.

دبیر اجرایی دوازدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران یادآور شد: بررسی چالش‌های پیش‌روی زمین‌شناسی ایران در دو میزگرد تخصصی در قالب دو عنوان «زمین شناسی و دانشگاه‌ها» و «زمین‌شناسی و صنعت نفت» با حضور متخصصان فن و استادان مطرح زمین‌شناسی ایران انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که در حاشیه این همایش نمایشگاهی از قدیمی‌ترین میکروسکپ‌های زمین‌شناسی نفت برپا می شود، ادامه داد: در این همایش علاوه بر ارایه مقاله‌های علمی، زمین‌شناس نمونه سال، دانشجوی نمونه زمین‌شناسی و کتاب سال زمین‌شناسی مطابق شیوه هر ساله انتخاب می‌شود.


نظر شما :