وضعیت سنگ آهن در برنامه چهارم

۲۹ آبان ۱۳۸۳ | ۱۴:۵۲ کد : ۱۸۸۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۶۰
با توجه به رشد روزافزون تولید فولاد در جهان، شاهد هستیم که حتی کشورهایی که در گذشته صادرکننده سنگ آهن بوده اند، اکنون تمایل به واردات آن دارند. این...
با توجه به رشد روزافزون تولید فولاد در جهان، شاهد هستیم که حتی کشورهایی که در گذشته صادرکننده سنگ آهن بوده اند، اکنون تمایل به واردات آن دارند. این در حالی است که هزینه های حمل و نقل در جهان افزایش چشمگیری داشته و با محدودیتهای باربری (جهت انتقال مواد اولیه) نیز مواجه هستیم. بنابراین واردات سنگ آهن در آینده گزینه قابل اتکایی نخواهد بود و با عنایت به افزایش قیمت مواد اولیه صنعت فولاد در سالهای اخیر و نیز کمبود سنگ آهن در جهان واردات آن از لحاظ اقتصادی، مقرون به صرفه به نظر نمیرسد. بنابراین می بایست به موازات افزایش ظرفیت های فولادی در برنامه چهارم توسعه، طرح های جدید استخراج و توسعه معادن برای تامین سنگ آهن مورد نیاز صنایع فولادی پیش بینی و اجرا گردد. آمارها نشانگر آن است که در حال حاضر حداکثر توان تولید سنگ آهن در ایران، با توجه به پتانسیل های استخراجی معادن سنگ آهن، از 20 میلیون تن فراتر نمی رود. از طرفی برای تولید 28 میلیون تن نیازمند نزدیک به 40 میلیون تن سنگ آهن می باشیم که این نیاز در موازنه های برنامه پیشنهادی توسعه صنعت فولاد مورد توجه قرار گرفته است. جدول روبه رو طرح های تولید سنگ آهن کنسانتره در برنامه چهارم توسعه را نشان می دهد که در قالب ایجاد ظرفیت های جدید و یا افزایش ظرفیت های موجود معادن سنگ آهن قرار دارند.
   لازم به توضیح است که ظرفیت پیش بینی شده برای ایجاد ظرفیت تولید سنگ آهن کنسانتره معدن چاه گز منوط به بررسیهای معدنی و اخذ نتایج مثبت خواهد بود و در صورت عدم امکان استفاده از این معدن نیاز به واردات 5/1 میلیون تن سنگ آهن یا گندله خواهیم داشت.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :