آذر‌شهر‌بزرگترین ذخیره تراورتن کشور را در دل خود جای داده است

۳۰ آبان ۱۳۸۳ | ۱۲:۵۴ کد : ۱۸۸۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۲۱
مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال باختری کشورمرکز تبریز یکی از چشمه‌های بزرگ تراورتن‌ساز که سالهاست خاموش شده است را در منطقه آذرشهر استان آذربایجان شرقی کشف کرد.
مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال باختری کشورمرکز تبریز یکی از چشمه‌های بزرگ تراورتن‌ساز که سالهاست خاموش شده است را در منطقه آذرشهر استان آذربایجان شرقی کشف کرد.
مهندس قدیرزاده معاون مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال باختری کشور در گفت ‌و‌گو با گروه خبری سازمان زمین‌شناسی  با بیان این مطلب افزود : نتایج حاصل از بررسی‌های زمین‌شناسی،‌حاکی از احتمال وجود یک غار نهفته در سنگهای کربناته منطقه شیرامن آذرشهر از توابع استان آذربایجان غربی است که متشکل از چشمه‌های تراورتن‌ساز بوده و مساحتی حدود 56 کیلو‌متر مربع را به خود اختصاص داده است.
وی مجموعه تراورتن‌های منطقه را چیزی در حدود 56 میلیون متر مکعب ذکر کرد و افزود : با انجام بررسی‌های زمین‌شناسی صحرائی، وجود یک غار زیرزمینی در بخش‌های زیرین نهشته‌های کربناته در شرق تراورتن‌های آذرشهر قوت گرفت و موجب شد تا این موضوع در قالب طرحی به استاندار و ریاست وقت سازمان ایرنگردی و جهانگردی استان ارائه گردد که با مطالعات  بیشتر و تلاش کارشناسان متخصص،‌اقدامات اولیه جهت تصویب این طرح به عمل آمد. قدیر‌زاده در ادامه از انجام عملیات اکتشافی و تعیین ذخیره آهکهای منطقه آذرشهر خبرداد و گفت : به منظور انجام تحقیقات زمین‌شناسی وتعیین ذخیره قطعی  و احتمالی و آهکهای این منطقه،‌گمانه‌های اکتشافی توسط شرکت نفلین سینیت حفر گردید که با توجه به شواهد علمی موجود مثل وجود حجم زیاد تراورتن در منطقه ،‌واقع شدن چشمه‌های فعال تراورتن‌ساز و نیز باز شدن مدخل غار و جریان باد مرطوب به بیرون،‌انتظار می‌رود یکی از بزرگترین منابع غنی درخصوص ذخائر تراورتن مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
معاون سازمان زمین‌شناسی مرکز تبریز اضافه کرد : وجود چنین شرایطی به لحاظ بررسی‌های زمین‌شناسی در سایر نقاط استان نیز محرز است که در صورت اکتشاف،‌شاهد ایجاد تحول عظیم در اکتشاف مواد معدنی و حمایت از گردشگری و جذب توریسم خواهد شد.
وی در پایان خواستار حمایت‌های همه جانبه از سوی استانداری و فرمانداری استان آذربایجان غربی شد و خاطر نشان کرد : تعامل این نهادها و اختصاص اعتبارات بیشتر در تدوین سیاستگذاریها و برنامه‌ریزیهای مراکز استان‌ها از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور می‌تواند گامی مثبت در جهت اشاعه جایگاه غنی ذخائر معدنی ایران در سطح جهان باشد.
 

کلید واژه ها: کرمان


نظر شما :