ایران و ونزوئلا به تعمیق و تحکیم روابط‌ دوجانبه زمین‌شناسی و معدنی تاکید کردند

۱۶ فروردین ۱۳۸۸ | ۰۷:۱۳ کد : ۱۸۹۱۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۶
ایران و ونزوئلا، به دنبال سفر اخیر هوگو چاوز به جمهوری اسلامی ایران به تعمیق و...

ایران و ونزوئلا، به دنبال سفر اخیر هوگو چاوز به جمهوری اسلامی ایران به تعمیق و تحکیم روابط‌ دوجانبه زمین‌شناسی و معدنی تاکید کردند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هوگو چاوز رییس‌جمهور ونزوئلا ضمن ابراز خرسندی از روابط موجود بین ایران و ونزوئلا گفت: درنتیجه این روابط دوجانبه نقشه کاملی از مناطق غنی از مواد معدنی ونزوئلا تهیه شده است که ثروت‌های عظیم معدنی را که ملت ونزوئلا داراست، به ما نشان می‌دهد.

چاوز ضمن تقدیر از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران برای تهیه نقشه جدید معدنی ونزوئلا یادآور شد: چندین سال است که موسسه زمین‌شناسی و معدنی ونزوئلا با وزارت صنایع و معادن ایران در حال همکاری هستند و هم اکنون نیز در حال رایزنی برای تاسیس یک شرکت مشترک معدنی بین ایران و ونزوئلا هستیم.

از سویی رودلف سالس وزیر صنایع پایه جمهوری بولیواری ونزوئلا با اشاره به اینکه قرار است 40 میلیارد دلار در قالب طرح جامع توسعه در این کشور سرمایه گذاری شود، خواستار مشارکت سرمایه گذاران ایرانی در زمینه‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی و صنایع دارویی شد.

وی افزود: علاوه بر طرح‌های مشترک در حال اجرا، این کشور علاقه‌مند به بهره‌گیری از دستاوردهای متخصصان ایرانی و مشارکت آنها در احداث کارخانه‌های فرآوری آرد ذرت و لبنیات، موسسه اصلاح بذر، تحقیقات زمین‌شناسی، اکتشاف و بهره‌برداری از معادن طلا و کوارتز، تزریق پلاستیک و تولید واکسن‌های سرطان، دیابت و ایدز است.

همچنین علی‌اکبر محرابیان پس از نشست دوجانبه با وزیر صنایع پایه ونزوئلا با اشاره به تاسیس بانک مشترک ایران و ونزوئلا افزود: این بانک روز جمعه در تهران فعالیت خود را آغاز می‌کند که ایده‌ای مترقی برای استفاده از مزیت‌های اقتصادی دو کشور در شرایط خاص جهانی است.

رییس ایرانی کمیسیون مشترک ایران و ونزوئلا با بیان اینکه 8 تا 10 طرح مشترک بزرگ صنعتی و عمرانی تا پایان سال 2009 در ونزوئلا به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: سفر رئیس‌جمهور ونزوئلا به تهران سفری خاص در ارتقای سطح روابط میان دو کشور است.

وزیر صنایع و معادن گفت: در سفر رییس‌جمهور ونزوئلا و هیات عالی‌رتبه این کشور به تهران چند موضوع راهبردی میان روسای‌جمهور دو کشور نهایی می‌شود که تاسیس شرکت مشترک برای استخراج و بهره‌برداری از معادن غنی ونزوئلا از جمله آنهاست.

محرابیان افزود: ونزوئلا معادن غنی از 8 عنصر گران بهای معدنی دارد که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ایران تاکنون مطالعات خوبی در این زمینه انجام داده است.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک ایران و ونزوئلا گفت: ونزوئلا در نظر دارد یک برنامه جامع توسعه در بخش‌های مختلف اقتصادی، نفت، گاز و پتروشیمی، صنعتی، معدنی، کشاورزی، شیلات و صنایع دارویی و پزشکی را در مدت 15 سال در این کشور اجرا کند که این برنامه می‌تواند نقشه راه همکاری‌های دو کشور باشد.

محرابیان گفت: در حالیکه بحران اقتصادی گریبان کشورهای غربی شده است، کشورهای مستقل مانند ایران و ونزوئلا می‌توانند همکاری‌های اقتصادی را تعمیق بخشند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :