پدیده فرونشست زمین در دشت‌های کشور در حال پیشروی است

۱۸ فروردین ۱۳۸۸ | ۰۸:۵۴ کد : ۱۸۹۳۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۱۱
بر اساس هشدار مجدد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بیشتر...

بر اساس هشدار مجدد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بیشتر دشت‌های کشور به دلیل برداشت بیش از توان آبخوان، با پیشروی گسترده پدیده فرونشست مواجه هستند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمدجواد بلورچی مدیر امور زمین‌شناسی مهندسی، مخاطرات و زیست‌محیطی این سازمان، ضمن هشدار نسبت به بروز فرونشست گسترده در بیش از 300دشت کشور به‌دلیل بهره‌برداری بی‌رویه از ذخایر آب زیرزمینی، گفت: به دلیل اهمیت موضوع کارگروه ویژه‌ای به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و با همکاری سازمان نقشه‌برداری، ستاد حوادث غیرمترقبه وزارت کشور، شرکت مدیریت منابع آب وزارت نیرو، جهادکشاورزی و سازمان حفاظت محیط‌زیست تشکیل شده تا به بررسی دقیق‌تر موضوع بپردازند.

وی افزود: خشکسالی‌های سال‌های اخیر آسیب فراوانی به کشورمان وارد کرده که با توجه به واقع شدن ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک بروز خشکسالی‌های شدیدتر، طی سال‌های آینده امری دور از ذهن نخواهد بود.

بلورچی با بیان‌ این‌که در دنیا70، 22 و 8درصد آب زیرزمینی به ترتیب به مصرف کشاورزی، صنایع و شرب می‌رسد، خاطرنشان کرد: در ایران 92 درصد آب‌زیرزمینی به مصرف کشاورزی و 2و6درصد به مصرف صنعت و شرب می‌رسد که این مساله با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران، بسیار قابل تامل است.

 مدیر زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به پیش‌بینی‌های انجام شده در سازمان‌ملل درباره نیاز کشورها به آب طی سال‌های آینده، یادآور شد: بر اساس آمار موجود در ایران و مقایسه آن با الگوی‌های ارایه شده، تا 15سال آینده به 50درصد آب بیشتر نسبت به زمان فعلی نیاز خواهیم داشت.

بلورچی از فرونشست زمین به‌عنوان پدیده‌ای بسیار آرام و کند که به‌راحتی متوجه بروز آن نخواهیم شد، یادکرد و گفت: نخستین نتیجه بروز فرونشست در چاه‌ها و با کاهش میزان آب موجود و بیرون زدن لوله جداره‌های آن نمایان می‌شود و کشاورزان را با مشکل کاهش آب مورد نیاز مواجه می‌کند.

وی در ادامه مناطق 17،18 و 19 شهرداری تهران و اتوبان آزادگان و جاده قدیم ساوه را در معرض بروز بیش از5/1متر فرونشست زمین، عنوان کرد و یادآور شد: فرونشست بزرگی با وسعت 500 کیلومترمربع با نرخ17سانتیمتر در سال، جنوب تهران را که با هیچ رودخانه‌ای تغذیه نمی‌شود، تهدید می‌کند که با توجه به نقشه محدوده فرونشست در جنوب البرز؛ دشت‌های ورامین، قرچک، مردآباد، مهرشهرکرج و نظرآباد ساوجبلاغ نیز به آن افزوده می‌شود.

 مدیر زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  با اشاره به تصاویر ماهواره‌ای دشت ورامین و فرونشست ایجاد شده با نرخ 12 سانتی‌متر در سال، تصریح کرد: هر 10 سانتی‌متر فرونشست ایجاد شده در زمین به معنای 2 متر کاهش ذخیره آبخوان است و این در حالیست که در این منطقه کشاورزی به میزان بسیار گسترده انجام می‌شود.

وی از دشت ساوجبلاغ با بیش از 20 سانتی‌متر نرخ فرونشست در سال یاد کرد و گفت: این دشت به عنوان رتبه اول کشاورزی استان تهران محسوب می‌شود و این در حالیست که بر اساس مطالعات بیشتر چاه‌های عمیق این منطقه خشک شده و مخازن آب زیرزمینی آن در سطوح بالا با فاضلاب شهری تغذیه و مخازن زیرین، خالی از آب می‌شود و روند بروز فرونشست را سرعت می‌بخشد.

بلورچی ضمن ابراز نگرانی از بروز فرونشست زمین در ابعاد بسیار وسیع در مشهد و دشت‌های آن نیز، خاطر‌نشان کرد: در حال حاضر عمق آب زیرزمینی در شهر مشهد 15 تا 20 متر برآورد شده و این در حالیست که مناطق شمال و جنوب آن با 65 متر افت سطح آب زیرزمینی مواجه شده است.

مدیر زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در پایان نرخ فرونشست در دشت‌های نیشابور، کاشمر، رفسنجان، زرند، همدان، سمنان، گرمسار، ایوانکی و گلپایگان را بسیار جدی و قابل تأمل ذکر کرد و از آمادگی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور_به عنوان متولی بررسی پدیده فرونشست در کشور_ برای آگاهی بخشیدن به مردم و مسوولان درباره این خطر و ارایه راهکارهای مناسب جهت کاهش خسارات ناشی از آن خبر داد.


نظر شما :