ایران جزو 20 کشور معدنی برتر دنیاست

۲۵ فروردین ۱۳۸۸ | ۰۵:۲۸ کد : ۱۸۹۷۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۷۷
ایران یک درصد خاک دنیا را داراست و به لحاظ قرار گرفتن در کمربندهای فلزی و غیرفلزی...

ایران یک درصد خاک دنیا را داراست و به لحاظ قرار گرفتن در کمربندهای فلزی و غیرفلزی، جزو 20 کشور برتر معدنی دنیا محسوب می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس بهروز برنا مدیر امور اکتشاف این سازمان ضمن بیان این مطلب گفت: ایران روی خط برخی از کمربندهای فلزی و غیرفلزی دنیا از جمله کمربندهای مس، طلا، آهن، سرب و روی و کرومیت به عنوان مهم‌ترین کمربندهای فلزی موجود در کشور، واقع شده است.

وی خاطرنشان کرد: این ویژگی‌ها و گسترش خاک و پهناوری آن موجب شده که تنوع مواد معدنی در کشور بسیار زیاد باشد و ضروری است که به حوزه‌های معدنکاری، اکتشاف و فرآوری توجه بیشتری شود.

برنا با اشاره به فعالیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به کمک سیستم‌های نوین اکتشافی، یادآور شد: کارشناسان این سازمان  به دنبال اکتشاف ذخایر پنهان و شناخت تیپ‌های مختلف مواد معدنی است که این مساله کشف دیگر ذخایر معدنی را نیز به دنبال خواهد داشت.

مدیر امور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به تهیه‌های نقشه های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم گفت: این سازمان در تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی وارد فاز جدید با مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌ هزارم شده که در حال حاضر کمتر کشوری در دنیا با این وسعت و پهناوری سرزمین در این فاز فعالیت می‌کند و این در حالی‌ست که این مقیاس دقیق‌تر از مقیاس‌های قبلی بوده و در این نقشه‌ها اطلاعات بیشتری در خصوص مختصات زمین‌شناسی مناطق مختلف آورده می‌شود.

وی درباره اولویت‌های کاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال جدید، تصریح کرد: در سال جدید گزارش‌های نهایی پروژه‌های سال گذشته ارزیابی و پیگیری می‌شود و برای سال جدید نیز تاکنون 50 پروژه تعریف شده که 26 قرارداد آن منعقد شده و از دیگر اولویت‌های کاری سازمان پیگیری دستاوردهای پروژه‌های قبلی و مصوبات سفرهای استانی هیات دولت است.


نظر شما :