تمرکز اکتشافی بر 40 ماده معدنی اولویت‌دار است

۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ | ۰۸:۵۰ کد : ۱۹۰۷۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۰۸
در پیگیری مصوبات استانی هیات دولت تمرکز بر40 نوع ماده معدنی فلزی و غیرفلزی....

 

در پیگیری مصوبات استانی هیات دولت تمرکز بر40 نوع ماده معدنی فلزی و غیرفلزی اولویت‌دار در کشور است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس بهروز برنا مدیر امور اکتشاف این سازمان، ضمن بیان این مطلب افزود: در هر استان با توجه به پتانسیل‌های منطقه، اولویت‌ اکتشاف با موادمعدنی فلزی یا غیرفلزی اولویت‌دار در آن استان است.

وی با بیان این که بسیاری از مصوبات دور اول سفرهای استانی هیات دولت اجرایی شده و مصوبات دور دوم سفرهای استانی نیز به تدریج در حال اجرا شدن است، خاطرنشان کرد: در پیگیری این مصوبات تمرکز بر 40 نوع ماده‌معدنی فلزی اولویت‌دار مانند مس، آهن، قلع، تنگستن، آنتیموان، طلا و مواد غیرفلزی اولویت‌دار مانند روی، پتاس، فسفات، خاک‌های صنعتی، سولفات، املاح، مصالح ساختمانی و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی است.

 برنا افزود: در حال حاضر اکتشاف چند نوع ماده معدنی فلزی اولویت‌دار در دستور کار بوده و دستگاه‌های حفاری در چند استان در حال فعالیت در این زمینه و اکتشافات عمقی هستند.

مدیر امور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، درباره برنامه‌های این سازمان در جهت اصلاح الگوی مصرف گفت: در راستای فرمایش‌های مقام‌معظم رهبری ستاد اصلاح الگوی مصرف در سازمان زمین‌شناسی آغاز به‌کار کرده است.

به گفته وی اصلاح الگوی مصرف در حوزه زمین شناسی و اکتشاف بسیار حائز اهمیت است، زیرا هنر فعالیت اکتشافی آن است که با کمترین هزینه بیشترین اطلاعات را از دل زمین به دست آورد و لازمه این کار برنامه‌ریزی مناسب و بهره‌گیری از افراد فنی و متخصص است و در واقع برای اکتشاف هر نوع ماده معدنی باید از افراد متخصص آن حوزه استفاده کرد.

 


نظر شما :