فعالیت‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در 3سال اخیر اعلام شد

۰۲ خرداد ۱۳۸۸ | ۱۰:۰۵ کد : ۱۹۱۶۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۸
پراکندگی‏های کانسارها و رخدادهای معدنی جهان به گونه‏ای است که سهم قابل.....

پراکندگی‏های کانسارها و رخدادهای معدنی جهان به گونه‏ای است که سهم قابل توجهی از این نعمت خدادادی در کشور ما جای دارد. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران به‌عنوان یکی از نهادهای متولی اکتشاف، استخراج و فرآوری این رخدادهای معدنی در حال فعالیت است و به گفته مسؤلان اکتشاف این سازمان، در سه سال اخیر تعداد 481 پروژه اکتشافی در 30 استان کشور انجام شده و تا کنون 195 تن ذخیره قطعی طلا در قالب 25 پروژه در 12 استان از سوی این سازمان کشف شده اشت.

با توجه به منابع غنی معدنی، کشور ما هنوز از حیث فعالیت‏های زمین‌شناختی و معدنی جای کار بسیار دارد و همچنان در گوشه و کنار این مرز و بوم، ثروت‏های عظیم خدادادی نهفته است که نیاز به شناسایی دارند.

گزارش زیر، گوشه‏ای از فعالیت‏های معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سه سال اخیر است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس ناصر عابدیان، معاون اکتشاف این سازمان گفت: طی سه سال اخیر، 481 پروژه اکتشافی مواد مختلف معدنی فلزی و غیرفلزی در 30 استان کشور به تناسب توان معدنی و ویژگی‏های متالوژی آن‌ها تعریف و اجرا شده است.

وی تکمیل نقشه‏های ژئوشیمی با مقیاس یکصدهزارم در70 برگه و مساحتی معادل 175 هزار کیلومتر مربع را یکی از فعالیت‏های مهم سازمان متبوع خود عنوان کرد و افزود: نقشه‏های زمین‌شناسی اقتصادی با مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم در 45 محدوده با وسعت حدود پنج هزار کیلومتر مربع و نقشه‏های ژئوشیمی با همین مقیاس به تعداد 67 محدوده و با وسعتی حدود شش هزار و 500 کیلومتر مربع تهیه شده و اکتشاف طلا نیز به روش BLEG در 10 برگه با مقیاس یکصد‌هزارم و با وسعت 25 هزار کیلومتر مربع، از دیگر فعالیت‏های یاد شده است.

عابدیان دیگر فعالیت‏های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را همکاری معاونت اکتشاف با سایر واحدهای وزارت صنایع و معادن برشمرد و تصریح کرد: در این راستا، چند محدوده اکتشافی کانسارهای مس پروفیری به شرکت ملی صنایع مس ایران واگذار شده و همکاری و ارایه پروژه‏های اکتشافی به سازمان توسعه و نوسازی معادن نیز دردستور کار قرار دارد.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، درباره واگذاری چند محدوده اکتشافی به شرکت ملی صنایع مس ایران در رابطه با کانسارهای مس پورفیری یادآور شد: ذخیره مس پورفیری منطقه مسجدداغی در استان آذربایجان‌شرقی با ذخیره 300 میلیون تن، کانسنگ مس با عیار 3/0 درصد و ذخیره مس کرور در منطقه جیرفت استان کرمان از جمله این محدوده‏ها هستند.

همچنین مهندس بهروز برنا، مدیر امور اکتشاف این سازمان نیز با اشاره به این‌که اکتشافات موضوعی طلا، پتاس، سرب و روی، مس، عناصر نادر خاکی، مولیبدن و تنگستن از سوی کارشناسان این معاونت انجام شده، یادآور شد: تاکنون 195 تن ذخیره قطعی طلا در کشور در قالب 25 پروژه طلا در استان‏های آذربایجان‌غربی، کردستان و خراسان‌رضوی به ترتیب با 6 محدوده و 115 تن ذخیره، 10 محدوده و 5/33 تن و 11 محدوده و 5/11 تن از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کشف شده اشت.

وی افزود: استان‌های آذربایجان‌شرقی، زنجان، قم، اصفهان، سمنان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان‌جنوبی سایر استان‏هایی هستند که پروژه‏های اکتشاف طلا در آن‌ها نیز انجام شده است.

برنا محورهای جدید شناسایی شده سرب‌و‌روی در کشور را به‌عنوان دیگر فعالیت‏های این سازمان یاد کرد و گفت: این محورهای جدید شامل گلستان، مازندران، گیلان، راور، اردکان، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و ملایر و اصفهان است.

مدیر امور اکتشاف موضوعی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه با بیان این‌که 4 میلیون تن پتاس سنگی در کشور کشف شده، خاطرنشان کرد: محورهای جدید اکتشاف پتاس سنگی و املاح در محورهای زنجان، آذربایجان‌شرقی (سنگی)، تهران، سمنان، یزد، کرمان و سواحل دریای عمان و خلیج‌فارس(املاح) از سوی کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده است.

وی در پایان تاکید کرد:  این سازمان 15 میلیون تن خاک‏های نادر در منطقه مروست استان یزد، 43 میلیون تن مولیبدن در منطقه احودآباد استان یزد، 50 هزار تن آنتیموان در شرق ایران، 208 میلیون تن تیتان در منطقه قره‌آغاج ارومیه و ید در گلستان را کشف کرده است.


نظر شما :