سازمان منطقه آزاد قشم پیشگام در ثبت اولین ژئوپارک ایران

۰۹ آبان ۱۳۸۴ | ۰۵:۵۶ کد : ۱۹۲۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۴۲
بعد از حدود چهار سال مطالعه پدیده‎های زمین شناسی ایران توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، زمینه برای ثبت این پدیده‎ها در فهرست یونسکو فراهم شد.

بعد از حدود چهار سال مطالعه پدیده‎های زمین شناسی ایران توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، زمینه برای ثبت این پدیده‎ها در فهرست یونسکو فراهم شد در همین راستا سازمان منطقه آزاد قشم  بخشی از جزیره قشم را به عنوان ‌اولین ژئوپارک ایران به ثبت خواهد رساند.
مهندس علیرضا امری کاظمی مجری طرح ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفتگو با خبرنگار گروه خبری این سازمان با بیان اینکه سازمان زمین شناسی، پایگاه ملی داده‎های علوم زمین و سازمان منطقه آزاد قشم همکاری‌های گسترده‌ایی در زمینه چاپ کتاب و تهیه فیلم در مورد ژئوتوریسم قشم با یکدیگر دارند، تصریح کرد: امیدواریم با ثبت ژئوپارک جزیره قشم در فهرست یونسکو راهی در جهت ثبت بقیه ژئوپارک ها که تعداد آنها حتی به 100 مورد نیز می‌رسد، باز شود.
وی گفت : ژئوپارک یک محدوده جغرافیایی مشخص است که شامل جاذبه‌های زیبا و منحصر به فرد زمین‌شناسی بوده  و علاوه بر آن جاذبه‌های دیگری از نظر توریستی فرهنگی و باستانی نیز در این محدوده وجود دارد که این مجموعه می‎تواند در توسعه اقتصادی ناحیه خود نقش چشمگیری داشته باشد.
امری کاظمی با بیان اینکه تنها ژئوپارکهای فعال در جهت جذب توریسم، موفق و قابل ثبت هستند،‌ خاطرنشان ساخت: ‌یک ژئوپارک در صورتی موفق و قابل ثبت می‌باشد که در طی طرح‎های جامع ساماندهی و بهره‎وری به توسعه اقتصادی برسد.
مجری طرح ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی درخصوص مراحل ثبت یک ژئوپارک در فهرست یونسکو،‌گفت : سازمانها و ارگانها و یا حتی شرکتهای خصوصی واجد شرایط می‌توانند محدوده‌هایی را که از نظر زمین شناسی اهمیت خاص و زیبائی دارند را انتخاب کرده و با در نظر گرفتن ضوابطی که از جانب یونسکو تعیین شده، ‌مدارکی را شامل نقشه‌ها،گزارشات علمی، عکس، فیلم و طرح‎های توسعه و بهره‎برداری و بخصوص تمهیدات حفاظتی می‌باشد، آماده ساخته و به سازمان زمین‌شناسی ارسال نمایند. وی ادامه داد: پس از ارسال مدارک، سازمان زمین‌شناسی ضمن بررسی آنها و بازدید از منطقه، ژئوپارک را تایید کرده و مدارک پس از تکمیل به یونسکوی منطقه‌ای واقع در ایران و سپس به دفتر یونسکوی جهانی ارسال می‌شود که در نهایت بعد از طی مراحل متعددی قابل ثبت خواهد بود.
امری کاظمی با بیان این نکته که ثبت یک ژئوپارک در فهرست یونسکومزایای متعددی دارد، تصریح کرد: ثبت یک ژئوپارک در فهرست یونسکو جاذبه‌های توریستی منطقه را بالا برده و در عین حال از جانب یونسکو حمایت هایی برای ژئوپارک‎های مورد نظر لحاظ خواهد شد.
 وی افزود: ‌ثبت یک ژئوپارک تنها قدم اول است و باید گفت  سازمان‌دهی آن منطقه و پیشبرد اهداف ژئوتوریسم در آن ژئوپارک نقش اصلی را در باقی ماندن آن ژئوپارک در فهرست یونسکو بازی می‌کند و اگر فعالیتهای اساسی پس از ثبت ژئوپارک به درستی صورت نگیرد، چه بسا بعد از مدتی از فهرست یونسکو حذف شود.
 
 

کلید واژه ها: هرمزگان


نظر شما :