ساختار مدیریت کشور در بخش معدن اصلاح شود

۲۸ تیر ۱۳۸۸ | ۰۷:۵۶ کد : ۱۹۳۶۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۱۸
مشاور وزیر صنایع و معادن اصلاح اصولی ساختار مدیریت کشور در بخش معادن را...

مشاور وزیر صنایع و معادن اصلاح اصولی ساختار مدیریت کشور در بخش معادن را به عنوان یکی از نیازهای بسیار اساسی این بخش در زمان فعلی یاد  کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر محمدحسین بصیری مشاور وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاحیه هفتمین اجلاس هیات‌عمومی سازمان نظام مهندسی معدن کشور که صبح امروز در ساری برگزار شد، اصلاح اصولی ساختار مدیریت کشور در بخش معادن را به عنوان یکی از نیازهای بسیار اساسی این بخش در زمان فعلی یاد کرد و گفت: در حال حاضر سازمان نظام مهندسی معدن بیش از 18هزار عضو دارد که باید آنها را به بهترین نحو آموزش دهیم و راه را برای حضور آنها در مسئولیت‌های بالادستی بخش معدن آماده کنیم تا نیاز تخصصی این حوزه مهم اقتصادی به جوانان دارای تجربه و تحصیلکرده مترفع شود.

وی با بیان این‌که در موضوع مدیریت باید به عناصر برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، سازمان‌دهی، نظارت و کنترل و راهکارها توجه کافی داشت، یادآور شد: علی‌رغم اینکه ایران دارای ذخایر بسیار غنی معدنی، پتانسیل بالای نیروی انسانی متعهد و تحصیلکرده و فرصت‌ها و منابع کافی است، اما در دنیا پیشتاز نیست و با کشورهای صنعتی دنیا به رقابت نمی‌پردازد، که دلیل این امر مدیریت غیراصولی در بخش‌های مختلف از جمله معادن است.

بصیری افزود: همه افراد به این موضوع که معدن و صنایع‌معدنی زیربنای توسعه پایدار در هر کشور است؛ اشراف‌نظر کامل دارند ولی متاسفانه در ایران به این موضوع به‌‌طور شایسته توجه نمی‌شود و برنامه‌ریزی‌های ما در بخش معادن اصولی نیست و بیشتر سلیقه‌ای عمل می‌شود این در حالی‌ست که ما در دهکده جهانی که رقابت‌ در عرصه‌های مختلف بین‌المللی بسیار فشرده است، نقش چندانی نداریم.

مشاور وزیر صنایع و معادن با بیان اینکه بیشتر معادن و صنایع‌معدنی ما در عرصه بین‌المللی قابل رقابت به نمونه‌های مشابه خود در خارج نیستند، خاطرنشان کرد: در امر خصوصی‌سازی معادن به توفیق چندانی دست نیافته‌ایم که بر همین اساس باید با الگوبرداری مناسب از نمونه‌های خارجی و بومی‌سازی آن در داخل کشور، نسبت به حل این معضل بکوشیم.

وی یادآور شد: باید نسبت به مشکلات و معضلات پیش‌روی بخش معدن کشور توجه و آگاهی کامل داشته باشیم تا بتوانیم با برنامه‌ریزی اصولی آنها را از میان برداریم که بر همین اساس باید به انتقادهای ارائه شده از سوی منتقدان این بخش توجه ویژه داشته باشیم.

بصیری با بیان اینکه بسیاری از معادن و صنایع معدنی در حال حاضر با همان شیوه بسیار قدیمی اداره می‌شوند، یادآور شد: مهندسان معدنی، بهترین افراد برای حل معضلات پیش‌روی معدن هستند که بر همین اساس باید راه را برای ورود این افراد به عرصه معدن کشور باز کرد.

مشاور وزیر صنایع و معادن در پایان ضمن اشاره به اصل 44 قانون اساسی مبنی بر توسعه خصوصی‌سازی در کشور، تاکید کرد: تصدی‌گری دولت در معادن باید به سیاست‌گذاری و نظارت به معادن و عملکرد متولیان آن محدود شود و با واگذاری وظایف به سازمان‌های غیر‌دولتی و مردم نهاد از جمله سازمان نظام مهندسی معدن، نسبت به توسعه و تقویت بخش معدن برای ایجاد اقتصادی پایدار در کشور بیش از گذشته بکوشیم.

گفتنی‌ست در این مراسم که به همت سازمان نظام مهندسی معدن استان مازنداران برگزار شده است، مهندس کریمی استاندار، دکتر مرتضی هاشم‌پور رئیس سازمان صنایع و معادن، مهندس محمدرضا باطنی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران، مهندس عزت‌الله اکبری عضو کمیسیون صنایع و معادن و مهندس محمدرضا سجادیان رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی به همراه دکتر مسعود سمیعی‌نژاد معاون معدنی وزیر صنایع و معادن حضور داشتند.\


نظر شما :