مازندران با آغاز به کار معادن جدید زغال‌سنگ در رتبه نخست قرار می‌گیرد

۲۸ تیر ۱۳۸۸ | ۰۷:۴۳ کد : ۱۹۳۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۹۱
ذخایر زغال‌سنگ مازندران در رتبه دوم کشور قرار دارد که با آغاز به کار معادن جدید این مقام به رتبه نخست...

ذخایر زغال‌سنگ مازندران در رتبه دوم کشور قرار دارد که با آغاز به کار معادن جدید این مقام به رتبه نخست ارتقاء خواهد یافت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر مرتضی هاشم‌پور رئیس سازمان صنایع و معادن استان مازندران در مراسم افتتاحیه هفتمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی معدن کشور در ساری با بیان این‌که این استان از پتانسیل معدنی بسیار بالایی در سطح کشور برخوردار است و در 4 نوع ماده معدنی رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص داده، گفت: ذخایر زغال‌سنگ مازندران در رتبه دوم کشور قرار دارد و در حال حاضر بیش از 47 معدن به فعالیت مشغول هستند که با آغاز به کار معادن جدید این مقام به رتبه نخست ارتقاء خواهد یافت.

وی با بیان اینکه ذخایر فلورین و گرانیت مازندران نیز در رتبه نخست ذخایر معدنی کشور قرار دارند، یادآور شد: در حال حاضر 154 معدن فعال در استان وجود دارد که باعث اشتغال‌زایی برای 2900نفر شده و ذخایر قطعی این استان نیز بیش از 414 میلیون تن برآورد می‌شود که از این میزان 143 میلیون تن به زغال‌سنگ با استخراج معادل نیم میلیون تن در سال اختصاص دارد.

هاشم‌پور افزود: از 154 معدن فعال در استان مازندران، 84 معدن به گروه مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزئینی، 3 و 63 معدن به گروه معادن فلزی و غیرفلزی اختصاص دارد.

رئیس سازمان صنایع و معادن مازندران با بیان اینکه به دلیل برخی قوانین ریست‌محیطی استقرار صنایع تخصصی و مادر در این استان با محدودیت‌های شدیدی مواجه بود، خاطرنشان کرد: طی سفرهای استان‌های هیات دولت بسیاری از مشکلات بخش معدن مازندران برطرف شد به نحوی که صنایع کک‌سازی در شهرستان سوادکوه و سیمان نکا با ظرفیت بسیار بالا و رعایت موزاین زیست‌محیطی آغاز به کار کردند.

وی با بیان اینکه سازمان صنایع و معادن مازندران با سازمان نظام مهندسی معدن استان ارتباط بسیار مناسبی برقرار کرده، گفت: در حال حاضر 700 نفر از بهترین و کارآزموده‌ترین افراد متخصص در سازمان نظام مهندسی معدن مازندران به فعالیت مشغول هستند و ما نیز از خدمات آنها در تشکل‌ها و شوراهای راهبردی صنعتی و معدنی خود بهره فراوان می‌بریم.

هاشم‌پور با اشاره به حادثه‌ای که چندی پیش در یکی از معادن زغال‌سنگ استان کرمان رخ داد، یادآور شد: با پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت صنایع و معادن و برگزاری جلسات متعدد با حضور معدنکاران، اعضای معاونت برنامه‌ریزی استانداری، سازمان محیط‌زیست و منابع طبیعی مازندران، نسبت به ایمن‌سازی معادن تاکید شد و زمینه‌های لازم برای تشکیل کارگروه‌های متخصص برای نظارت بر نحوه عملکرد معادن استان و تهیه گزارش و ارائه آن به معاونت معدنی وزارت صنایع و معادن به‌منظور استفاده از تسهیلات و اعتبارات مناسب برای بهبود بخش معدن مازندران فراهم شد.

رئیس سازمان سازمان صنایع و معادن مازندران از امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان صنایع و معادن استان و سازمان محیط‌زیست و منابع‌طبیعی به‌منظور تسهیل روابط میان معدنکاران و متولیان بخش محیط‌زیست کشور خبر داد و گفت: با تعاملات صورت گرفته بسیاری از مشکلات پیش‌روی بخش معدن استان برطرف خواهد شد که بر همین اساس با تهیه و تنظیم راهنمای سرمایه‌گذاری برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بخش صنایع و معادن استان و آشنایی آنها با قوانین و مقررات موجود آینده روشنی برای این استان پیش‌بینی می شود.

وی در پایان افزود: در حال حاضر همه اطلاعات مربوط به محدوده‌های معدنی مازندران در سیستم رایانه‌ای موجود است و کاربران با مراجعه به کارشناسان سازمان صنایع و معادن استان قادر به شناسایی محدوده معدنی موردنظر خود و مسائل و مشکلات احتمالی آن خواهند بود.

کلید واژه ها: مازندران


نظر شما :