رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: : در مجموع به آقای محرابیان نمره قبولی می دهم

۰۲ شهریور ۱۳۸۸ | ۰۶:۳۸ کد : ۱۹۴۶۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۶۶
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس عمکرد بخش صنعت و معدن کشور را بویژه در....

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس عمکرد بخش صنعت و معدن کشور را بویژه در حوزه های مهم و راهبردی خوب توصیف کرد و گفت: تعامل وزیر کنونی با کمیسیون صنایع و معادن مجلس تعامل خوبی بوده است و کاملا طبیعی است که این تعامل خوب و سازنده، اثر مثبتی بر نظر کمیسیون در خصوص وی داشته باشد.  سید حسین هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: نظر کمیسیون صنایع و معادن نسبت به آقای محرابیان در بررسی های این هفته مشخص خواهد شد اما با توجه به شناختی که اعضای کمیسیون نسبت به وی دارند، پیش بینی نظر آنها نسبت به آقای محرابیان کار سختی نیست.
وی دیدگاه شخصی خود در خصوص وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری برای وزارت صنایع و معادن در دولت دهم را اینگونه بیان کرد: من در مجموع به آقای محرابیان نمره قبولی می دهم و اعتقاد دارم وی با توجه به چینشی که اطراف میز دولت به وجود خواهد آمد گزینه مناسبی برای وزارت خانه صنایع و معادن به حساب می آید.
وی با ذکر این جمله که «ما در کمیسیون صنایع و معادن مجلس عملکرد وزیر صنایع و معادن را با در نظر گرفن شرایط موجود ارزیابی می کنیم» تتشریح کرد: اگر شما شرایط حال حاضر را با شرایطی که وزاری قبلی داشتند در نظر بگیرید به برخی از نکات دست پیدا خواهید کرد. در گذشته برای تامین منابع مالی مسیر های بهتری وجود داشت. به عنوان مثال برای استفاده از فاینانس خارجی، یوزانس و ... مشکلی نداشتیم اما الان شرایط آنگونه نیست. منابع بیشتری باید در اختیار بخش صنعت و معدن قرار می گرفت که این امر صورت نگرفت.
وی ادامه داد: به اعتقاد من پول نفت 140دلاری را باید به این حوزه تزریق می کردیم تا طرح های فولاد و مس و آلمونیوم تمام شود. در آن صورت می شد وزیر صنایع، معاونین و سازمان توسعه معادن را به شدت مورد بازخواست قرار داد که چرا خوب کار نکردید؟ اما وقتی منابع مورد نظر برای پیشبرد کار وجود ندارد، نمی توان کار با شرایط غیرهمسان مقایسه کرد. در چنین حالتی عملکرد را باید در قالب مجموعه دولت ارزیابی کرد. که در این حالت عملکرد آقای محرابیان قابل قبول است.
نماینده مردم میانه در مجلس در باره ارزیابی عملکرد وزارت صنایع و معادن گفت: نزدیک به دوسال پیش که آقای محرابیان به عنوان دومین وزیر صنایع و معادن دولت نهم برای دریافت رای اعتماد به مجلس معرفی شد یکی از مباحثی که مطرح و توسط کمیسیون صنایع و معادن از وی خواسته شد خروج سیمان از سبد حمایتی دولت بود.
وی افزود: علی رغم مخالفت برخی دستگاه ها از جمله وزارت بازرگانی آقای محرابیان این امر را پذیرفت و به خوبی اجرایی کرد. این امر باعث شد تا بسیاری از معضلات بخش سیمتان کشور حل شود و امروز میزان تولید سیمان در کشور بیش از نیاز داخلی شده و این افزایش تولیدی باعث شده تا در این بخش تقریبا مشکلی نداشته باشیم.
رئیس کمیسیون صنایع مجلس در خصوص شرایط فعلی صنعت فولاد کشور نیز اظهار کرد: فولاد در شرایط خوبی به سر می برد. در طرح های 8 گانه فولادی که از جمله مصوبات دولت و شورای اقتصاد به حساب می آید، خواسته جمعی در جهت اجرا و پیشرفت آنها در 8 استان کشور است اما منابعی که به آنها اختصاص داده شده است اندک است و به همین دلیل شتاب آنها کمتر از اندازه مورد انتظار است.
سید حسین هاشمی ادامه داد: در بخش فولاد به اعداد قابل توجهی دست پیدا کرده ایم ضمن اینکه زمینه برای افزایش 5 تا 6 میلیون تن تولید نیز آماده است تا به ظرفیت مورد نیاز کشور برسیم و  برنامه ریزی برای این افزایش نیز صورت گرفته است.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس که این سخنان را در گفت و گو با روزنامه گسترش صنعت بیان کرد، افزود:  در نتیجه برنامه ها و حمایت های صورت گرفته، کشور در حوزه صنایع کلیدی که در بخش مصالح ساختمانی نیز بسیار تاثیرگذار هستند، به نتایج خوبی دست پیدا کرده است.
وی با اشاره به اینکه امروز تقریبا هر آنچه برای ساخت ساختمان مورد نیاز است در کشور تولید می شود و در مقابسه با نوع خارجی نیز قابل رقابت است گفت: این مسائل از جمله مزایای خوب صنعت و معدن کشور است که با توجه به مجموعه شرایط، مجموعه عملکرد خوب و مثبتی بوده است.


نظر شما :