برگزاری هشتمین کنفرانس ژئوپارک‌های اروپایی در پرتغال

۱۲ مهر ۱۳۸۸ | ۰۶:۲۱ کد : ۱۹۵۵۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۹
هشتمین کنفرانس ژئوپارک‌های اروپایی و دوره تخصصی ژئوتوریسم در کشور ...

هشتمین کنفرانس ژئوپارک‌های اروپایی و دوره تخصصی ژئوتوریسم در کشور پرتغال برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دوره آموزشی فشرده در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک‌ها رویداد مهمی بود که پیش از آغاز سومین کنفرانس ژئوپارک‌های اروپایی در پرتغال، برگزار شد.

بر اساس این گزارش؛ این دوره آموزشی تحت عنوان ارزیابی گوناگونی زمین‌شناختی و میراث زمین‌شناختی در دانشگاه مینهو واقع در شهر براگا در پرتغال برگزار شد و در این دوره آموزشی، شرکت‌کنندگان با اصول ارزیابی و ارزش‌گذاری سایت‌های زمین‌شناختی و پدیده‌های مرتبط آشنا شدند و به بررسی روش‌های گوناگون موجود در جهان پرداختند.

این گزارش می‌افزاید، 30 نفر شرکت‌کننده از 12 کشور جهان ضمن شرکت در سمینارهای آموزشی مربوط به این دوره، به معرفی ویژگی‌های زمین‌شناختی و زمین‌ریخت‌شناسی کشور خود پرداختند.

گفتنی‌ست، در خلال این دوره، کارگا‌ه‌های آموزشی عملی نیز در محل 2 ژئوپارک‌ کشور پرتغال برپا شد که بهره‌وری دوره را افزایش داد که حضور پررنگ دو شرکت‌کننده از ایران از نکات قابل توجه در این دوره بود به خصوص آن که تصاویر به نمایش گذاشته شده از پدیده‌های زمین‌شناسی ایران، مورد توجه قرار گرفته و همگان را به تحسین زیبایی‌های زمین‌شناختی ایران وادار کرد.

یادآور می‌شود؛ هشتمین کنفرانس ژئوپارک‌های اروپایی یونسکو نیز در محدوده ژئوپارک منطقه ناتورتجو پرتغال برگزار شد و در این کنفرانس دو مقاله را شرکت‌کنندگان ایرانی ارائه کردند که توجه حاضران را برانگیخت.

همچنین یک دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در کشور پرتغال، طی مقاله‌ای به بررسی نقش ژئوپارک‌ها در توسعه جوامع محلی پرداخت و در مقاله دیگری از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به معرفی روش پیشنهادی این سازمان برای تقسیم‌بندی پدیده‌ها و جاذبه‌های زمین‌شناختی از دیدگاه ژئوتوریسم پرداخته شد. این روش به عنوان مبنای تدوین کتاب اطلس توانمندی‌های ژئوتوریسم و ژئوپارک ایران، نظر بسیاری از متخصصان و کارشناسان این رشته از جمله پروفسوی موری گری استاد دانشگاه لندن و نویسنده کتاب ارزشمند Geodiversity را به خود جلب کرد.

لازم به ذکر است، خبر افزوده شدن 3 ژئوپارک جهانی ژاپن و 2 ژئوپارک از چین، هنگام برگزاری دومین کنفرانس جهانی ژئوتوریسم و چهارمین کنفرانس بین‌المللی ژئوپارک‌های یونسکو در مالزی (2010) به فهرست ژئوپارک‌های یونسکو نیز در خلال برگزاری کنفرانس اعلام شد.


نظر شما :