نسبت به توسعه مناسبات دولت دهم با مجلس شورای اسلامی تاکید شد

۱۴ مهر ۱۳۸۸ | ۱۰:۵۹ کد : ۱۹۵۶۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۸
اعضای کمیسیون صنایع و معادن در بازدید از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌...

 

 

اعضای کمیسیون صنایع و معادن در بازدید از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به توسعه مناسبات دوجانبه دولت دهم و مجلس شورای اسلامی تاکید کردند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، جمعی از نمایندگان و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با حضور در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور واقع در کرج از روند فعالیت‌های اکتشافی و زمین‌شناسی این مجموعه از نزدیک آشنا شدند و نسبت به توسعه مناسبات دوجانبه دولت دهم با مجلس شورای اسلامی تاکید کردند.

در ابتدای این بازدید مهندس محمدتقی‌کره‌ای، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن تشریح روند فعالیت‌های این مجموعه در بخش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی، گفت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس حمایت قابل توجهی از این مجموعه به‌منظور توسعه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی خود کرده است و خوشبختانه در حال حاضر از نظر نیروی انسانی و امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی در سطح بسیار مطلوبی قرار داریم.

وی با اشاره به توانمندی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران در انجام پروژه‌های تحقیقاتی زمین‌شناسی و اکتشافی در سطح بسیار مطلوب در عرصه‌های بین‌المللی، تصریح کرد: با حضور روسای‌جمهور کشورهای افغانستان، اکوادور و بولیوی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و آشنایی با فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی این مجموعه، قرادادهای دوجانبه‌ای به منظور توسعه مناسبات اکتشافی و تحقیقات زمین‌شناسی و تجهیز آزمایشگاه‌های آنالیز نمونه‌های معدنی امضا شد.

مهندس عزیز اکبریان نماینده کرج و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن فعالیت‌های جاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به طور شایسته شناخته نشده و این در حالی‌ست که فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی این مجموعه در ابعاد ملی و بین‌المللی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی افزود: امیدواریم با توسعه مناسبات دوجانبه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با کمیسیون صنایع و معادن مجلس، فعالیت‌های این مجموعه توسعه بیشتری یافته و نقش آن در اقتصاد کشور بیش از گذشته نمایان شود.

همچنین سیدحسین هاشمی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این‌که زمین‌شناسی موضوع بسیار مهمی در بخش اقتصادی و علمی کشور محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: زمین‌شناسی باید بیش از گذشته به مردم آموزش داده شود و آنها را نسبت به اهمیت و لزوم بهره‌گیری از این علم در زندگی روزمره آشنا کرد.

وی با بیان این‌که در بسیاری از کشورهای پیشرفته حفاری‌های اکتشافی تا 6میلیون متر در سال انجام می‌شود،  گفت: میزان حفاری‌ها در ایران 2ونیم میلیون متر است که برای توسعه بخش معدن در اقتصاد ملی کشور و دستیابی به نقش موثر در تجارت جهانی، باید بیش از گذشته به این بخش توجه کرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی توسعه بخش معادن را در گرو توجه بیشتر به بخش زمین‌شناسی و اکتشافات‌ کشور، یاد کرد و افزود: با اصلاح قانون معادن و تصویب آن تا قبل از برنامه توسعه پنج‌ساله پنجم، قادر خواهیم بود بخش معدن را بیش از گذشته تقویت کرد.

هاشمی با اشاره به دو حادثه ناگوار زلزله بم و خشکسالی شدید طی برنامه پنج‌ساله توسعه چهارم، تصریح کرد: کمیسیون صنایع‌و‌معادن مطالعات زمین‌شناسی را به عنوان بخش محوری فعالیت‌های مربوط به مقاوم‌سازی سازه‌ها، مهار آب، توسعه عمرانی در بخش شهری و صنعتی در نظر گرفته است و همواره درنظر دارد از مطالعات این حوزه در بخش‌های سیاسی و اقتصادی کشور بهره ببرد.

وی با تاکید بر این که اکتشاف معادن یکی از بخش‌های دارای اولویت در برنامه‌های توسعه کشور محسوب می‌شود، یادآورشد: براساس آمار موجود 23 میلیارد دلار از 1000 میلیارد دلار سرمایه بخش نفت در صنایع‌ و معادن، شامل بخش‌های تحقیقات زمین‌شناسی، اکتشاف و فلزات رنگی صرف شد که باعث کسب افتخارات ملی و بین‌المللی در عرصه‌های ذوب‌آهن و فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان و بسیاری از بخش‌های کشور شد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران اقتصادی پیش‌روی دنیا، گفت: برای دوری از خسارات ناشی از بروز بحران اقتصادی پیش‌روی، تزریق مستقیم منابع مالی و سیاست‌های حمایتی در دستور کار دولت‌ها قرار گرفت که بر همین اساس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درنظر دارد فضای مناسبی برای توسعه بخش معدن در کشور ایجاد کند.

 در ادامه مهندس محمدرضا سجادیان، رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون معادن به مرکز پژوهش‌های مجلس برای اظهارنظر نهایی فرستاده شده، یادآور شد: این لایحه با نگاه ویژه به بخش خصوصی و تقویت آن در حوزه معدن تصویب خواهد شد و با وجود این‌که قانون معادن قبلی مربوط به سال 77 نیز مثبت ارزیابی می‌شود، ولی با توجه به مصوب شدن سیاست‌های کلی قانون اساسی، باید نسبت به ورود بخش خصوصی به معادن کشور به عنوان جایگزینی برای دولت اصلاح و تجدیدنظرهای لازم صورت گیرد.

وی ضمن انتقاد از تاخیر در ارایه لایحه برنامه پنجم توسعه کشور از سوی ولت به مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: بودجه سال 89 که منطبق با نخستین سال برنامه پنج ساله توسعه است باید پس از ارائه برنامه از سوی دولت، تصویب شود تا بر همین اساس مجلس شورای اسلامی نگاه ویژه‌ای به تقویت بخش معدن، صنایع معدنی، فرآوری و اکتشاف داشته باشد.

سجادیان به اشاره به اختصاص ردیف 102میلیارد تومانی مجلس شورای اسلامی به‌منظور  اکتشاف، تجهیز و آموزش معادن، تصریح کرد: لایحه پیشنهادی برای توسعه بخش اکتشاف کشور 2 میلیارد تومتن بود که با پیگیری کمیته معدن مجلس این بودجه به 102 و 50 برابر افزایش یافت که امید است با توجه به اینکه سازمان زمین‌شناسی

و اکتشافات‌معدنی، مرجع اصلی اکتشافات کشور محسوب می‌شود، بیشتر بودجه تصویب شده به این مجموعه اختصاص یابد.

رئیس کمیته معدن مجلی شورای اسلامی مناسبات بین‌المللی ایران با دیگر کشورها را در بخش زمین‌شناسی و اکتشافی مثبت ارزیابی کرد و افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کارشناسان باتجربه و جوانی دارد و در حال حاضر با بسیاری از کشورهای عضو آلبا، آمریکای جنوبی، کشورهای عضو اکو و همسایه قرارداد همکاری امضا کرده و مناسبات دوجانبه بسیار مناسبی با کشورهای دیگر برقرار کرده است.

وی درباره حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بخش معادن کشور، گفت: برای جلب و جذب سرمایه‌گذاران خارجی محدودیتی در ایران وجود ندارد و تنها درباره مالکیت معادن ابهاماتی وجود دارد که با توجه به تصویب سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در سال 86، علاقه‌مندان دیگر کشورها قادر به فعالیت در ایران خواهند بود.

سجادیان با تاکید به اصل 44قانون اساسی مبنی بر خصوصی‌سازی در بخش‌های مختلف کشور و واگذاری  شرکت مس به بخش خصوصی، خاطرنشان کرد: برای واگذاری معادن باید به خصوصی بودن فعالان آن و تضمین‌های لازم برای انجام فعالیت‌های فرآوری در کنار استخراج ذخایر توجه اساسی کرد و از خام‌فروشی که به ضرر اقتصاد کشور است، دوری کرد.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد سخنگوی کمیسسیون صنایع‌و‌معادن مجلس شورای اسلامی و نماینده ساری با اشاره به قابلیت‌های موجود در بخش معادن به منظور ایجاد توسعه در کشور، یادآور شد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشاف‌معدنی کشور به عنوان متولی اصلی فعالیت‌های معدنی محسوب می‌شود و به دلیل گزارش ریاست این مجموعه در مجلس، اعضای کمیسیون صنایع‌و‌معادن طی بازدیدی با دیدگاه مسوولان و کارشناسان آن آشنا شدند و با توجه به این‌که دولت و مجلس در حال نگارش برنامه پنج‌ساله کشور هستند، قادر خواهیم بود از دیدگاه‌های طرح شده برای توسعه بخش معدن کشور بهره برد.

وی با اشاره به لزوم اصلاح قانون فعلی معادن از سوی دولت و مجلس، گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بسیاری از علوم مرتبط و مسائل امنیتی و اقتصادی کشور نقش اساسی دارد که با اصلاح قانون معادن این نقش نسبت به گذشته توسعه بیشتری خواهد یافت.

سخنگوی کمیسسیون صنایع‌ و‌ معادن مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز تاسف از برخی موازی‌کاری‌های موجود در بخش اکتشاف معادن کشور، تصریح کرد:  مطالعات اکتشافی، مبنای اصلی فعالیت‌های معدنی است که قادر به شناسایی سرمایه‌های درونی زمین و ایجاد بستر مناسبی برای توسعه اقتصادی کشور است که بر همین اساس باید تصمیم‌گیری‌های خود را بر روی بخش اکتشاف متمرکز کنیم.

یوسف‌نژاد با تاکید بر این‌که فعالیت‌های اکتشافی کشور باید در یک بخش واحد متمرکز شود، افزود: کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی آماده هرگونه حمایت و پشتیبانی قانونی از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور توسعه فعالیت‌های اکتشافی است.

وی با اشاره به سهم اندک معادن در تولید ناخالص ملی، خاطرنشان کرد: معادن در صادرات و فعالیت‌های اقتصادی و همچنین بخش فولاد و آلومینیوم که محصولات اولیه آن نیاز به فرآوری دارد، نقش مهمی ایفا می‌کند که بر همین اساس با توسعه معدن به رشد اقتصادی کشور نیز کمک خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسسیون صنایع‌ و‌ معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بخش معدن در ایران بسیار جوان است و نیاز به توسعه بیشتری دارد، گفت: از لحاظ زمین‌شناسی و معدنی پتانسیل بسیار مناسبی در همه استان‌ها وجود دارد و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان یک مجموعه فرابخشی قادر به ارائه اطلاعات برای تصمیم‌گیری‌های کلان در کشور خواهد بود.

یوسف‌نژاد ضمن ابراز خرسندی از فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، خواهان توسعه مناسبات و ارتباطات دو جانبه این مجموعه با مجلس شورای اسلامی به منظور دستیابی به جایگاه واقعی معادن در توسعه اقتصادی کشور شد.

یادآور می‌شود، سید حسین هاشمی، رضا رحمانی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، سید احمدرضا دستغیب، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی‌پور، عزیز اکبریان، مصطفی رضاحسینی، سید مهدی صادق، روح‌ا.. عباسپور،‌ شهریار طاهرپور، محمدرضا سجادیان، ابوالفتح نیکنام، محمد حاتمی‌زاده، عباس قشقاوی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این بازدید حضور داشتند.


نظر شما :