وب‌سایت گوهر‌شناسی ایران راه‌اندازی شد

۱۰ آذر ۱۳۸۸ | ۰۴:۱۶ کد : ۱۹۶۹۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۵
به همت کارشناسان گروه فناوری اطلاعات و معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی...

به همت کارشناسان گروه فناوری اطلاعات و معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، وب‌سایت گوهرشناسی ایران با هدف معرفی خاستگاه زمین‌شناسی سنگ‌های قیمتی و پراکندگی جغرافیایی آنها در ایران به تفکیک استان‌ها راه‌اندازی شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، آرش ‌ممبینی ابوالفتح مدیر پرتال این سازمان از آغاز به‌کار وب‌سایت گوهرشناسی ایران به همت کارشناسان گروه فناوری اطلاعات و معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد و گفت: به خاطر اهمیت علم گوهرشناسی به عنوان یکی از علوم وابسته به زمین‌شناسی و معدن، گروه فناوری اطلاعات سازمان با همکاری معاونت اکتشاف، اقدام به راه‌اندازی وب سایت گوهرشناسی با هدف معرفی خاستگاه زمین‌شناسی سنگ‌های قیمتی و پراکندگی جغرافیایی آنها در ایران به تفکیک استان‌ها کرده است.

وی با بیان این‌که در بخش‌های دیگر این وب سایت که با آدرس اینترنتیhttp://gemstone.gsi.ir  در دسترس کاربران است، مشخصات سنگ‌های قیمتی براساس تبلور و گروه‌های سنگی آن‌ها و همچنین خواص شفابخشی،  معرفی کتب، لوح های فشرده و مراکز آموزشی ارائه شده است.

ممبینی با بیان این‌که همیشه در طبیعت کانی‌های مشابه وجود دارند و حتی امروزه جواهرات مصنوعی مشابه جواهرات طبیعی ساخته می‌شوند که ویژگی‌ مشابه جواهر طبیعی دارند، خاطرنشان کرد: لاجورد، فیروزه، عقیق، یشم‌سبز، کوارتز، کهربا، مرجان، مروارید و صدف جزو نخستین سنگ‌هایی است که بشر به‌عنوان جواهر استفاده می‌کرده که بر همین اساس تشخیص نوع جواهر از لحاظ طبیعی و مصنوعی بودن آن اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

مدیر پرتال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: آثار به دست آمده از اکتشافات باستان‌شناسی گویای این مطلب است که ورود سنگ‌های قیمتی به زندگی بشر تقریبا به 6 هزار سال پیش برمی‌گردد و نشانه‌های تاریخی هم نشان می‌دهند که اولین کاربرد سنگ‌های قیمتی در زندگی بشر، مصارف زینتی بوده است.

وی با بیان این که ایرانیان از نخستین اقوامی بودند که با استفاده از کانی‌های موجود در طبیعت و تغییر شکل دادن آنها، علم گوهرشناسی را پایه‌گذاری کردند، خاطرنشان کرد: دانشمندانی مانند ابوریحان بیرونی، شیخ احمد صفاوی و جابرابن‌حیان طوسی، به عنوان پایه‌گذاران علم جواهرشناسی در جهان شناخته می‌شوند.

ممبینی افزود: ایران دارای یکی از معروف‌ترین معادن فیروزه جهان است، به طوری که فیروزه نیشابور و اصطلاح Persian Quality به‌عنوان معیار تعیین کیفیت فیروزه جهان محسوب می‌شود.

مدیر پرتال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ارزش افزوده‌ای که از توسعه بخش سنگ‌های قیمتی نصیب اقتصاد کشور می‌شود را به نسبت هزینه‌های آن در مقایسه با دیگر بخش‌های حجیم صنعت و معدن مانند فولاد، آهن و سنگ‌‌های ساختمانی  بسیار بیشتر توصیف کرد و گفت: با کشف خواص و کاربردهای ویژه سنگ‌های قیمتی در دیگر صنایع، شاهد استفاده بیشتر آنها در صنایع حساس و نانوتکنولوژی‌ها نظیر الکترونیک، هادی‌ها و نیمه هادی‌ها، لیزر و اپتیک هستیم.


نظر شما :