نخستین محدوده نیترات در کشور کشف شد

۱۶ آذر ۱۳۸۸ | ۰۵:۲۵ کد : ۱۹۶۹۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۵
نخستین محدوده نیترات کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ...

 نخستین محدوده نیترات کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شناسایی شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس بهروز برنا، مدیر امور اکتشاف این سازمان با بیان این مطلب افزود: این محدوده برای نخستین بار با کمک بخش خصوصی و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در منطقه دیشموک از توابع دهدشت استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است.

وی با بیان این‌که فاز اکتشاف یک بیست‌وپنج هزارم در این منطقه انجام شده و نمونه‌های تهیه شده به آزمایشگاه‌های تخصصی ارسال شده است، خاطرنشان کرد: منطقه کشف شده نیترات در مرحله شناسایی‌ و پی‌جویی قرار داشته و پس از آن وارد مرحله تعیین ذخیره و عیار خواهیم شد.

برنا افزود: در مطالعات انجام شده سه دهم درصد نیترات در کانسنگ‌های منطقه آنالیز شده که ذرات آن در حد نانو قرار دارد و این کانسنگ‌ها حاوی 650 گرم در تن مولیبدن نیز هستند.

مدیر امور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که نیترات ماده معدنی با ارزشی است که کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف به‌ویژه صنایع ساخت تسلیحات نظامی دارد، تصریح کرد: در جهان تنها کشورهای خاصی همچون شیلی و چین دارای ذخایر شناخته شده نیترات در خاک خود هستند.


نظر شما :