مناسبات معدنی و زمین‌شناسی ایران و اکوادور توسعه می‌یابد

۳۰ آذر ۱۳۸۸ | ۰۹:۰۱ کد : ۱۹۷۲۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۲
با سفر وزیر صنایع اکوادور به جمهوری اسلامی ایران، مناسبات زمین‌شناسی و معدنی....
 

با سفر وزیر صنایع اکوادور به جمهوری اسلامی ایران، مناسبات زمین‌شناسی و معدنی دو کشور توسعه می‌یابد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی‌ کشور، وزیر صنایع اکوادور طی سفر اخیر خود به ایران و دیدار با مسؤولان صنعتی و معدنی کشورمان ضمن تحسین پیشرفت‌های صنعتی و معدنی ایران خواستار بهره‌گیری از تجارب و دانش فنی صنایع و معادن ایران شد.

وزیر صنایع و معادن کشورمان در این دیدار، ضمن تاکید بر اهمیت توسعه و تعمیق روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آمریکای لاتین به ویژه اکوادور گفت: این اقدام جزو برنامه‌های راهبردی ایران محسوب می‌شود که رئیس‌جمهوری نیز بر آن تاکید ویژه دارد.

علی‌اکبر محرابیان با اشاره به سفر سال گذشته رئیس‌جمهوری اکوادور به ایران، یادآور شد: در این سفر مذاکرات خوبی در زمینه همکاری‌های صنعتی، معدنی و زمین‌شناسی صورت گرفته بود و به دنبال آن هیات‌هایی برای بررسی و چگونگی اجرای این همکاری‌ها به ایران اعزام شدند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های غنی معدنی اکوادور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همکاری معدنی و زمین‌شناسی خود را با اکوادور توسعه دهد.

خاویرآباد نیز خواستار توسعه همکاری جمهوری اسلامی ایران با اکوادور در زمینه معدن، زمین‌شناسی، معدن و صنایع‌معدنی، انرژی، پتروشیمی و انتقال تجارب و دانش فنی ایران به اکوادور شد.

بر همین اساس هیات اکوادوری شامل وزیر صنایع، مشاور رئیس‌جمهور و نخستین سفیر این کشور در ایران طی بازدید از مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین واقع در کرج، از نزدیک با فعالیت‌های جاری در این مجموعه آشنا شدند.

وزیر صنایع اکوادور ضمن تشکر از مدیران و کارشناسان این مرکز به‌خاطر انتقال اطلاعات و معرفی‌ دستاوردهای علمی و تحقیقاتی خود در بخش زمین‌شناسی و معدن خواهان توسعه مناسبات دوطرف به‌منظور انتقال خدمات فنی و مهندسی به اکوادور شد.

وی با بیان این‌که انتظارات مورد نظر روسای‌جمهور دو کشور به منظور توسعه مناسبات دو کشور در بخش زمین‌شناسی و اکتشافات بسیار بالاست، یادآور شد: در حال حاضر مطمئن شدم روند مذاکرات دوجانبه بین دو کشور از توانایی بالایی برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران توافقات امضا شده را با جدیت دنبال می‌کند.

خاویرآباد با بیان اینکه موضوعات بسیار تخصصی و پیچیده هستند، یادآور شد: اگر اولویت فعالیت‌ها را بر پایه زمین‌شناسی قرار دهیم، باید همه توانایی‌های فنی ایران در این بخش به اکوادور منتقل شود و من نیز مایلم این اطلاعات را به صورت مکتوب در اختیار داشته باشم تا قادر به معرفی این فناوری‌ها برای دولت و ملت خود باشم.

وی در ادامه خواستار توضیح بیشتری در خصوص نحوه اجرایی کردن سیستم ثبت محدوده‌های معدنی در ایران و تعداد معادن به ثبت رسیده از این روش شد، که مهندس کره‌ای رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: برای تکمیل سیستم ثبت محدوده‌های معدنی باید پرونده‌های مربوط به همه معادن ایران از هفتاد سال گذشته به این سیستم وارد شود که متاسفانه به دلیل تناقض در مختصات و مشخصات معادن در اسناد نزد معدنکاران و سازمان‌های صنایع و معادن این امر با مشکلات حقوقی مواجه شده است.

وی با بیان اینکه برای رفع این معضل نیاز به یکسری قوانین جدید است، تصریح کرد:  طی 9 ماه گذشته اطلاعات به سیستم وارد شده و در حال حاضر زمان 4 ماهه برای ثبت محدوده‌ها به چند دقیقه کاهش یافته است.

کره‌ای یادآور شد: در گذشته به دلیل مشخص نبودن صاحبان مناطق معدنی مشکلات متعددی برای ثبت محدوده‌های معدنی بوجود می‌آمد که خوشبختانه با ارائه سیستم مکانیزه، مشکلات قبلی تا حدودی رفع شده است.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به راه‌اندازی این سیستم در مغولستان و مزایای آن خاطرنشان کرد: با آغاز به کار این سیستم جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در مغولستان از 60 میلیون دلار به 700 میلیون دلار افزایش یافت و بخش خصوصی، دولت و سرمایه‌گذاران خارجی با خاطر آسوده‌تری به فعالیت‌های معدنی در این کشور می‌پردازد.

وزیر صنایع اکوادور همچنین درباره قوانین موجود برای جلوگیری از ثبت محدوده‌های معدنی مختلف توسط یک نفر در مناطق متعدد کشور، خواهان توضیحاتی شد و مهندس کره‌ای گفت: هر فردی که محدوده‌ای را به ثبت می‌رساند با یکسری محدودیت‌های مواجه می‌شود به نحوی که دیگر قادر به ثبت محدوده دیگری در هیچ نقطه از ایران نخواهد بود و از سویی دارای فرصت محدود برای انجام فعالیت‌های معدنی در محدوده مورد نظر است.

کره‌ای افزود: از مزایای این سیستم مشخص شدن زمان دقیق ثبت محدوده معدنی به وسیله معدنکار است و به این ترتیب همه فعالیت‌های معدنی از قبیل اکتشاف، استخراج، پرداخت هزینه‌ها و دریافت وام‌ها از سوی مسوولان رصد می‌شود و در صورتی که پیشرفت برنامه‌ها مطابق ضوابط تعیین شده نباشد، منطقه از انحصار فرد مورد نظر آزاد می‌شود.

وزیر صنایع اکوادور درباره هزینه‌های دریافت شده برای ثبت محدوده‌های معدنی و قوانین ایران برای مشخص شدن هزینه‌ها پرسید که رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصریح کرد: ابتدا مساحت منطقه مورد نظر برای ثبت مکانیزه سنجیده می‌شود و در صورتی که از حد مجاز بیشتر باشد و با ضوابط تدوین شده مطابق نباشد، طبق مقررات با وی برخورد خواهد شد. هزینه‌ها بر اساس مساحت، نوع ماده معدنی و زمان مورد نظر که در اختیار معدنکاران قرار می‌گیرد سنجیده می‌شود و از سویی عیار مورد نظر در ذخیره معدن نیز بسیار مهم است.

وزیر صنایع اکوادور وضعیت معادن را در کشور متبوع خود بسیار بحرانی توصیف کرد و گفت: ساماندهی معادن کار بسیار دشواری است ولی ما به کمک همکاران خود در ایران در تلاش برای رفع این معضل هستیم و از راهنمایی‌های افراد بی طرف و تحلیل‌گر نیز استقبال می‌کنیم.

کره‌ای افزود: وقتی دولت جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت بر اساس نیازهای موجود در کشور مرکزی پیشرفته برای مطالعات زمین شناسی و معدنی تاسیس کند، مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین کرج ظرف 6 ماه و با بودجه معادل 4 میلیون دلار تاسیس شد و به خاطر دارم رییس جمهور اکوادور طی بازدید خود در سال گذشته از این مرکز، برای تاسیس پژوهشگاهی مشابه در اکوادور تاکید ویژه داشت.

حال با بازدید‌ها و مذاکرات صورت گرفته، سران صنعتی و معدنی ایران و اکوادور درصدد هستند تا ضمن اجرایی کردن توافقات زمین‌شناسی و معدنی گذشته، مناسبات آتی را گسترش و تعمیق بخشند.


نظر شما :