گسترش مناسبات ایران و گویان در بخش اکتشاف معادن

۰۴ بهمن ۱۳۸۸ | ۱۰:۵۹ کد : ۱۹۷۸۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۲۴
به دنبال سفر اخیر رئیس‌جمهور گویان به ایران، رؤسای‌‌جمهور دو کشور به توسعه ...

به دنبال سفر اخیر رئیس‌جمهور گویان به ایران، رؤسای‌‌جمهور دو کشور به توسعه مناسبات در زمینه معدن، کشاورزی و آموزش نیروی انسانی در بخش پزشکی تاکید کردند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور کشورمان، از امکان همکاری ایران و گویان در زمینه‌های معدن، کشاورزی و آموزش نیروی انسانی در بخش پزشکی خبر داد و افزود: دو کشور دیدگاه‌های مشترک فراوانی درباره مسائل بین‌المللی دارند و زمینه‌های خوبی برای توسعه همکاری‌ها وجود دارد که بر همین اساس امیدواریم همکاری‌های دو کشور هر چه بیشتر گسترش یابد.

احمدی‌نژاد این سفر را آغاز بسیار مناسبی برای جهش در روابط دو کشور ایران و گویان ارزیابی کرد.

بهارات جاگدئو، رئیس‌جمهور گویان هم گفت: در این سفر شاهد پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های مختلف با وجود سختی‌ها و ناهمواری‌هایی که در برابر مردم ایران وجود دارد، بودیم.

وی یادآور شد: انتظار داریم این سفر آغاز خوبی برای توسعه همکاری‌های دو کشور به خصوص در صنعت و معدن، کشاورزی و آموزش نیروی پزشکی باشد.

رئیس‌جمهور گویان همچنین خواستار تقویت و تحکیم روابط دو کشور در بخش‌های گوناگون شد و اظهار داشت: ایران و گویان از لحاظ اقتصادی و بازرگانی می‌توانند سطح همکاری‌های خود را هر چه بیشتر توسعه دهند.

گفتنی‌ست رئیس‌جمهور گویان و همراهان وی ضمن بازدید از مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، از روند فعالیت‌های جاری در این مجموعه در بخش‌های بین‌الملل، آزمایشگاه زمین‌شناسی پزشکی، زمین‌شناسی دریایی، جواهرشناسی و ژئوفیزیک هوایی آشنا شدند.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و آشنایی با فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی در زمینه علوم‌زمین خواستار توسعه و تعمیق روابط دو کشور شد و افزود: در گذشته فعالیت‌های معدنی در گویان به نحوی انجام شده که متاسفانه در حال حاضر قابل استفاده و بهره‌برداری نیست.

بهارات جاگدئو با بیان این که به دلیل نبودن ابزار و امکانات لازم نتوانسته‌ایم منابع معدنی خود را بشناسیم تا از آن برای ایجاد توسعه در گویان بهره ببریم، یادآور شد: از حضور شرکت‌های علاقه‌مند به فعالیت در بخش معادن گویان استقبال می‌کنیم و در حال حاضر طی قراردادی با نروژ به حفاظت از منابع جنگلی، آب و کشاورزی پرداختیم.

رئیس‌جمهور گویان با بیان این که در بخش مطالعات علوم‌زمین باید تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی و مسائل نیروی انسانی در بخش GIS گویان بررسی شود، افزود: بسیار مایلیم ابعاد مختلف زمین‌شناسی گویان به کمک کارشناسان ایران در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شناسایی شود و همکاری‌های دوجانبه با مؤسسه زمین‌شناسی و دانشگاه‌ها توسعه بیشتری یابد.

بهارات جاگدئو از آغاز همکاری‌های زمین‌شناسی و اکتشافی ایران و گویان طی روزهای آتی خبر داد و گفت: با توسعه مناسبات دو کشور، پیشرفت‌های اقتصادی و معدنی گسترده‌ای در گویان به‌وجود خواهد آمد و دولت مایل است با ایران در پروژه‌های زمین‌شناسی و معدنی همکاری کند.

رئیس‌جمهور گویان یادآور شد: در صورت همکاری با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران، ادامه همکاری گویان با دیگر کشورها در مطالعات علوم‌زمین ضروری نخواهد بود.

وی در پایان از استقبال گرم و صمیمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قدردانی کرد و همکاری متخصصان زمین‌شناسی کشورمان را برای راه‌اندازی پایگاه علوم‌زیستی و زمینی برای کشورش خواستار شد.

یادآور می‌شود؛ جمهوری گویان با جمعیت حدود یک میلیون نفر و مساحت 214هزار کیلومتر مربع در آمریکای‌لاتین واقع شده و دارای منابع معدنی گسترده‌ای از جمله طلا، بوکسیت و الماس است.


نظر شما :